Panele fotowoltaiczne – sposób działania
Nie będziemy tu dokładnie opisywać budowy ogniw fotowoltaicznych, która jest niezwykle skomplikowana, przybliżymy tylko ogólną zasadę ich działania i najważniejsze zalety mogące wpłynąć na decyzję o ich zakupie i montażu na dachu swojego domu. Działanie tego typu ogniw wykorzystuje tzw. zjawisko fotowoltaiczne, powodujące powstanie nośników ładunku w półprzewodniku, którym jest tu krzem, pod wpływem promieniowania słonecznego.
Wzbudza ono elektrony w krzemie, przechodzące następnie na wyższy poziom energetyczny, a ruch elektronów powoduje powstanie różnicy potencjałów i wyprodukowanie prądu elektrycznego stałego. Wszystkie urządzenia elektryczne używane w domu są jednak zasilane prądem zmiennym, dlatego ważnym elementem każdej domowej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, zwany także falownikiem. Jego zadaniem jest właśnie zamiana prądu stałego w zmienny o napięciu 230 V, taki, jaki mamy w gniazdkach.
Instalacja fotowoltaiczna – zalety jej używania
Wiemy, już, na jakiej zasadzie panele, umieszczone zazwyczaj na dachu budynku, produkują prąd, a ich zamontowanie niesie ze sobą wiele niepodważalnych zalet, spośród których warto podkreślić:
- niezależność od wspomnianych podwyżek cen energii, której tańsza część będzie pochodziła z domowej instalacji fotowoltaicznej, a obniżka rachunków rozciągnie się na cały okres używania paneli słonecznych, sięgający, w zależności od wybranego ich modelu, nawet 25 lat;
- korzystanie z całkowicie darmowego, ekologicznego i pełni odnawialnego źródła energii, jakim niewątpliwie jest Słońce, a na szerokości geograficznej, gdzie leży Polska, natężenie promieniowania słonecznego szacuje się średnio na 1000 kWh na metr kwadratowy powierzchni ziemi;
- brak jakiegokolwiek zanieczyszczenia środowiska naturalnego, jakie powstaje w przypadku wytwarzania prądu w tradycyjnych elektrowniach zasilanych paliwami kopalnymi np. węglem, a same panele produkuje się z użyciem krzemu i aluminium, materiałów, które można poddać pełnemu recyklingowi, co także korzystnie wpływa na ochronę środowiska;
- niezawodność pracy i trwałość paneli, odpornych na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i mechanicznych, wilgoć pochodzącą z opadów, ciężar zalegającego śniegu oraz gwałtowne wahania temperatury;
- prostą obsługę, praktycznie całkowicie zautomatyzowaną;
- możliwość uzyskania dofinansowania z dotacji „Mój Prąd”, w wysokości kilku tysięcy złotych, a kiedy będziemy chcieli sprzedać nieruchomość, to instalacja fotowoltaiczna podwyższy jej wartość.
Instalacja fotowoltaiczna – jak zamontować i uruchomić ją krok po kroku
Zaletom wykorzystania paneli fotowoltaicznych do zasilania i ogrzewania swojego domu, nie da się zaprzeczyć, zwłaszcza odczuwalnemu obniżeniu comiesięcznych rachunków za prąd. Dlatego nie ma co dłużej się zastanawiać i należy natychmiast podjąć decyzję o ich instalacji, samodzielnie lub korzystając z pomocy fachowców w tej dziedzinie. Niezależnie, na co się zdecydujemy, warto trzymać się zalecanej kolejności załatwienia formalności i wykonania prac, a krok po kroku będziemy musieli zrobić:
Krok 1 – oszacowanie potrzebnej mocy instalacji fotowoltaicznej
Obliczamy ją, sprawdzając dotychczasowe rachunki za prąd, ile go sumarycznie zużywamy w ciągu całego roku, wliczając zużycie poszczególnych odbiorników energii np. domowego sprzętu RTV lub AGD, a jeśli chcemy tak wyprodukowaną energią wspomagać ogrzewanie domu, to również moc instalacji grzewczej. Pamiętajmy jednocześnie, aby myśleć przyszłościowo, uwzględniając ewentualną wymianę sprzętu na bardziej energochłonny oraz o tym, że obliczona moc wpływa na ilość paneli z osprzętem, jakie trzeba będzie kupić i ostateczną cenę całej instalacji.
