Poradniki
Start Poradniki Fotowoltaika dla firm – najważniejsze informacje
Artykuł

Fotowoltaika dla firm – najważniejsze informacje

Fotowoltaika dla firm to coraz częściej poruszany temat wśród przedsiębiorców. Aktualnie istnieje wiele dotacji rządowych, dzięki którym instalację spłacisz nawet już po 5 latach. W artykule przedstawiamy wszystkie korzyści, które możesz zyskać dzięki urządzeniu.

Czego się dowiesz z artykułu?

  1. Czy instalacja fotowoltaiczna w firmie się opłaca?Dobór mocy instalacji do firmy

  2. Plusy korzystania z fotowoltaiki w firmie

          3.1. Wzrastająca popularność OZE w Polsce

  1. Fotowoltaika vs autokonsumpcja

  2. Net-metering czy net-billing?

  3. Instalacja on-grid vs off-grid

  4. Panele fotowoltaiczne – możliwość dofinansowania

  5. Instalacja pv – Czy jest bezpieczna?

          8.1. Montaż instalacji fotowoltaicznej

  1. Jakie są koszty utrzymania fotowoltaiki w firmie?

  2. Koszty przyłączenia instalacji pv do sieci energetycznej

         10.1 Co to jest umowa kompleksowa?

     11. Podsumowanie

 

Czy instalacja fotowoltaiczna w firmie się opłaca?

W Internecie pada bardzo wiele pytań o to, czy fotowoltaika dla firm jeszcze się opłaca, czy już nie. Aktualnie montaż instalacji pv jest coraz bardziej popularnym tematem i to w pozytywnym aspekcie. Wzrost cen energii i coraz większe unijne obostrzenia klimatyczne sprawiają, że fotowoltaika staje się rozwiązaniem, które odpowiada na najważniejsze potrzeby odbiorców. 

Przy aktualnych dofinansowaniach inwestycji, które oferuje rząd, fotowoltaika może Ci się zwrócić nawet po 5 latach. System wytwarza darmową energię, dzięki czemu Twoje miesięczne rachunki za prąd ulegną obniżeniu. 

Należy również pamiętać, że w górę idą nie tylko ceny energii elektrycznej, ale także ceny surowców. Aktualnie na rynku odnotowuje się nawet 300% wzrost cen gazu, węgla, czy drewna. Dlatego energia z OZE to najbardziej opłacalne i ekonomiczne rozwiązanie.

 

 

Dobór mocy instalacji do firmy

Instalacja fotowoltaiczna, liczba montowanych podjednostek, moc instalacji. To kwestie, których wybór często spędza sen z powiek. Jeżeli zastanawiasz się, od czego zacząć, damy Ci kilka przydatnych wskazówek. Dzięki nim zyskasz sporo przydatnej wiedzy i zaoszczędzisz czas na samodzielnej weryfikacji informacji w Internecie. Przy doborze wyżej wymienionych parametrów trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na zapotrzebowanie energetyczne budynku. 

Moc ogniw fotowoltaicznych powinna być dobrana do Twoich indywidualnych potrzeb. Jednak jak to sprawdzić? Należy zebrać faktury z 12 miesięcy i wyliczyć z nich średnią. Taki wynik będzie Twoim punktem odniesienia.

Roczne zużycie energii to podstawowy parametr, dzięki któremu ustalisz, jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia dla Twojej firmy.

 

Jeżeli wiesz, jakie jest Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną, możesz przystąpić do wyboru instalacji. Pamiętaj, o jej mocy decyduje liczba zamontowanych modułów fotowoltaicznych.

 

Jednak co w przypadku, kiedy Twoja firma jest dopiero na etapie budowania? Wówczas należy ustalić potencjalne zapotrzebowanie na energię, uwzględniając takie czynniki, jak: ilość osób pracujących w firmie, sposób ogrzewania budynku, rodzaj urządzeń energetycznych i charakter ich wykorzystywania.

Plusy korzystania z fotowoltaiki w firmie

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest coraz bardziej popularne, zarówno wśród odbiorców indywidualnych jak i biznesowych. Wzrost zainteresowania taką technologią urządzeń podyktowana jest wieloma kwestiami.

