Poradniki
Start Poradniki Ogrzewanie kondensacyjne – co to za rozwiązanie?
Artykuł

Ogrzewanie kondensacyjne – co to za rozwiązanie?

Może się wydawać, że wytwarzanie spalin przez piece gazowe jest całkowicie niekorzystnym zjawiskiem. Tymczasem ze spalin można pozyskać parę wodną, która staje się dodatkowym źródłem energii. Właśnie tak działa ogrzewanie kondensacyjne. Dowiedz się, na czym dokładnie polega to rozwiązanie.

 

Jak działa ogrzewanie kondensacyjne?

W ogrzewaniu kondensacyjnym wykorzystuje się dość proste zjawisko fizyczne. Spaliny, które są wytwarzane w procesie spalania gazu, zawierają dużą ilość pary wodnej. To cenny zasób – parę wodną warto wykorzystać jako dodatkowe źródło ciepła w instalacji grzewczej. Dzięki specjalnej konstrukcji kotłów kondensacyjnych jest to jak najbardziej możliwe!

W takich urządzeniach grzewczych znajdują się wymienniki ciepła. Powodują one skraplanie pary wodnej. Pozyskana w ten sposób woda jest przekazywana do instalacji grzewczej.

Poznaj wady i zalety ogrzewania kondensacyjnego

Ogrzewanie kondensacyjne pozwala odzyskiwać energię, która w tradycyjnym piecu ulatuje przez komin i jest bezpowrotnie tracona. To główna zaleta takiego systemu grzewczego.

Piece kondensacyjne mają sprawność na poziomie 109–111% (gdzie punktem odniesienia są standardowe piece). To oznacza, że generują znacznie mniejsze straty ciepła i pozwalają efektywniej wykorzystać dostarczane paliwo. Różne wyliczenia mówią nawet o 10–30% oszczędności w rachunkach za gaz u osób, które korzystają z ogrzewania kondensacyjnego.

To nie wszystkie korzyści, na jakie można liczyć. Kotły kondensacyjne zapewniają także większe bezpieczeństwo dzięki zamkniętej komorze spalania. Montaż takiego systemu ogrzewania ma również wiele zalet praktycznych – kotły zajmują mniej miejsca niż tradycyjne urządzenia, nie potrzebują komina, a zamiast niego korzystają z przewodu powietrzno-spalinowego.

Wadą ogrzewania kondensacyjnego jest natomiast wysoki koszt na początek. Kotły tego typu są znacznie droższe niż tradycyjne. Trzeba też pamiętać, że choć straty ciepła są mniejsze niż w przypadku innych rozwiązań, to jednak nie udaje się ich wyeliminować całkowicie.

Czego potrzebujesz, by korzystać z ogrzewania kondensacyjnego?

Podstawą w przypadku tego typu ogrzewania jest specjalny kocioł kondensacyjny. Jest on zasilany gazem ziemnym, spotyka się także kotły na olej opałowy (ich sprawność jest jednak niższa). Kotły kondensacyjne są wyposażone w specjalny rodzaj wymienników ciepła, które powodują obniżenie temperatury spalin poniżej punktu rosy. Dzięki temu jest możliwe skraplanie pary wodnej.

W sklepach oferujących sprzęt do ogrzewania domu do wyboru masz dwa rodzaje urządzeń:

  • jednofunkcyjne, służące wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń;
  • dwufunkcyjne, które wykorzystuje się również do podgrzewania wody użytkowej.

W swojej instalacji grzewczej będziesz potrzebować także specjalnych grzejników do ogrzewania kondensacyjnego. Konieczne jest, by były one przystosowane do temperatury 60–75°C.

W jakich przypadkach ogrzewanie kondensacyjne opłaca się najbardziej?

Na ogrzewanie kondensacyjne najczęściej decydują się osoby, które korzystają ze starych pieców, zamontowanych kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu. Taka inwestycja zdecydowanie się w ich przypadku opłaca – tradycyjne piece z biegiem czasu stają się coraz mniej wydajne, trzeba także ponosić koszty związane z ich naprawami. Wymiana starego kotła na kocioł kondensacyjny pozwala uniknąć tego problemu.

Dobrym momentem na montaż ogrzewania kondensacyjnego jest także remont generalny starego budynku lub prace wykończeniowe w nowym domu. Zamontowanie samego pieca kondensacyjnego nie wystarczy. Konieczne jest także dostosowanie całej instalacji grzewczej – grzejników, systemu doprowadzania i odprowadzania wody. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto to zrobić, gdy ma się swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń.

Kocioł kondensacyjny zapewni Ci poczucie, że maksymalnie wykorzystujesz możliwości swojego systemu grzewczego. Jeśli planujesz wymianę pieca, pomyśl o tym wydajnym i ekonomicznym systemie ogrzewania!

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7