Poradniki
Start Poradniki Magazyny energii do fotowoltaiki – zalety
Artykuł

Magazyny energii do fotowoltaiki – zalety

O magazynach energii mówi się coraz więcej. Eksperci przewidują, że są przyszłością fotowoltaiki.

O magazynach energii mówi się coraz więcej. Eksperci przewidują, że są przyszłością fotowoltaiki. „Magazynowanie” nadwyżek wyprodukowanych przez mikroinstalacje PV w sieci elektroenergetycznej wpływa na nadmierne wahania napięcia, a w związku z tym trudności z utrzymaniem jej stabilności. Bank energii fotowoltaicznej to również wiele korzyści dla użytkownika. Dowiedz się, jakie zalety ma bank energii do fotowoltaiki.

Bank energii fotowoltaicznej – maksymalizowanie autokonsumpcji

Nie od dziś wiadomo, że cykl produkcji energii z fotowoltaiki i cykl jej zużycia w domu nie do końca się pokrywają. Zapotrzebowanie na prąd w większości domostw jest największe wieczorem oraz w godzinach porannych. Tymczasem fotowoltaika wytwarza najwięcej energii w ciągu dnia – często wtedy, gdy dom stoi pusty. W związku z tym powstaje sporo nadwyżek. Jeśli trafią one do sieci, w praktyce będzie możliwe ich wykorzystanie zaledwie w ok. 50% (według nowych zasad net-billingu) lub w 80% w przypadku korzystania z net-meteringu.

Alternatywą jest własny bank energii fotowoltaicznej (https://fgenergy.pl/magazyny-energii/), czyli specjalny akumulator, który może być ładowany w ciągu dnia po to, by oddawać energię wtedy, gdy jest potrzebna (np. po zmroku). Wysokiej jakości urządzenia tego typu pozwalają wykorzystać nawet ponad 90% wyprodukowanej energii i zminimalizować ilość prądu sprzedawanego do sieci.

A gdyby tak zainwestować w swoim przedsiębiorstwie? Magazyn energii do fotowoltaiki – czy w firmie to się opłaca? Istnieje wiele zdań na ten temat. Warto zgłębić wiedzę i oszacować ewentualne oszczędności.

Magazyny energii do fotowoltaiki – zasilanie awaryjne

Ponadto magazyny energii do fotowoltaiki mogą być wykorzystywane jako źródło zasilania awaryjnego. Gdy pojawią się przerwy w dostawie prądu z sieci, można pobierać energię zmagazynowaną we własnym akumulatorze. Może to być cenne, szczególnie w obliczu coraz większego uzależnienia społeczeństwa od urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz zawirowań na rynku energetycznym.

Warto przy tym wspomnieć, że tradycyjna instalacja fotowoltaiczna on-grid nie może pracować podczas awarii sieci elektroenergetycznej. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie podłączone do niej systemy są wtedy wyłączane. Oznacza to, że wówczas nie można ani produkować, ani zużywać na bieżąco energii ze słońca. Jedynym sposobem na prawdziwą niezależność od przerw w dostawach jest bank energii do fotowoltaiki.

Bank energii do fotowoltaiki – zapomnij o wyższych cenach energii

Kolejną bardzo ważną zaletą używania banków energii do fotowoltaiki jest możliwość uniezależnienia się od rynkowych cen prądu. Jeśli w większości zużywasz prąd wyprodukowany i zmagazynowany we własnym zakresie, cena kilowatogodziny nie ma aż tak dużego znaczenia. Nawet jeśli będziesz musiał pobrać niewielką ilość energii z sieci, dzięki swojej instalacji i tak sporo zaoszczędzisz.

Banki energii do fotowoltaiki na razie nie są w Polsce popularne, ale chętnie korzystają  z nich już mieszkańcy krajów lepiej rozwiniętych w tej dziedzinie. Zainteresowanie magazynowaniem energii z fotowoltaiki wzrasta również i u nas, ponieważ korzyści z montażu banku są niezaprzeczalne. Inwestorów wciąż odstraszają dość wysokie ceny magazynów prądu, ale są już dostępne dotacje (np. Mój Prąd 4.0), które pomagają obniżyć koszt inwestycji.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7