Poradniki
Start Poradniki Mój prąd, czyli 5000+ na panele fotowoltaiczne. Jak dostać dopłatę?
Artykuł

Mój prąd, czyli 5000+ na panele fotowoltaiczne. Jak dostać dopłatę?

Ogłoszony przez premiera nowy program “Mój prąd” ma zachęcić Polaków do inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Dotację w wysokości do 5 000 zł może otrzymać nawet 200 000 gospodarstw domowych. Co zrobić, aby ją uzyskać?

mój prąd 5000 zł na panele

Jakie są zasady programu?

Start programu wspierającego budowę przydomowych elektrowni słonecznych ogłosił 23 lipca 2019 r. premier Mateusz Morawiecki. Jego założenia przygotowało Ministerstwo Energii we współpracy z resortem środowiska. 

“Mój prąd”, zakłada że prywatni odbiorcy energii, tj. osoby fizyczne, które zdecydują się zainwestować w domowe instalacje fotowoltaiczne mogą się ubiegać o zwrot do 50% kosztów instalacji

Jak zadeklarował Henryk Kowalczyk, szef resortu środowiska dofinansowanie do jednej instalacji będzie wynosić maksymalnie 5 000 zł. W sumie budżet programu wynosi 1 mld zł, co oznacza że będzie mogło z niego skorzystać 200 000 prosumentów.  

Całą obsługą programu, czyli przyjmowaniem wniosków oraz wypłatą pieniędzy, ma się zająć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który obecnie przygotowuje jego regulamin.  

Kto może otrzymać 5000+ na instalację? 

Dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji (do 50% kosztów kwalifikowanych) będzie mogła otrzymać osoba fizyczna, która zdecydowała się na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW. Do kosztów kwalifikowanych zalicza się zarówno koszt zakupu, jak i montażu całego zestawu fotowoltaicznego (panele fotowoltaiczne, falownik, okablowanie). 

Co istotne, dany projekt nie może być ukończony przed ogłoszeniem startu programu “Mój prąd”. Program obejmuje wydatki poniesione po 23.07.2019 r. (liczy się data opłacenia faktury).

  fotowoltaika dotacja

źródło: https://twitter.com/minenergii

O wsparcie w ramach “Mojego Prądu” nie mogą ubiegać się osoby, które już otrzymały dofinansowanie na daną instalację fotowoltaiczną, stając się tym beneficjentami innych programów, np. dotacji z gminy. 

Autorzy programu podkreślają, że dofinansowanie można otrzymać tylko w przypadku zakupu nowych urządzeń - z datą produkcji najwyżej 2 lata przed instalacją. Ponadto, program nie obejmuje projektów mających na celu wzrost mocy istniejących już instalacji PV. 

Beneficjent jest zobowiązany do wyrażenia zgody na przeprowadzenie kontroli instalacji w ciągu 3 lat od wypłaty środków z programu. Nie będą stosowane jednak  żadne zabepieczenia udzielenia dofinansowania. Uczestnik programu musi wyrazić zgodę na publikowanie oraz przetwarzanie swoich danych osobowych, tj. imię i nazwisko, moc instalacji oraz miejscowość. 

Gdzie, jak i kiedy złożyć wniosek o dotację? 

Formularz wniosku ma być wkrótce dostępny na stronie internetowej NFOŚiGW, a nabór do programu, według informacji podanej przez Ministerstwo Energii, ma ruszyć na przełomie sierpnia i września 2019 r. 

Wniosek o zwrot kosztów należy złożyć, w momencie zakończenia inwestycji tj. po podpisaniu umowy z dystrybutorem prądu oraz zamontowaniu tzw. licznika dwukierunkowego. 

Osoba starająca się o dofinansowanie musi być stroną umowy przyłączeniowej, a dokumenty mają być składane tylko w formie papierowej. Można je dostarczyć osobiście do siedziby Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Warszawa, ul. Konstruktorska 3a) lub przesłać pocztą czy kurierem. 

Dokumentów nie przyjmują zatem WFOŚiGW, które obsługują inny rządowy program “Czyste Powietrze”. Ponadto, nie planuje się elektronicznego naboru wniosków. 

Do wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak:

  • faktura za zakup oraz montaż zestawu fotowoltaicznego
  • dowód opłacenia faktury
  • potwierdzenie instalacji dwukierunkowego licznika prądu + dane identyfikacyjne umowy kompleksowej 

Po zatwierdzeniu wniosku przez NFOŚiGW osoba składająca go staje się automatycznie stroną umowy o dotację. Nie będzie także potrzeby składania osobnego wniosku o wypłatę przyznanych środków. Nabór ma trwać do wyczerpania środków - o przyznaniu dofinansowania decydować ma kolejność zgłoszeń. 

Ile jest mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce? 

W naszym kraju z roku na rok przybywa instalacji PV. Jak podała Kancelaria Premiera na koniec 2018 roku funkcjonowało 54,2 tys. mikroinstalacji, których łączna moc wynosiła 343 MW. To zwrost aż o 88% w porównaniu do 2017 roku. 

fotowoltaika w polsce

źródło: https://twitter.com/PremierRP

Efektem programu według Ministerstwa Środowiska ma być 1 TwH energii z instalacji oraz uniknięcie w skali roku nawet 800 tys. ton emisji CO. Resort zakłada również, że gospodarstwa domowe wytwarzające prąd w przydomowych elektrowniach będa mogły oddawać nadwyżkę energii do sieci, a w zamian w okresach o mniejszym nasłonecznieniu otrzymywały jej zwrot. 

Ile trzeba wydać na instalacje z dotacją?  

To ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju paneli, zapotrzebowania na energię. Otrzymane dofinansowanie z programu “Mój prąd” może pokryć połowę instalacji PV o mocy 2 kW. Na polskich dachach najczęściej są montowane moduły o łącznej mocy 4-6 kW. Zestawy o takiej mocy zainstalowanej kosztują około 20 000 - 30 000 zł, rządowa dotacja pokrywa zatem 15-25% całej inwestycji. Przypomnijmy, że wysokość dotacji z tego programu wynosić ma nie więcej niż 5 000 zł. 

Obniż rachunki za prąd o 90%. Darmowa wycena fotowoltaiki

 

Agnieszka Książek

 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7