Klej przewodzący prąd – charakterystyka
Klej ma za zadanie łączyć elementy elektroniczne czy też elektromechaniczne styki iobwody w urządzeniach. Wykorzystywany jest m. in. w tunerach, ogrzewaniu elektrycznym samochodów, odbiornikach radiowych i telewizyjnych. Klej występuje w stanie płynnym, aby móc go łatwo zaaplikować np. strzykawką, aby wypełnił drobne szczeliny. Klej musi być odporny na wstrząsy, wibracje, ciepło.Rozpuszczać się w esterach bądź ketonach a nie w wodzie. Głównym składnikiem kleju odpowiedzialnym za przewodzenie ładunków jest srebro, nikiel bądź grafit.Klej wykazuje dużą przyczepność aluminium, miedzi cyny ołowiu czy ceramiki.
Kleje elektroprzewodzące - podział
Kleje izotopowe, przewodzą impulsy elektryczne w każdej płaszczyźnie geometrycznej. Cząsteczki przewodzące zwykle przybierają postać łusek, kulek bądź włókien o rozmiarach kilkuset mikrometrów. Aby zapewnić przewodnictwo wypełnienie kleju cząsteczkami przewodzącymi powinno znajdować się na poziomie 10-30 proc. ładunki przewodzone umieszczone są na stykach przewodzących, dodatkowo prąd przenika przez dielektryk pomiędzy cząsteczkami, występuje wówczas efekt tunelowania.
Kleje anizotropowe, także przewodzą prąd, który także jestprzewodzony między cząsteczkami, ale nie we wszystkich kierunkach, tylko prostopadle. Cząsteczki przewodzące przybierają jedynie kulisty kształt, a ich występowanie wynosi 5-10 proc.w całości substancji. Klej ten wykorzystywany jest do łączenia dwóch powierzchni, które są ściskane, aby cząsteczki przewodzące miały całkowity kontakt mechaniczny z obiema powierzchniami, co głównie odróżnia je od klejów izotopowych, które mogą być nanoszone na jedną powierzchnię.
Jak wykonać klej przewodzący prąd?
Głównym elementem,bezktórego klej nie będzie spełniał swojej funkcji jest wypełnienie go cząsteczkami przewodzącymi. Jeśli chcecie sami wykonać taki klej, to użytkownik portalu elektroda.pl radzi jak w łatwy sposób można to zrobić. Wystarczy kupić dobry klej epoxydowy oraz dwa ołówki z czystym grafitem, resztę doczytajcie sami.
Radosław Lis, Doradcaenergetyczny