Poradniki
Start Poradniki Ile kosztuje fotowoltaika 10 kW?
Artykuł

Ile kosztuje fotowoltaika 10 kW?

Ile kosztuje fotowoltaika 10 kw? Wielu odbiorców energii zastanawia się nad tym faktem. W artykule przeczytasz między innymi o tym, czy 10 kw to dużo.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Instalacja fotowoltaiki – najważniejsze koszty

 2. Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne? 

 3. Czy 10 kw to dużo?

 4. Zalety fotowoltaiki 10 kWp

 5. Czy koszt fotowoltaiki 10 kW się zwróci?

 6. Ile zaoszczędzisz dzięki fotowoltaice?

 7. Dofinansowanie na fotowoltaikę

 8. Podsumowanie

Instalacja fotowoltaiki – najważniejsze koszty

Doskonale wiemy, że planując zakup fotowoltaiki, masz w głowie wiele pytań, na które chcesz poznać odpowiedź. Jednym z nich z całą pewnością jest temat finansów. To oczywiste, że podjęcie takiej decyzji wiąże się z szeregiem kosztów, o których trzeba pamiętać.

W tym artykule ujmiemy wszystkie najważniejsze kwestie, które są niezbędne do tego, aby zapoznać się z tematem płatności przy kupnie fotowoltaiki. Zatem jeżeli zastanawiasz się, jakie płatności krok po kroku będą na Ciebie czekać w związku z inwestycją w fotowoltaikę, tutaj znajdziesz odpowiedź.

Instalacja fotowoltaiczna to niewątpliwie przydatny sprzęt, dzięki któremu możesz zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Dzięki temu urządzeniu przyczynisz się również do redukcji emisji CO2 do atmosfery. 

Efektywność instalacji pv zależy od liczby modułów fotowoltaicznych, które powinny zostać dobrane proporcjonalnie do Twojego zapotrzebowania energetycznego.

Najważniejszymi kosztami, które trzeba ponieść przy zakupie instalacji, są: cena paneli fotowoltaicznych, falownika, a także montaż instalacji. Jednak jeśli trafisz na firmę, która pełni kompleksowe usługi, w cenie całego pakietu dostaniesz wszystkie te elementy.

Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Coraz więcej Polek i Polaków korzysta z fotowoltaiki. Oznacza to, że taka inwestycja przynosi pozytywne rezultaty. Oszczędność energii elektrycznej to ważna kwestia, którą dzięki fotowoltaice można zyskać. 

Ogniwa fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną i przetwarzają na energię elektryczną. To, jaka jest moc fotowoltaiki, zależy od liczby ogniw. Dlatego dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz również niezależność od dostaw energii, a także długoletnią gwarancję i niskie koszty utrzymania. 

Jeżeli masz poczucie odpowiedzialności społecznej w swoich działaniach, redukcja emisji CO2 do atmosfery również będzie dla Ciebie ważnym aspektem. Ceny paneli fotowoltaicznych systematycznie spadają, co sprawia, że inwestycja staje się coraz bardziej atrakcyjna. Stawki mogą się różnić w zależności od lokalizacji urządzenia, ilości używanych komponentów, a także od ich producenta.

Czy 10 kw to dużo?

Decydując się na panele pv, z całą pewnością zastanawiasz się, jaką moc instalacji wybrać. Dobór instalacji fotowoltaicznej 10 kw jest powszechny.

Taka moc urządzenia jest zaliczana do grupy mikroinstalacji. Oczywiście, zanim zdecydujesz się na którąkolwiek opcję, musisz oszacować, jakie będzie Twoje średnie zużycie energii. 

Mikroinstalacja do 10 kw jest dobrą alternatywą i wiąże się z korzystniejszym dla prosumenta rozliczeniem w systemie opustów. Szacunkowo fotowoltaika o mocy 10 kW w ciągu roku wyprodukuje 10.673 kWh prądu ze słońca. Taką informację można przeczytać w bazie danych PVGIS – SARAH2. 

Natomiast instalacja o mocy 10 kW w skali miesiąca, kiedy jest słonecznie, może wyprodukować dziennie nawet 40.5 kWh energii. 

Zalety fotowoltaiki 10 kWp

Fotowoltaika 10 kW to urządzenie, którego wydajność spokojnie wystarczy Ci, aby wykorzystać energię elektryczną, której potrzebujesz w skali całego miesiąca. Dzięki instalacji o takiej wielkości wyprodukujesz 10 000 kWh czystej energii rocznie. To równoznaczne z tym, że zaoszczędzisz dużą ilość gotówki i zmniejszysz emisję CO2 do atmosfery.

Inwestując w fotowoltaikę, uzyskasz znaczne oszczędności energetyczne, a także prawie całkowity zwrot kosztów. Instalacja 10 kWp może mieć dość szybki czas zwrotu inwestycji.

Wsparcie Finansowe – w niektórych krajach istnieją programy rządowe lub lokalne, które oferują wsparcie, takie jak: dotacje, ulgi podatkowe czy taryfy gwarantowane, co może zwiększyć opłacalność instalacji.

