Poradniki
Start Poradniki Energia odnawialna dotacje dla firm – o tym warto wiedzieć
Artykuł

Energia odnawialna dotacje dla firm – o tym warto wiedzieć

Energia odnawialna, dotacje dla firm. Te kwestie cieszą się w Polsce dużą popularnością. W artykule przedstawiamy statystyki na temat odnawialnych źródeł energii i opisujemy dotacje, z których można skorzystać jeszcze w tym roku.

 1. Odnawialne źródła energii – tak wyglądają statystyki w Polsce

 2. OZE – sposób na obniżenie rachunków w firmie

2.1 Zalety korzystania z OZE

 1. Instalacje odnawialnych źródeł energii, jakie dotacje?

 2. Jak dostać dotacje na OZE w 2023 roku?

4.1 Dotacje dla małych, średnich i dużych przedsiębiorców

           4.2 Dotacje dla odbiorców indywidualnych

       5. Podsumowanie

Odnawialne źródła energii – tak wyglądają statystyki w Polsce

Fotowoltaika staje się coraz popularniejszym źródłem energii w Polsce i na świecie. W 2022 roku odnotowano największą krajową produkcję prądu z OZE od lat. Jednak na tym się nie zakończyło. Z kolejnymi miesiącami ilość energii z odnawialnych źródeł nadal wzrasta. Transformacja energetyczna trwa.

Można to zauważyć, chociażby porównując dane z 2022 i 2023 roku. Biorąc pod uwagę kwiecień i maj 2022 i zestawiając z miesiącami z tego roku, można wywnioskować, że produkcja energii elektrycznej wzrosła. Poniżej zamieszczamy dane, które zostały zebrane przez europejską sieć operatorów systemów przesyłowych. Infografiki obrazują wyraźny wzrost produkcji energii na przestrzeni roku.  

 

źródło: https://research.jagiellonski.pl/#/produkcja-energii-elektrycznej

W maju 2023 r. zielona energia znacznie zwiększyła swoją objętość w krajowej produkcji. Farmy wiatrowe, fotowoltaika, elektrownie wodne i biomasowe zajęły ponad 30% energii elektrycznej w Polsce. Fotowoltaika w kwietniu 2023 r. dostarczyła o 364 GWh energii więcej, niż rok wcześniej. W maju aż o 668 GWh.

źródło: https://research.jagiellonski.pl/#/produkcja-energii-elektrycznej

 

OZE – sposób na obniżenie rachunków w firmie

Sposobów na obniżenie rachunków w firmie jest wiele. W celu zmniejszenia miesięcznych kosztów energii możesz zmienić taryfę na tańszą, niż ta, z której aktualnie korzystasz. Możesz również zmienić sprzedawcę energii. To bardzo prosta formalność, która zajmuje maksymalnie 3 minuty. Taki sposób pomoże Ci obniżyć nawet 40% standardowego rachunku.

Kolejna alternatywa, to odnawialne źródła energii. Jest to inwestycja, która przyniesie Ci długoterminowe korzyści. Montaż fotowoltaiki to duży krok w stronę redukcji kosztów energii, ale przede wszystkim w stronę niezależności energetycznej. 

Zalety korzystania z OZE

Istnieje wiele zalet korzystania z odnawialnych źródeł energii. Oczywiście pierwszorzędnie taka inwestycja kojarzy się z wysokimi kosztami. Jednak jeżeli pomyślisz o niej długodystansowo, zauważysz, że decyzja o zakupie np. instalacji fotowoltaicznych jest opłacalnym i ekologicznym rozwiązaniem.

Dzięki fotowoltaice:

 • obniżysz ślad węglowy/emisję CO2 do atmosfery, 

 • zaoszczędzisz gotówkę,

 • Twoja firma będzie postrzegana jako odpowiedzialna energetycznie,

 • zrobisz duży krok w stronę niezależności energetycznej.

Instalacje odnawialnych źródeł energii, jakie dotacje?

Panele fotowoltaiczne i ich wysokie ceny często zniechęcają odbiorców energii do zakupu. Jednak aktualnie można dostać spore dotacje OZE na sprzęt, które pokryje nawet ⅓ kosztów. 

Aktualnie w ramach transformacji energetycznej rząd stworzył wiele programów, które wspierają odbiorców energii w wymianie standardowych źródeł ciepła na ekologiczne.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska to jedna z instytucji rządowych, która zajmuje się skutecznym i efektywnym wspieraniem działań na rzecz środowiska ze szczególnym uwzględnieniem działań, które służą absorpcji środków zagranicznych, które są obsługiwane przez NFOŚiGW.

Instalacje odnawialnych źródeł energii i ich rozwój jest bardzo ważną kwestią w kontekście transformacji energetycznej. Takie instytucje, jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspierają takie działania.

Wybierz dofinansowanie OZE dla swojej firmy i ciesz się niezależnością energetyczną.

 

Dotacje dla małych, średnich i dużych przedsiębiorców:

 • FEnIKS – Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko

Program został zatwierdzony przez Komisję Europejską 6 października 2022 roku. Budżet FEnIKS to 29,3 mld euro, czyli ok. 115 mld zł. O pieniądze z budżetu programu mogą ubiegać się m.in. samorządy terytorialne, przedsiębiorstwa, zarządcy infrastruktury transportowej, przewoźnicy transportowi, instytucje ochrony zdrowia czy instytucje kultury, nauki i edukacji. 

