Poradniki
Start Poradniki Dofinansowanie do fotowoltaiki 2024
Artykuł

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2024

Z dofinansowania do fotowoltaiki w programie Mój Prąd skorzystało już ponad 100 000 odbiorców energii. Jednak to nie jedyny program, dzięki któremu możesz uzyskać pomoc. W artykule opisujemy dotacje na rok 2024 i wyjaśniamy, czym tak naprawdę jest sektor prosumencki.

 

Czego dowiesz się z artykułu?

 1. Instalacje fotowoltaiczne – kto może dostać dofinansowanie?

 2. Wybierz instalację fotowoltaiczną w 2024 roku

2.1 Dofinansowanie fotowoltaiki – gospodarstwa domowe

2.2 Dofinansowanie fotowoltaiki – przedsiębiorstwa

 1. Sektor prosumencki – co to?

 2. Podsumowanie 

 

Instalacje fotowoltaiczne – kto może dostać dofinansowanie?

Wysokie opłaty, niekończące się pasmo dodatkowych kosztów i niepewność tego, czy kolejny miesiąc przyniesie stałą cenę prądu, czy może kolejne podwyżki rachunków za energię. To myśli, które z całą pewnością nie dają spać wielu odbiorcom energii. 

Jeżeli kupiłeś/kupiłaś instalację fotowoltaiczną, na pewno to była decyzja, którą dobrze przemyślałeś/przemyślałaś. Odnawialne źródła energii są coraz bardziej powszechne w życiu odbiorców prądu. Aktualnie na takie działania decyduje się coraz więcej klientów indywidualnych i biznesowych.

Wpływają na to wysokie i niestabilne ceny energii elektrycznej, a także możliwość skorzystania z dofinansowania na urządzenie. Dzięki tej ostatniej opcji możesz zaoszczędzić nawet 80% standardowego rachunku.

 

Wybierz instalację fotowoltaiczną w roku 2024 – dofinansowanie

Jeżeli chcesz korzystać z programów dofinansowania fotowoltaiki, w 2024 roku będziesz mieć wiele możliwości. Coraz więcej odbiorców energii decyduje się na montaż odnawialnych źródeł, bo są opłacalne. W lipcu 2023 roku doszło do rekordowych udziałów fotowoltaiki w krajowej produkcji energii elektrycznej.

Wyniosły one 17%, natomiast 60% przypadło na udział prądu z węgla. Z takich statystyk można wywnioskować, że popularność odnawialnych źródeł energii wzrasta. Niebawem rozpocznie się kolejny nabór wniosków do Programu Mój Prąd 6.0. Aktualnie rozpatrywane są jeszcze wnioski z 5. edycji programu. 

Jednak możliwości na skorzystanie z dofinansowania jest więcej. W roku 2024 będzie można skorzystać z następujących programów:

 

Dofinansowanie fotowoltaiki – gospodarstwa domowe

 • Stop Smog 

Ten program jest skierowany do osób, które są najuboższe i których nie stać na ocieplenie domu i wymianę pieca. Wnioski do programu mogą składać gminy, w których obowiązuje uchwała antysmogowa. Następnie ta gmina otwiera nabór wniosków dla swoich mieszkańców. Program Stop Smog jest przeznaczony na lata 2019-2024. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na gov.pl, do tej pory na realizację programu przeznaczono 180 mln zł z budżetu państwa. Najważniejszym celem programu jest zmniejszenie przynajmniej o połowę zapotrzebowania na energię cieplną w poszczególnych budynkach.

 • Mój Prąd

W 2024 roku ma być kontynuowana 6 edycja programu, w którym będzie można dostać dofinansowanie na fotowoltaikę. Środki finansowe w tym programie mają zostać zwiększone. Oficjalnie nie jest jeszcze znana data rozpoczęcia naboru. W poprzednich latach można było skorzystać z dofinansowania inwestycji w instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. 

 • Czyste Powietrze

Kluczową kwestią w tym programie będzie zwiększenie w 2024 roku wymagań dot. urządzeń grzewczych (kotłów na pellet i pomp ciepła). Ma się również pojawić podział ze względu na wysokość dofinansowania. Będą to 3 progi cenowe: podstawowy o wysokości 66000 zł, podwyższony – 99000 zł, natomiast maksymalna wysokość dotacji będzie wynosić 135000 zł. Z programu skorzystają osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

 • Ulga termomodernizacyjna

Program w 2024 roku uwzględnia dążenie do samowystarczalności energetycznej domów i dostarczanie nadwyżek energii do sieci, optymalnie dla wszystkich stron. Osobami, które mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, są podatnicy, którzy składają PIT-36 lub PIT-37, płacą podatek liniowy i są na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. 

