Poradniki
Start Poradniki Dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczną? Jak można to zrealizować?
Artykuł

Dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczną? Jak można to zrealizować?

Zastanawiasz się, dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczną? Jak można to zrealizować? Opcji jest wiele. W artykule wymieniamy skuteczne rozwiązania na oszczędności w firmie i wyliczamy, ile można dzięki nim zaoszczędzić.

     

       1. Dlaczego warto oszczędzać energię w firmie?

       2. Sytuacja energetyczna w Europie

       3. Dlaczego ceny energii cały czas rosną?

       4. Krajowe zużycie prądu w Polsce – należy je zmniejszyć

       5. Jak skutecznie oszczędzać energię elektryczną w firmie?

       6. Podsumowanie

Dlaczego warto oszczędzać energię w firmie?

Zastanawiasz się, dlaczego powinniśmy oszczędzać energię? W wielu kwestiach odpowiedź jest oczywista. Okazuje się jednak, że nie we wszystkich. Obniżenie rachunków za prąd to sytuacja pożądana przez każdego odbiorcę prądu. Zwłaszcza w dobie rosnących cen.

Oszczędność prądu oczywiście do tego doprowadzi. Jednak co z obniżeniem stawek?

Ceny za 1 kWh lub za 1 MWh są uzależnione od giełdowych stawek prądu. Na rynku energii popyt generuje podaż. Im więcej prądu jest wysyłane do odbiorców końcowych, tym więcej należy go produkować, w wyniku czego wytwarzanie prądu staje się droższe.

Dlatego dzięki zmniejszeniu krajowej produkcji, ceny energii mogą zostać obniżone. Budowanie świadomości na temat oszczędzania energii elektrycznej odgrywa tutaj kluczową rolę. Może ona wpłynąć również na poprawę sytuacji środowiskowej i ekologicznej.

W Polsce energia elektryczna produkowana z węgla zajmuje 80% w całkowitym mixie energetycznym. Oznacza to, że im więcej prądu zużywamy, tym jest on droższy. Zatem zmniejszenie poboru energii z sieci to istotny krok do redukcji stawek prądu.

 

Sytuacja energetyczna w Europie

W wielu państwach Europy wzrósł koszt produkcji prądu. Aktualnie odnotowuje się rekordowe ceny energii. Przyczyną takich zmian są problemy m.in. z dostawą gazu, ten czynnik mocno wpłynął na zwiększenie kosztów produkcji prądu. Na zmienność cen wpłynął również wzrost popytu na energię i problem z podażą.

Dlatego bardzo ważną kwestią jest zmniejszenie ilości zużywanego gazu ziemnego i węgla kamiennego. Dzięki oszczędności energii zostanie również ograniczona emisja tlenków węgla, tlenków azotu, tlenków siarki i węglowodorów, które szkodzą środowisku.  

Dobrym działaniem będzie zwiększenie ilości energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii i dążenie do niezależności energetycznej państwa. 

Nadmierne spalanie paliw kopalnych jest jednym z czynników, który wpływa na aktualne zmiany klimatu. Poprzez globalne ocieplenie zwiększona jest również ilość topniejących lodowców, co może doprowadzić do coraz częstszych powodzi i podwyższenia wód gruntowych.

 

Dlaczego ceny energii cały czas rosną?

Jak już wspomnieliśmy, popyt generuje podaż. Im większe jest rynkowe zapotrzebowanie na energię, tym droższa jej produkcja. Dlatego ceny prądu automatycznie rosną. Taka sytuacja niezbyt dobrze wpływa na polskich przedsiębiorców, ale też na klientów indywidualnych.

Zgodnie z danymi z GUSu, w I kwartale roku 2023 liczba upadłości przedsiębiorstw była większa, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. 

Oznacza to, że redukcja kosztów energii elektrycznej staje się kluczowym elementem, na który należy wpłynąć. Zadbaj o mniejsze zużycie prądu.

Jednak wysokie krajowe zużycie energii to niejedyny powód rosnących cen energii. Na to mają wpływ również:

 

  • Ceny paliw kopalnych, które w wyniku agresji Rosji na Ukrainę znacznie wzrosła.

  • Ceny emisji dwutlenku węgla, które wynikają z polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

  • Ceny dystrybucji energii.

  • Marże, które są nakładane na energię przez jej dostawców. 

Krajowe zużycie prądu w Polsce – należy je zmniejszyć

Krajowe zużycie energii elektrycznej jest bardzo ważnym aspektem, który rzutuje na ceny energii elektrycznej. Zgodnie z poniższym wykresem można zauważyć, że tendencja wzrostu z roku na rok ulega zmianie. Jednak czy na lepsze?