Pierwsza z nich to oszczędność na rachunkach za prąd. Dzięki fotowoltaice możesz zredukować miesięczne płatności nawet o 80%. 

Kolejna kwestia, to ekologia. W dobie pogarszających się warunków klimatycznych pojawia się coraz więcej głosów za tym, aby zacząć postępować bardziej odpowiedzialnie pod względem codziennego funkcjonowania. 

Regulatorem takich działań są organizacje pozarządowe, ale też europejskie prawo klimatyczne. Celem wyżej wymienionych instytucji jest wsparcie redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, co za tym idzie, np. wymiana standardowych źródeł ciepła (piec węglowy) na bardziej ekologiczne (fotowoltaika, pompa ciepła, elektrownia wiatrowa).

Odnawialne źródła energii to jeden ze sposobów na redukcję kosztów w firmie, ale nie jedyny. Dobrym sposobem na wygenerowanie oszczędności jest również zmiana sprzedawcy prądu. W sieci istnieje wiele firm, dzięki którym można szybko i łatwo porównać rynkowe ceny. Jedną z nich jest Switch Energy. Marka stworzyła porównywarkę cen prądu, dzięki której uzyskasz porównanie aktualnych ofert.

Wystarczy, że wypełnisz formularz o najważniejsze informacje, a na ich podstawie dostaniesz porównanie dopasowane do Twoich potrzeb.

 

 

Wzrastająca popularność OZE w Polsce

W ciągu dekady popularność odnawialnych źródeł energii znacznie wzrosła. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Agencję Regulacji Energetyki, w 2022 roku moc zainstalowana fotowoltaiki wyniosła 7758,47 MW, natomiast w 2023 roku to 9630,31 MW.

Coraz więcej osób myśląc o odnawialnych źródłach energii, ostatecznie wybiera instalację fotowoltaiczną. Dzieje się tak ze względu na wzmożone działania europejskiego prawa klimatycznego. W wyniku takich działań rząd wprowadził liczne dofinansowania na termomodernizację i poprawę efektywności energetycznej.

 

 

Fotowoltaika vs autokonsumpcja

Czy wiesz, że z fotowoltaiką nie musisz się przejmować o wysokość własnego zużycia energii? Autokonsumpcja z taką instalacją jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Im więcej wyprodukujesz własnej energii elektrycznej, tym mniejszą jej ilość będziesz musiał/musiała pobrać z sieci. Oznacza to oszczędność na rachunkach za prąd. 

Niezależnie od tego, czy korzystasz z net-billingu, czy net-meteringu, koszt Twojego zużycia zostanie pokryty ilością wyprodukowanej energii. 

Net-metering czy net-billing?

Zasady rozliczania fotowoltaiki to bardzo ważny temat, który interesuje potencjalnych użytkowników/użytkowniczki fotowoltaiki. Na jakiej zasadzie rozliczać energię? 

Z dniem 1 kwietnia 2022 roku zmieniły się zasady rozliczeń. Od tego dnia są realizowane w systemie net-billing.

Oznacza to, że nadprodukowana energia będzie sprzedawana do sieci. Natomiast w przypadku niedoboru, trzeba będzie ją odkupić od elektrowni. Takie rozliczenie przypomina wymianę barterową. Dlaczego? Ponieważ za każdy 1 kW, który wprowadzisz do sieci, będziesz mógł/mogła odebrać 0,8 lub 0,7 kW.

 

Za sprawą nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która weszła 29 października 2021 roku, prosumenci, którzy do 31 marca 2022 złożyli zgłoszenie do Operatora Systemu Dystrybucyjnego o przyłączenie instalacji do sieci, mieli prawo pozostać w systemie net-meteringu jeszcze przez 15 lat. Natomiast wszyscy użytkownicy, którzy złożyli dokument po wyżej wymienionej dacie, rozliczają się już w systemie net-billingu.

 

Instalacja on-grid vs off-grid

Podczas wyboru paneli fotowoltaicznych ważną kwestią są parametry techniczne urządzenia. W przypadku instalacji fotowoltaicznej  można dokonać 2 wyborów. Fotowoltaikę on-grid lub off-grid. 