Czy wiesz, że montaż instalacji fotowoltaicznej może również zwiększyć wartość nieruchomości? Wielu nabywców docenia możliwość generowania własnej energii, co może przyczynić się do atrakcyjności nieruchomości na rynku.

Posiadanie instalacji o mocy 10 kWp pozwala na częściową lub całkowitą niezależność energetyczną. To szczególnie ważne w przypadku przerw w dostawach prądu lub w sytuacjach kryzysowych.

 

 

Czy koszt fotowoltaiki 10 kW się zwróci?

Jedną z podstawowych i najczęściej pojawiających się wątpliwości wśród odbiorców energii jest zwrot inwestycji z instalacji fotowoltaicznej. Jak ta kwestia ma się do rzeczywistości? Odpowiadamy. Aktualnie istnieje wiele programów, dzięki którym można dofinansować inwestycję. 

W 2024 roku można skorzystać z takich programów, jak: Mój Prąd, Czyste Powietrze, Programy lokalne lub Ulga termomodernizacyjna. Aby dostać częściowy zwrot z inwestycji, można skorzystać z podanych opcji. Program Czyste Powietrze jest zaplanowany do 2029 roku. Do 31 grudnia 2027 roku odbiorcy energii będą mogli korzystać z dofinansowania. 

Zatem to bardzo ważne, że korzystając z dofinansowania na panele fotowoltaiczne, możesz zyskać zwrot nawet ⅓ ceny całej inwestycji. Ponadto w najbardziej słonecznych miesiącach roku, Twoje rachunki za energię zostaną obniżone nawet o 90%. Przy takich warunkach zwrot z inwestycji w panele fotowoltaiczne możesz uzyskać nawet w 4 lata po dokonaniu inwestycji.

Ile zaoszczędzisz dzięki fotowoltaice?

Jeżeli podjąłeś lub podjęłaś decyzję o montażu fotowoltaiki o mocy 10 kW, zaoszczędzisz nawet 5000 zł rocznie. Zatem idąc tym tokiem myślenia, inwestycja w fotowoltaikę zwróci Ci się już po 8 latach. 

To bardzo dobry czas realizacji inwestycji. A oszczędności wynikające z niższych rachunków za prąd pozostaną z Tobą dużo dłużej. Koszty instalacji fotowoltaicznej są różne i zależą przede wszystkim od jej producenta, ale też od wielkości i liczby ogniw urządzenia.

Systemy fotowoltaiczne mają niskie koszty utrzymania, ponieważ panele są zazwyczaj trwałe i wymagają niewielkiej konserwacji. Ponadto chroni je okres gwarancyjny, dzięki czemu w razie jakichkolwiek uszkodzeń, możesz je zgłosić.

Dofinansowanie na fotowoltaikę

Jak już wspomnieliśmy, montaż instalacji jest świetną opcją, aby zaoszczędzić na rachunkach za energię i zredukować emisję CO2 do atmosfery. 

W 2024 roku możesz skorzystać z takich programów na dofinansowanie fotowoltaiki, jak: 

 • Mój Prąd

 • Stop Smog

 • Agroenergia

 • Energia Plus

 • Czyste Powietrze

 • Czyste Powietrze Plus

To programy, które są przeznaczone dla firm, gospodarstw domowych, kościołów, jednostek samorządu terytorialnego, a także spółdzielnie mieszkaniowe. 

Z dotacji korzystają również osoby, które mają już instalację fotowoltaiczną. Dla takich odbiorców energii przewidziane są dofinansowania o wysokości: 2000 zł na instalację fotowoltaiczną, która jest połączona np. z magazynem energii, 3000 zł na system, który służy do zarządzania energią w budynku, 5000 zł na magazyn ciepła, a także 7500 zł na magazyn energii. 

Montaż paneli fotowoltaicznych to dobry wybór. Jednak zanim ostatecznie wybierzesz, sprawdź dokładnie, jaką jakość niesie za sobą marka, na którą się decydujesz.

Podsumowanie

 1. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są najważniejsze koszty, które należy ponieść podczas zakupu paneli fotowoltaicznych, są to: cena paneli, cena falownika, a także koszt instalacji urządzenia.

 2. Warto zainwestować w panele fotowoltaiczne, ponieważ dzięki nim znacznie obniżysz swoje wydatki i zmniejszysz emisję CO2 do atmosfery.

 3. Moc 10 kW instalacji to całkiem sporo. Wystarczy, aby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne podstawowej 4-osobowej rodziny.

 4. W słoneczne dni dzięki fotowoltaice będziesz mógł/mogła zaoszczędzić nawet 90% standardowego rachunku ponoszonego w skali miesiąca.

 5. Jeżeli skorzystasz z dofinansowania urządzenia, cała inwestycja może Ci się zwrócić nawet w ciągu 4 lat. 

 6. Podczas inwestycji w fotowoltaikę najważniejszym kosztem jest: cena paneli, inwertera i montaż urządzenia.

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7