W 2020 roku krajowa produkcja energii elektrycznej wynosiła 165 532 GWh. W porównaniu do roku 2022 to o 7947 GWh więcej. Nie jest to zbyt dobry wynik. Dlatego bardzo ważną kwestią jest inwestycja w odnawialne źródła energii i uniezależnienie się od energii z sieci elektroenergetycznej. 

Takie działanie pozwoli Ci obniżyć rachunki energii elektrycznej, a nawet zwiększyć autokonsumpcję bez ponoszenia przy tym dodatkowych kosztów. 

źródło: https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-kse/raporty-roczne-z-funkcjonowania-kse-za-rok/raporty-za-rok-2021

 

Jak skutecznie oszczędzać energię elektryczną w firmie?

Sposobów na oszczędność prądu jest wiele. Jednak który jest najbardziej skuteczny? Poniżej opisujemy kilka pomysłów. Zapoznaj się z nimi i sprawdź, który będzie najbardziej trafnym rozwiązaniem dla Twojej firmy. 

Pierwszą kwestią, na której warto się skupić, jest wymiana tradycyjnych żarówek na ledowe. 

To proste i skuteczne działanie. Musisz wiedzieć, że takie żarówki pracują długo i bezawaryjnie, przy stosunkowo niewielkim poborze energii. Nie pobierają dużej ilości prądu, w wyniku czego zapewniają wysoką jakość oświetlenia. Użytkowanie takiego oświetlenia prowadzi do prawie 8-krotnie mniejszego zużycia.

Kolejne działanie to zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Dzięki takiemu zabiegowi możesz obniżyć swoje miesięczne rachunki nawet o 40%. Jak zacząć taką zmianę? Wystarczy, że skorzystasz z rzetelnej porównywarki cen prądu i wybierzesz ofertę, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb. Cała reszta to prosta i szybka formalność, która nie zabiera wiele czasu.

Jeżeli nie chcesz zmieniać sprzedawcy energii elektrycznej, to zastanów się nad zmianą taryfy. Może się okazać, że aktualna stawka, która opłacasz, jest dużo wyższa, niż powinna być. W takim przypadku warto porównać kilka rozwiązań, aby wybrać najlepsze. Wybierz świadomie, dopasuj ofertę do swoich potrzeb i ciesz się niższymi rachunkami w swojej firmie.

Następne warto pomyśleć o optymalizacji ilości zużywanej energii. Aktualnie na rynku można znaleźć wiele przydatnych systemów, które służą do monitorowania zużycia prądu. Dzięki nim dowiesz się, które urządzenia w Twojej firmie zużywają najwięcej energii, a także zoptymalizujesz ich miesięczne zużycie. Wystarczy, że zaprogramujesz godzinę, w której urządzenia powinny zostać wyłączone. Takie rozwiązania sprawiają, że oszczędzanie energii elektrycznej staje się dużo łatwiejsze.

System takie działanie wykona każdego dnia. To rozwiązanie sprawi, że zredukujesz zużycie energii, które wynikało z niedopilnowania wyłączenia światła bądź danych sprzętów.

 

Jeżeli planujesz kupno sprzętów elektrycznych do firmy, staraj się wybierać takie, które mają wysoką klasę energetyczną. Aktualnie najwyższa klasa ma symbol A. Takie urządzenia z reguły są trochę droższe, natomiast zastosowana w nich technologia bardzo dobrze się sprawdza i prowadzi do zauważalnej redukcji zużycia energii.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, które można zastosować, aby obniżyć cenę energii w firmie, jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Jeżeli dobrze zaplanujesz taką inwestycję i dokładnie przemyślisz, jaki jest tryb zużycia energii w Twojej firmie, w okresie letnim możesz zaoszczędzić nawet 80% na miesięcznych rachunkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu dokonasz również mniejszej eksploatacji źródeł naturalnych. 

 

Podsumowanie:

  1. Kwestia oszczędzania prądu jest bardzo ważna, nie tylko ze względu na obniżenie miesięcznego rachunku.

  2. Oszczędzanie prądu prowadzi również do zmniejszenia krajowego zużycia energii i co za tym idzie, obniżenia stawek prądu na rynku.

  3. Aktualnie zarówno w Polsce jak i w całej Europie odnotowuje się duży wzrost cen prądu. Taka sytuacja jest uwarunkowana między innymi agresją Rosji na Ukrainę i zmniejszeniem przesyłu surowców kopalnych.

  4. Dzięki oszczędności energetycznej można zmniejszyć nie tylko krajowe zużycie energii, ale również stawki prądu.

  5. Dobrym sposobem na oszczędność gotówki podczas wysokich cen prądu jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Dzięki niej zaoszczędzisz nawet 40% na rachunkach za prąd w firmie i domu.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7