Na czym polegają obydwie technologie?

System fotowoltaiczny on-grid jest połączony z siecią energetyczną. Oznacza to, że w sytuacji, kiedy dochodzi do nadprodukcji, nadwyżka energii wędruje do sieci. Podobnie w przypadku deficytu energii elektrycznej. Kiedy zużycie energii w budynku jest większe, niż jej produkcja, masz szansę pobrać prąd z sieci, aby zapełnić lukę deficytu. 

System fotowoltaiczny off-grid nie ma połączenia z siecią. Jest to alternatywa często wykorzystywana np. w budynkach, które są podłączone do sieci tylko okresowo, gdzie zapotrzebowanie energii nie jest ciągłe. W przypadku tego typu systemu częstą praktyką jest podłączenie magazynu energii. 

W taki sposób można zyskać całkowitą niezależność energetyczną. W sytuacji, kiedy dochodzi do nadprodukcji, energia przechowywana jest w magazynie. Natomiast w momencie deficytu produkowanej energii, zapas jest pobierany z urządzenia. To bardzo wygodne rozwiązanie, które daje wolność i niezależność od krajowej produkcji energii, a także zmieniających się stawek za prąd.

 

 

Panele fotowoltaiczne – możliwość dofinansowania

Coraz więcej osób korzysta z dofinansowań fotowoltaiki. Jest to jedna z mocnych stron, która zachęca odbiorców energii do inwestycji. Cena urządzenia zależna jest od mocy instalacji, natomiast wysokość dofinansowania często uwarunkowana jest od danego programu i wielkości inwestycji.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą/przedsiębiorczynią, możesz skorzystać z następujących programów: 

 

Energia Plus

W tym programie można dostać dotację, która pokryje nawet 50% kosztów kwalifikowanych. 

Jest również możliwość wzięcia pożyczki, do 85% kosztów kwalifikowanych (od 500 zł do 500 mln zł). Nabór do programu trwa od 01.02.2023 roku, do 13.12.2024 roku.

 

Premia termomodernizacyjna

Tutaj jako przedsiębiorca/przedsiębiorczyni uzyskasz dofinansowanie w postaci dopłaty do kredytu. Uzyskasz do 31 % kosztów przedsięwzięcia. Nabór do programu jest stały, realizowany przez BGK z pomocą komercyjnych banków partnerskich.

 

Gwarancja Biznesmax

Z tego programu mogą korzystać małe i duże firmy. Tutaj możesz dostać dopłatę do oprocentowania kredytu objętego gwarancją, refundującą zapłacone odsetki. 

 

Instalacja pv – Czy jest bezpieczna?

W sieci pojawia się wiele pytań o to, czy panele fotowoltaiczne są w ogóle bezpieczne. W latach 80. pojawiły się w Polsce pierwsze modele paneli fotowoltaicznych, które nie były jeszcze dobrze dopracowane technologicznie. W związku z tym często dochodziło do zwarć lub zapłonu instalacji w wyniku nieodpowiedniego montażu lub konserwacji. 

Aktualnie technologia poszła do przodu. W produkcji komponentów fotowoltaicznych stosowane są odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym samozapłon instalacji fotowoltaicznej jest praktycznie niemożliwy. Na stan bezpieczeństwa komponentów wpływają takie rozwiązania jak: 

 

Odpływ ciepła (Thermal Runaway Protection) 

Panel fotowoltaiczny może być wyposażony w mechanizm, który monitoruje temperaturę ogniwa fotowoltaicznego.

 

Wyłączniki przeciążeniowe

Panele mogą być wyposażone w wyłączniki przeciążeniowe, które reagują na nagłe wzrosty prądu i wyłączają panel w przypadku przeciążenia, co może pomóc w zapobieganiu przegrzaniu i zwarciom.

 

Zabezpieczenia przed zwarciami

Zabezpieczenia te wykrywają zwarcia w instalacji i wyłączają panel, aby zapobiec niekontrolowanym przepływom prądu, które mogą prowadzić do pożaru.

