Poradniki
Start Poradniki Czym jest koza na olej opałowy?
Artykuł

Czym jest koza na olej opałowy?

Kozy na olej opałowy to wygodne w użytkowaniu i uniwersalne źródło ciepła.

koza na olej opałowy

Kozy na olej opałowy to wygodne w użytkowaniu i uniwersalne źródło ciepła. Urządzenie dostępne jest w wersji mobilnej oraz stacjonarnej. Kozy na olej opałowy cechuje duża wydajność, ponieważ spalanie oleju generuje spore ilości energii cieplnej. Kozy nadają się do ogrzewania warsztatów czy lokali usługowych. Doskonale sprawdzą się w garażu lub magazynie. Kozy, wykonywane głównie ze stali lub żelaza, są w stanie skutecznie ogrzewać jedno pomieszczenie gospodarcze. Czym charakteryzują się kozy na olej opałowy i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Kozy na olej opałowy - prosta konstrukcja urządzenia

Kozy na olej opałowy najczęściej zasilane są paliwem zużytym, czyli tzw. olejem opałowym przepracowanym. W tego typu urządzeniach powietrze ogrzewane jest w wyniku spalania materiału grzewczego i powstających w tym procesie spalin. Wygenerowane ciepło jest następnie doprowadzane do ogrzewanego pomieszczenia. Najpopularniejsze modele kozy na olej opałowy, umożliwiają swobodne przemieszczanie urządzenia z jednego miejsca na drugie lub przeniesienie go do zupełnie innego pomieszczenia.

Kozy na olej opałowy wyposażone są w kilka podstawowych elementów. Należą do nich m.in.:

  • komora spalania - część konstrukcji, w której dochodzi do spalania materiału grzewczego,
  • palnik olejowy - najczęściej zasilany jest lekkim olejem opałowym. Posiada urządzenia sterujące i zabezpieczające,
  • wymiennik ciepła - element, w którym zachodzi proces przekazywania przez spaliny ciepła do przepływającego powietrza,
  • wentylator - umożliwia przepływ powietrza przez wymiennik ciepła,
  • przyłącze spalin - element konstrukcji, który umożliwia podłączenie urządzenia do układu odprowadzającego spaliny.

Koza na olej opałowy - jak poprawnie korzystać z urządzenia?

Kozy na olej opałowy pobierają do procesu spalania powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. Urządzenie może być ustawione na podłodze, np. w warsztacie lub garażu, pod warunkiem zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Kozy na olej opałowy można zasilać zarówno czystym paliwem, jak i olejami zużytymi (przepracowanymi). Wykorzystywanie tego typu surowców, stanowi doskonały sposób na pozyskanie ekonomicznego źródła energii cieplnej.

Korzystanie z kozy na olej opałowy wymaga stworzenia odpowiednich warunków i stosowania niezbędnych środków ostrożności. Należą do nich m.in.:

  • Pozostawienie wolnej przestrzeni wokół kozy - miejsce dookoła piecyka powinno być niezagospodarowane w promieniu ok 2 metrów. W szczególności zabronione jest zastawianie kozy przedmiotami wykonanymi z materiałów łatwopalnych.
  • Zabezpieczenie podłogi pod kozą - podłoga pod kozą na olej opałowy powinna być wykonana z materiałów niepalnych, np. płytek ceramicznych, kamienia itp. W przypadku, w którym nie ma takiej możliwości, koza może zostać ustawiona na elementach drewnianych, jednak tylko wtedy, gdy podłoga zostanie zabezpieczona blachą lub niepalnym tworzywem sztucznym.

Oprócz tego, korzystając z kozy na olej opałowy, należy zachować ostrożność przy dokładaniu paliwa oraz czyszczeniu urządzenia z pozostałości. Niezbędne jest też zabezpieczenie kozy przed dostępem dzieci i zwierząt domowych.

Koza na olej opałowy - na co zwracać uwagę przy wyborze piecyka?

Zastanawiając się, jaki wybrać model nagrzewnicy na olej opałowy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było dostosowane do pomieszczenia, w którym ma się znajdować. W przypadku wyboru kozy na olej opałowy bez możliwości odprowadzania spalin, niezbędne jest zapewnienie właściwej wentylacji całego pomieszczenia.

Niezwykle istotne jest również zwrócenie uwagi na renomę producenta danego sprzętu oraz pozostałe parametry techniczne kozy na olej opałowy. Należą do nich m.in.:

  • przepływ powietrza,
  • możliwość odprowadzania spalin,
  • zużycie paliwa,
  • pojemność zbiornika na olej,
  • możliwość regulacji za pomocą termostatu.

Koza na olej opałowy - poznaj zalety tego urządzenia

Kozy na olej opałowy (czysty lub przepracowany) to urządzenia, które cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza w zakładach produkcyjnych lub lokalach użytkowych. Rozważając ogrzewanie kozą na olej opałowy, nie sposób nie wspomnieć o zaletach samego materiału grzewczego. Bowiem wytwarza ono czyste ciepło, posiadając znikomy wskaźnik zanieczyszczeń spalania, uwalnianych do powietrza. Ponadto olej opałowy nie jest toksyczny, nie zawiera czynników rakotwórczych oraz ulega biodegradacji. Równie cenną zaletą ogrzewania olejem opałowym jest spora redukcja poziomu siarki.

Rozważając zakup oleju opałowego, warto zdecydować się na produkt oferowany przez ORLEN Paliwa - Ekoterm. Jest to firma działająca w branży od wielu lat, zaopatrując użytkowników pieców olejowych w najwyższej jakości surowiec. Z kolei największych zalet tego rodzaju piecyka zalicza się m.in.: duży zakres mocy grzewczej, nie potrzeba dodatkowego źródła ciepła, gdyż koza na olej opałowy wytwarza wystarczającą ilość ciepła ogrzewającego pomieszczenie o niewielkim metrażu, niskie koszty eksploatacji, łatwa obsługa, a także niska awaryjność.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7