 

Dofinansowanie fotowoltaiki – przedsiębiorstwa:

 • Energia Plus

W ramach programu można dostać dofinansowanie na instalację nowych urządzeń OZE. Nabór do tego programu będzie trwać do grudnia 2024 roku albo do wyczerpania środków. Celem Energia Plus jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza, poprzez wsparcie przedsięwzięć inwestycyjnych.

 • Białe certyfikaty

Inaczej nazywane są również świadectwami efektywności energetycznej. Taki dokument to potwierdzenie, że firma poczyniła kroki, aby poprawić efektywność energetyczną. Aby dostać biały certyfikat, wystarczy złożyć wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki. Takie dokumenty mają wspomóc ograniczenie emisji CO2 i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państw Unii Europejskiej. Takie dokumenty zapewniają około 30% zwrotu z przeprowadzonej inwestycji, a ich wartość rośnie na giełdzie o 5%. 

 • Premia termomodernizacyjna

To dofinansowanie na termomodernizację budynków. Obejmuje ono inwestycję w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, rekuperację, ocieplenie budynku. Jest to forma dopłaty do kredytu. Z takiego wsparcia mogą skorzystać: wspólnoty, spółdzielnie, firmy i rolnicy, ale również osoby fizyczne. Nabór wniosków jest ciągły. Jak widzisz, jest wiele możliwości skorzystania z dopłaty w formie bezzwrotnej dotacji. Wybierając którąś z nich, możesz liczyć na dużo wcześniejszą spłatę inwestycji. O ile wcześniejszą? Niektórzy odbiorcy energii spłacają całość w ciągu 5 lub nawet 4 lat.

 

Sektor prosumencki – co to?

Poszukiwania odpowiedniego urządzenia dopasowanego do indywidualnych potrzeb bywa wyzwaniem. Na tej drodze możesz napotkać wiele skomplikowanych słów i pojęć, których całkowicie nie znasz.

Jednak nie martw się tym, każdy się konfrontuje z takimi trudnościami. Dlatego w naszych artykułach specjalnie dla Ciebie wyjaśniamy najważniejsze zagadnienia, aby łatwiej Ci było wszystko zrozumieć. Tutaj za chwilę dowiesz się, kim tak naprawdę jest prosument. 

Słowo prosument to połączenie wyrazów „producent”, a także „konsument”. Takie określenie opisuje odbiorcę końcowego, który wytwarza energię elektryczną z takich źródeł, jak instalacja fotowoltaiczna. Z reguły używa do tego mikroinstalacji fotowoltaicznej. Prosument może też korzystać z magazynów energii i przekazywać wyprodukowaną nadwyżkę do sieci energetycznej. 

Za sprawą nowelizacji ustawy o OZE, która weszła w życie w 2019 roku, jasno ustalono, kim tak naprawdę jest prosument, kto może nim zostać i na jakich warunkach. Natomiast do kolejnego przełomu w sferze prosumenckiej doszło w 2022 roku. W tym czasie wprowadzono nowy system rozliczeń, który całkowicie odmienił dotychczasową rzeczywistość prosumentów. 

Ważne:

 

Po 1 kwietnia 2022 r. prosumenci zaczną być rozliczani na zasadzie net-billingu. Jest to system rozliczeń energii elektrycznej, który umożliwia właścicielom instalacji fotowoltaicznych sprzedaż nadwyżek energii, która została wyprodukowana do sieci.

 

Podsumowanie:

 1. Z dofinansowania na fotowoltaikę mogą skorzystać zarówno Klienci indywidualni jak i biznesowi.

 2. Jeśli jesteś Klientem biznesowym, w 2024 roku możesz złożyć dofinansowanie na fotowoltaikę z programu Energia Plus, możesz złożyć wniosek o Białe certyfikaty, a także uzyskać Premię termomodernizacyjną.

 3. Prosument to osoba, która produkuje energię elektryczną z mikroinstalacji fotowoltaicznej i zużywa ją do celów własnych.

 4. W 2022 roku doszło do przełomu w sferze prosumenckiej. Wprowadzono net-billing, za sprawą którego właściciele fotowoltaiki muszą sprzedawać nadwyżki energii do sieci. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7