 

Zabezpieczenia przed zwarciem napięciowym

Panele fotowoltaiczne mogą być zabezpieczone przed przypadkowym zwarciami poprzez wykorzystanie specjalnych urządzeń, które wyłączają obwód w przypadku wystąpienia zwarcia.

 

Odporność na ogień

Urządzenia są projektowane z myślą o odporności na ogień i o materiałach, które ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru w przypadku wybuchu ognia. Z taką technologią nie musisz się martwić o zamontowane panele fotowoltaiczne. Są one całkowicie bezpieczne. 

 

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Kwestia montażu instalacji fotowoltaicznych może się wydawać łatwa. Jednak ostatecznie montaż paneli fotowoltaicznych to bardzo ważny etap, który wpływa na bezpieczeństwo całej konstrukcji. Jednak odbiorcy energii z oszczędności często decydują się na samodzielne wykonanie takiego działania. Pytanie jednak, czy słusznie? 

Nieprawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej jest jedną z najczęstszych przyczyn słabej efektywności urządzenia, bądź przegrzania i zapłonu instalacji. Dlatego też najlepiej taką kwestię oddać ekspertom, którzy wykonają montaż profesjonalnie. Warto wybrać firmę, która ma doświadczenie i spełnia wymogi najważniejszych certyfikatów bezpieczeństwa. 

Jednak mimo oddania sprawy w ręce specjalistów, zawsze warto mieć świadomość na temat tego, jakie parametry podczas montażu powinny zostać spełnione. Zatem najważniejszymi kwestiami, na które należy zwrócić uwagę, są: 

 

Miejsce montażu

Występują 2 miejsca montażu: na dachu lub na ziemi. Możesz wybrać, która opcja będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Jeżeli Twój dach ma zbyt mało miejsca lub jego pokrycie nie nadaje się do montażu instalacji, bez problemu można to zrealizować na gruncie. Na rynku dostępne są specjalne konstrukcje wsporcze, dzięki którym konstrukcja może zostać zainstalowana w odpowiednim nachyleniu.

 

Odpowiednie pokrycie dachu

Instalacja może zostać zamontowana praktycznie na każdym rodzaju dachu, wyłączając z tego: pleksę, eternit, ondulinę, poliwęglan oraz dachy w złym stanie technicznym. W sytuacji, kiedy Twój dach jest np. płaski, a nie pochyły, instalatorzy korzystają ze specjalnych elementów wsporczych (jak w przypadku montażu na gruncie), dzięki którym nachylenie paneli jest odpowiednie.  

 

Prawidłowe nachylenie paneli

W Polsce optymalnym kątem nachylenia jest kąt 30 stopni, jeżeli są one skierowane w południową stronę. Oczywiście to tylko parametr orientacyjny, ponieważ nachylenie w każdym przypadku dachu lub domu, może być zupełnie inne. Minimalny kąt nachylenia, który jest rekomendowany, wynosi 15 stopni. 

 

Zacienienie paneli

To kolejny ważny czynnik, na który należy zwrócić uwagę. Przed montażem instalacji warto sprawdzić, czy aby na pewno w każdej porze dnia panele są całkowicie wyeksponowane na słońce. W sytuacji, kiedy pada cień na panele, ich wydajność jest mniejsza.

 

 

Jakie są koszty utrzymania fotowoltaiki w firmie?

Wytwarzanie energii elektrycznej i oszczędność na rachunkach za prąd to jedno. Jednak w jaki sposób kształtują się ceny utrzymania fotowoltaiki? Musisz mieć świadomość, że istnieje kilka opłat dodatkowych, z którymi trzeba się liczyć w przypadku korzystania z instalacji fotowoltaicznej. 

 

Przeglądy w ramach gwarancji

Instalacja fotowoltaiczna powinna zostać poddana co najmniej raz na 5 lat. Niektórzy producenci fotowoltaiki zalecają około 2-letni przegląd techniczny. 

 

Dodatkowy przegląd gwarancyjny wykonywany przez instalatora

Gwarancje na montaż obowiązują od 2 do 15 lat. Czasami zdarza się, że okresowe przeglądy gwarancyjne zawarte są w cenie instalacji. 