Krok 2 – znalezienie miejsca montażu instalacji fotowoltaicznej
Uzyskanie pełnej wydajności pracy paneli słonecznych wymaga ich zamontowania we właściwym miejscu, a jego znalezienie to następny krok na naszej liście. Panele montujemy najczęściej na dachu budynku, ale równie dobrze można zdecydować się na tzw. fotowoltaikę wolnostojącą, czyli zamontowanie ich na wolnym kawałku gruntu na posesji. Przykładowa ilość miejsca na instalację o mocy 350-400 W to około 26-30 metrów kwadratowych, niezacienionego przez drzewa czy budynki na posesjach sąsiadów. Wszystkie panele powinny być ustawione w kierunku południowym, najbardziej nasłonecznionym, albo na osi wschód-zachód, gdzie z kolei najdłużej operuje Słońce.
Krok 3 – wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych
Wybór dostępnych na tynku paneli jest tak duży, że przy braku fachowej wiedzy na ten temat, lepiej poszukać kogoś, kto się na tym zna, a nie kierować wyłącznie obiegowymi opiniami. Warto jednocześnie wybierać ogniwa znanych i renomowanych producentów, a ich zbyt niska cena powinna od razu wzbudzić nasze podejrzenia co do ich prawdopodobnie równie niskiej jakości i wydajności. W znalezieniu wydajnych i trwałych paneli dopasowanych do potrzeb mogą pomóc doradcy firmy instalacyjnej, z której usług skorzystamy.
Krok 4 – znalezienie firmy instalacyjnej
Bezawaryjne, wieloletnie używanie paneli słonecznych zależy również od właściwie przeprowadzonych prac montażowych, wymagających odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Można to oczywiście zrobić samodzielnie, jeśli mamy stosowną wiedzę i umiejętności, korzystając z dołączonej do paneli instrukcji, lepiej jednak zdać się na pomoc specjalistów w dziedzinie montażu instalacji elektrycznych, a znajdziemy ich w firmie Marpol Elektro.
Doświadczona, doskonale przeszkolona kadra pomaga nowym pracownikom wdrożyć się do obowiązków, a system profesjonalnych szkoleń sprawia, że są doskonale zorientowani w najnowszych technologiach. Jednocześnie firma gwarantuje im korzystne warunki zatrudnienia, a z jej ofertą można zapoznać się na stronie marpolelektro.pl. Da to nam pewność, że korzystamy z usług prawdziwych specjalistów, prawidłowo obchodzących się z panelami, którzy wykonają prace montażowe szybko, sprawnie i przede wszystkim dokładnie.
Krok 5 – zgłoszenie montażu instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego i jej pierwsze uruchomienie
Jest to najważniejsza formalność, jaką trzeba spełnić przed pierwszym uruchomieniem zamontowanej instalacji i po jej odbiorze technicznym. Zgłoszenie do zakładu energetycznego jest obowiązkowe, zgodne z przepisami regulującymi korzystanie z tego źródła zasilania w swoim domu. Musimy przede wszystkim złożyć wniosek o wymianę licznika i podpisanie z zakładem nowej umowy, a do składanego wniosku trzeba dołączyć dokumentację techniczną zamontowanej instalacji fotowoltaicznej.
Zakład energetyczny ma 30 dni na ustosunkowanie się do wniosku oraz wymianę, na swój koszt, istniejącego licznika prądu na model dwukierunkowy i dopiero wtedy możemy pierwszy raz skorzystać ze swoich paneli słonecznych. Jeśli zrobimy to wcześniej, przy starym liczniku, to energia produkowana przez panele może zostać policzona jako dodatkowe zużycie.
Krok 6 – skorzystanie z przysługujących ulg i dofinansowania
Koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej nie są małe, dlatego warto skorzystać ze wszystkich przysługujących nam ulg i dotacji. Pierwszą jest wspomniana nowa edycja programu „Mój Prąd”, dzięki której dostaniemy dofinansowanie w wysokości do 4000 zł, a drugi sposób zaoszczędzenia, to odliczenie kosztów całej instalacji od zapłaconego rocznego podatku w ramach ulgi termoizolacyjnej.
Panele zamontowane, nowa umowa podpisana i licznik wymieniony, pozostaje nam już tylko cieszyć się z obniżonych rachunków za prąd i pamiętać o regularnej konserwacji instalacji, od razu reagując na wykryte nieprawidłowości w produkcji energii, która powinna być zgodna ze specyfikacją używanej instalacji.