Wymiana gniazdka elektrycznego krok po kroku
- Odłącz zasilanie, jest to niezwykle istotne z punktu bezpieczeństwa. Sprawdź za pomocą próbnika czy na pewno nie ma napięcia. Dopiero wówczas możesz przystąpić do jego wymiany.
- Następny krok to demontaż obudowy, a potem sprawdzenie schematu podłączenia.Elektryk z uprawnieniami zna się na przewodach, więc bez trudu pozna schemat, laik (który nie powinien na własna rękę podejmować prac nad instalacją elektyczną) może pomóc sobie uprzednio wykonaną fotografią.
- W nowych typach gniazdek do montażu przeznaczone są zaciski. Zanim podłączymy przewody z gniazdkiem należy zdjąć izolację z przewodu. Ułatwią to szczypce i kombinerki do przytrzymania przewodu. Odsłonięcie żyły pozwoli na montaż przewodów do gniazdka. Instalacje nowego typu będą zawierać trzy przewody, schemat ten przedstawia się tak:
- fazowy (L) – w izolacji czarnej lub brązowej,
- neutralny (N) – niebieski,
- przewód ochronny (PE) owinięty w zielono-żółty kabel izolacyjny.
- Instalacja tego typu wymaga montażu gniazdka z uziemieniem, tzw. bolcem. Bolec będzie wówczas połączony z przewodem ochronnym. Pozostałe kable należy połączyćtak jak przedstawia to powyższy schemat.
- Brak oznaczeń nie oznacza, że gniazdko nie może zostać zainstalowane. Wówczas przewód neutralny podłączamy do zacisku prawego, a fazowy (ten z prądem) do lewego. Strony ustalamy patrząc na gniazdko. Mocne dokręcenie śrub mocujących przewody zapewni nam stabilny przepływ energii.
- Podłączenie przewodów i schowanie kabli do puszki oraz montażu obudowy gniazdka to koniec pracy. Wystarczy tylko włączyć zasilanie i sprawdzić jego działanie próbnikiem lub multimetrem cyfrowym. Nie zaleca się testowania gniazdka na urządzeniu elektrycznym, jeśli jest źle zamontowane może doprowadzić to do spięcia.
Radosław Lis, Doradca energetyczny