Program ma trwać do 2027 roku. To kontynuacja Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach programu są przewidziane dotacje, pożyczki z opcją umorzenia lub dopłaty do kredytów.

 

 • FENG – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

Program proponuje atrakcyjną ofertę dla przedsiębiorców oraz odpowiada na największe wyzwania cywilizacyjne. Za jego pośrednictwem będą wspierane przedsięwzięcia, które przełożą się na osiągnięcie wytycznych Europejskiego Zielonego Ładu (neutralność klimatyczna i zrównoważony rozwój gospodarki).

FENG to kontynuacja programu Inteligentny Rozwój. Dofinansowanie dla firm w ramach tego programu będzie dostępne w ramach celu priorytetowego: “Zazielenienie przedsiębiorstw”.

 

 • KPO – Krajowy Program Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to program, w ramach którego można dostać dofinansowanie na: instalację modułów fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i elektrowni wiatrowych. Na takie cele z programu miało zostać przeznaczone ok. 15 mld złotych. 

Takie wsparcie dostaną użytkownicy krajowego systemu elektroenergetycznego, ośrodki kultury i nauki, przedsiębiorstwa, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

 

 • Energia Plus

Dzięki temu programowi można dostać finansowanie na przebudowę i przyłączenie instalacji OZE. Głównym celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko dzięki poprawie jakości powietrza. 

W ramach tego programu można uzyskać dotację do 50% kosztów kwalifikowanych, a także pożyczkę do 85% kwalifikowanych, od 0,5 mln do 500 mln zł.

 

 • Premia termomodernizacyjna

Z tego programu mogą korzystać inwestorzy bez względu na status prawny, poza jednostkami budżetowymi i samorządowymi zakładami. Dzięki temu dofinansowaniu można uzyskać środki na ocieplenie domów i mieszkań.

Można dostać dopłatę do kredytu o wysokości do 31% kosztów przedsięwzięcia. Nabór do tego programu jest stały, realizowany przez BGK.

 

 • Białe certyfikaty

Ten program to dążenie do poprawy efektywności energetycznej. To świadectwa energetyczne, które są przyznawane podmiotom za przedsięwzięcia, które wspierają efektywność energetyczną. Są przydzielane przez Urząd Regulacji Energetyki na podstawie złożonych wniosków. 

Nabór w tym programie jest ciągły. Wysokość wsparcia zależy od ilości zaoszczędzonej energii. Minimum, które jest niezbędne do wzięcia udziału w systemie, to 116,3 MWh.

 

Dotacje dla odbiorców indywidualnych:

 • Mój Prąd 5.0

To program dla osób fizycznych, który trwa od 22.04.2023 roku. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie o wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych. Czyli 6 000 na mikroinstalację i 7 000 zł na instalacje fotowoltaiczne z rozwiązaniem, które zwiększa autokonsumpcję.

 • Stop smog

Jest to dofinansowanie dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym, mieszkających w regionach, w których obowiązuje uchwała antysmogowa. Takie osoby w ramach programu mogą dostać do 70% kosztów. W jednym lokalu nie może on przekroczyć 53 000 zł. Nabór do programu trwa od 2021 roku. 

 • Agroenergia

To program dla rolników. Kwota, którą mogą dostać, zależy od mocy systemu i zakresu przedsięwzięcia. Można dostać od 13% do 20% kosztów. Kwota nie może przekraczać 25 000 zł. Nabór na dofinansowanie ma trwać do 30.03.2025 roku.

 • Czyste Powietrze

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne od 03.01.2023 r. Mogą uzyskać dofinansowanie o wysokości od 40% do 100%, czyli od 6 000 do 15 000 zł. Wysokość dofinansowania zależy również od dochodów beneficjenta.

Jak dostać dotację na OZE w 2023 roku?

Jak dostać dotacje na fotowoltaikę dla firm w 2023 roku? Każdy program ma swoje warunki, zgodnie z którymi można starać się o gotówkę. Jednak w dużej mierze wystarczy, że wejdziesz na oficjalną stronę danego programu i przeczytasz jego regulamin. 

W większości programów dofinansowujących inwestycje w odnawialne źródła energii wystarczy złożyć wniosek w formie fizycznej lub elektronicznej. 

Kiedy można liczyć na zwrot zainwestowanej gotówki? Jeżeli Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, zwrotu gotówki możesz się spodziewać w czasie od miesiąca do nawet 6 miesięcy. Długość czasu jest zależna od sprawności działania danego urzędu pracy.

 

Podsumowanie:

 1. Odnawialne źródła energii, a zwłaszcza fotowoltaika cieszą się dużą popularnością.

 2. Jeżeli chcesz obniżyć rachunki za energię elektryczną w firmie, zmień taryfę, sprzedawcę energii lub zainwestuj w odnawialne źródła energii.

 3. Jesteś przedsiębiorcą? Jeśli tak, to możesz skorzystać z dofinansować do źródeł energii odnawialnej takich jak: FEnIKS, FENG, Energia Plus, Premia termomodernizacyjna.

 4. Aby dostać dotację, musisz dobrze zapoznać się z regulaminem konkretnego programu. W większość wystarczy złożyć wniosek i poczekać na jego rozpatrzenie. 

 5. Jak długo trzeba czekać na dofinansowanie? Okres oczekiwania na dofinansowanie to 1 do 6 miesięcy.

 

 

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7