Fot. Flickr.com
Procedury na początek
Pracę związaną z przeniesieniem licznika zacznijmy od kontaktu z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej, który jest jednocześnie właścicielem urządzenia pomiarowego. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac musimy skontaktować się z właściwym zakładem energetycznym. Kontakt może nastąpić przez infolinię, niektórzy dystrybutorzy przyjmują zgłoszenie e-mailem czy formularzem dostępnym na stronie, jednak tego typu nowoczesne drogi kontaktu nie zastąpią osobistej wizyty w biurze obsługi. Przeniesienie licznika często wiąże się w wymianą rozdzielnicy i zerwaniem plomb, a to spora ingerencja w licznik, która jest karalna. Dlatego kontakt z zakładem energetycznym i dopełnienie procedur to podstawa. Nowe miejsce instalacji licznika musi być zaakceptowane przez dystrybutora, musi być bowiem zapewniony dostęp do urządzenia, stare miejsce musi zostać odpowiednio zabezpieczone ze względu na bezpieczeństwo całej sieci elektrycznej w budynku jak i wyeliminowanie możliwości instalacji nielegalnego przyłącza. Za niedopełnienie obowiązku informacji i samowolkę może spotkać nas sroga kara finansowa, a nawet zarzuty o kradzież prądu co w konsekwencji grozi karą pozbawienia wolności.
Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku
Przeniesienie licznka
Przeglądając strony poszczególnych OSD napotkamy różne treści, jedni informują, że fizycznego przeniesienia może dokonać tylko pracownik zakładu inni, że wymaga to ich zgody i późniejszego zaakceptowania i zaplombowania licznika. Procedury powinny być jasne i jednakowe dla wszystkich, jednak jak wskazuje praktyka z tym bywa różnie. Po ówczesnym ustaleniu z zakładem czy przeniesienia możemy dokonać na własną rękę czy zostanie nam ono wykonane przez pracowników zakładu. Tak czy inaczej całość prac związanych w przeniesieniem będzie naszym kosztem, z takim wyjątkiem, że po samodzielnie wykonanej pracy zakład z pewnością przedłoży nam do podpisania dokument, którym bezpłatnie przekażemy przyłącze dystrybutorowi. Dodatkowo będziemy musieli zapłacić jeszcze za ponowne zaplombowanie licznika. Nie powinniśmy napotkać oporów ze strony dystrybutora jeśli chcemy przenieść licznik w obrębie tego samego budynku. Problem następuje kiedy chcemy przenieść do nowo powstałego budynku, jest to niemożliwe, gdyż dystrybutorzy wymagają wówczas wniosku o nowe przyłącze a to postępowanie i prace z tym związane są bardzo czasochłonne i drogie.
Cennik
Każdy z dystrybutorów posiada własny cennik usług, jednak koszt przeniesienia licznika i założenie plomb jest na tym samym poziomie u wszystkich OSD. Niestety koszty nie kończą się tylko na tych umieszczonych w tabeli, bowiem zapłacimy za każdy dodatkowy metr kabla użytego do instalacji czy dojazd pracowników zakładu na miejsce docelowe.
Operator Sieci Dystrybucyjnej |
Przeniesienie licznika lub urządzenia sterującego w obrębie tego samego obiektu [zł] |
Założenie plomb na urządzeniach podlegających oplombowaniu, w szczególnościpo naprawie, remoncie i konserwacji instalacji [zł] |
ENERGA - Operator S.A ENEA Operator S.A. RWE Stoen Operator S.A TAURON Dystrybucja PGE Dystrybucja S.A. |
100,19 |
Pierwsza plomba: 27,99 Kolejna plomba: 5,88 |
Grażyna Kulik, Redaktor