Poradniki
Start Poradniki Gniazdko elektryczne
Artykuł

Gniazdko elektryczne

O gniazdkach można napisać wiele, pojawił się już poradnik jakie gniazdka obowiązują w Europie. Dziś postaramy się wymienić gniazdko elektryczne...

Wymiana gniazdka elektrycznego krok po kroku

 • Odłącz zasilanie, jest to niezwykle istotne z punktu bezpieczeństwa. Sprawdź za pomocą próbnika czy na pewno nie ma napięcia. Dopiero wówczas możesz przystąpić do jego wymiany.
 • Następny krok to demontaż obudowy, a potem sprawdzenie schematu podłączenia.Elektryk z uprawnieniami zna się na przewodach, więc bez trudu pozna schemat, laik (który nie powinien na własna rękę podejmować prac nad instalacją elektyczną) może pomóc sobie uprzednio wykonaną fotografią.
 • W nowych typach gniazdek do montażu przeznaczone są zaciski. Zanim podłączymy przewody z gniazdkiem należy zdjąć izolację z przewodu. Ułatwią to szczypce i kombinerki do przytrzymania przewodu. Odsłonięcie żyły pozwoli na montaż przewodów do gniazdka. Instalacje nowego typu będą zawierać trzy przewody, schemat ten przedstawia się tak:
  • fazowy (L) – w izolacji czarnej lub brązowej,
  • neutralny (N) – niebieski,
  • przewód ochronny (PE) owinięty w zielono-żółty kabel izolacyjny.
 • Instalacja tego typu wymaga montażu gniazdka z uziemieniem, tzw. bolcem. Bolec będzie wówczas połączony z przewodem ochronnym. Pozostałe kable należy połączyćtak jak przedstawia to powyższy schemat.
 • Brak oznaczeń nie oznacza, że gniazdko nie może zostać zainstalowane. Wówczas przewód neutralny podłączamy do zacisku prawego, a fazowy (ten z prądem) do lewego. Strony ustalamy patrząc na gniazdko. Mocne dokręcenie śrub mocujących przewody zapewni nam stabilny przepływ energii.
 • Podłączenie przewodów i schowanie kabli do puszki oraz montażu obudowy gniazdka to koniec pracy. Wystarczy tylko włączyć zasilanie i sprawdzić jego działanie próbnikiem lub multimetrem cyfrowym. Nie zaleca się testowania gniazdka na urządzeniu elektrycznym, jeśli jest źle zamontowane może doprowadzić to do spięcia.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7