 

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Taki zabieg należy wykonać 2 razy do roku. Nie zaleca się samodzielnego wykonywania tej czynności. Przed przystąpieniem do mycia fotowoltaika powinna zostać odłączona od zasilania. Sama czynność powinna być wykonana za pośrednictwem specjalnego detergentu (na bazie wody destylowanej i preparatu czyszczącego). Panele powinny być przecierane za pomocą gąbki o miękkiej strukturze.

 

Koszty przyłączenia instalacji pv do sieci energetycznej

Instalacje fotowoltaiczne dla firm to bardzo dobre rozwiązanie. Jednak jeżeli chcesz przyłączyć pierwszą instalację do sieci, musisz wiedzieć, że wiąże się to z pewnymi kosztami. Jednak bez obaw! Nie Ty je poniesiesz. 

Operator sieci energetycznej ma obowiązek podłączyć Ci licznik, skonfigurować go i ostatecznie przystosować do pracy w wybranych warunkach. Dla niego takie elementy są zupełnie darmowe, dlatego nie powinny wygenerować żadnych dodatkowych kosztów. 

Nawet jeśli nadal masz obiekcje to wiedz, że większość firm, które przeprowadzają proces projektowania i wdrażania instalacji informuje klientów przed wykonaniem usługi o realnych kosztach.

 

 

Co to jest umowa kompleksowa?

Dokument podpisywany jest w sytuacji, kiedy zmieniasz sprzedawcę energii elektrycznej. Ale zacznijmy od początku. W momencie, kiedy chcesz obniżyć miesięczny koszt energii elektrycznej w swojej firmie, możesz zdecydować się na zmianę sprzedawcy prądu. 

Wiąże się to ze zmianą formy faktury, którą wówczas będziesz opłacać. Dlaczego? Na standardowej fakturze za energię znajdują się dwie sekcje. Pierwsza to rachunek za sprzedaż, a druga to rachunek za dystrybucję. Zatem, jeśli zmieniasz sprzedawcę energii, Twój dystrybutor i tak zostanie bez zmian, nie można go zmienić.

Co za tym idzie? Zaczniesz dostawać dwie osobne faktury (za sprzedaż i dystrybucję). Aby zapobiec dodatkowym utrudnieniom w płatnościach, możesz podpisać umowę kompleksową ze swoim sprzedawcą. Oznacza to, że będziesz się z nim rozliczać za sprzedaż i dystrybucję, a on w Twoim imieniu ureguluje rachunek z dystrybutorem. To proste, łatwe i przyjemne rozwiązanie.

 

Podsumowanie:

  1. Mimo zmiany systemu rozliczenia energii z fotowoltaiki montaż paneli w firmie cały czas się opłaca i przynosi duże oszczędności.

  2. Jak dużą instalację do firmy wybrać? To zależy od Twojego zapotrzebowania energetycznego.

  3. Jednym z plusów korzystania z fotowoltaiki jest oszczędność na rachunkach za energię. 

  4. Dzięki produkcji energii z fotowoltaiki możesz zwiększyć swoją autokonsumpcję, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów. Nie przyczyniasz się również do powiększenia krajowego zużycia energii.

  5. Jeżeli podpisałeś/podpisałaś umowę o przyłączenie instalacji po 1 kwietnia 2022 roku, będziesz rozliczać się w systemie net-billing.

  6. Instalacja on-grid różni się od off-grid tym, że on-grid jest podłączona do sieci energetycznej, off grid nie.

  7. W 2023 roku dostępnych jest wiele rządowych programów, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na montaż fotowoltaiki w firmie. Energia Plus, Premia termomodernizacyjna, Gwaranacja Biznesmax, z takich dotacji można skorzystać.

  8. Dzięki postępującej technologii panele fotowoltaiczne zakupione od rzetelnych firm są całkowicie bezpieczne. 

  9. Decydując się na fotowoltaikę w firmie, warto pamiętać o kosztach dodatkowych ich utrzymania, np. o cyklicznych przeglądach i myciu paneli. 

  10. Umowa kompleksowa to dokument, który ułatwi Ci rozliczenie energii po zmianie sprzedawcy prądu.

 
 

 

 

 

 

 
Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7