Zmiana ustawy prawa energetycznego
Wprowadzane rozwiązania mają nie tylko poprawić działanie rynku energetycznego w Polsce, ale i wzmocnić pozycję odbiorców energii. Zmiany mają dot. ustawy prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Co ulegnie zmianie? Lista jest długa i dotyczy m.in.:
- lepszej czytelności faktury za prąd,
- zmiany sprzedawcy energii elektrycznej w 24h,
- dostępu do porównywarki cen prądu dla domu i mikrofirm o zużyciu w skali roku do 100 MWh,
- powstania OSE (obywatelska społeczność energetyczna),
- agregatora - nowego podmiotu na energetycznym rynku,
- wyboru oferty sprzedaży energii dla nowych prosumentów.
Nowy rachunek za prąd
Unijne przepisy jasno mówią, że faktury za energię elektryczną powinny być w odbiorze możliwie jak najbardziej przejrzyste i czytelne. Zmiany w prawie energetycznym przewidują, że będą one prostsze i będą zawierać takie informacje jak: prawa konsumenta, korzyści dot. zmiany sprzedawcy prądu, przewidywane zmiany w ofercie i datę ich ewentualnego wprowadzenia, porównanie zużycia prądu (w formie graficznej).
Ekspresowa zmiana sprzedawcy prądu
Nowelizacja energetycznego prawa zakłada, że zmiana sprzedawcy energii elektrycznej odbędzie się zaledwie w ciągu 24 godzin. Ma to być możliwe dzięki nowemu systemowi CSIRE, czyli Centralnemu Systemowi Informacji Rynku Energii.
Jego zadaniem będzie przetwarzanie informacji rynku energii. Spółka obrotu energią do CSIRE będzie mógła w imieniu swojego nowego klient zgłaszać zmianę sprzedawcy prądu. Ponadto nowe prawo ma dać możliwość dokonywania grupowych zmian sprzedawcy energii. Te przepisy mają zacząć obowiązywać jednak dopiero od 2026 roku.
Porównywarka cen prądu
Porównywarka cen energii elektrycznej to narzędzie, które ma udostępnić URE (Urząd Regulacji Energetyki). Porównanie wszystkich dostępnych na rynku ofert sprzedaży prądu ma być całkowicie darmowe.
To nowe narzędzie ma pomóc odbiorcom energii w wybraniu najkorzystniejszej dla siebie oferty energetycznej.
OSE - obywatelskie społeczności energetyczne
Dzięki nowelizacji prawa energetycznego będzie możliwość tworzenia i działania obywatelskiej społeczności energetycznej. Jej ideą ma być przede wszystkim danie możliwości wszystkim chętnym konsumentom do aktywnego udziału w wytwarzaniu energii i dzieleniu się z nią z innymi.
Dostępne będą następujące formy działalności OSE:
- spółdzielnia,
- stowarzyszenie,
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółka osobowa.
Według ustawodawcy społeczność energetyczna spowoduje wzrost efektywności energetycznej oraz zmniejszenie ubóstwa energetycznego. Ma to być możliwe dzięki ograniczeniu zużycia prądu oraz obniżeniu cen dostaw energii.
Do zadań obywatelskiej społeczności energetycznej będzie można zaliczyć:
- wytwarzanie energii, jej obrót, agregacja i magazynowania,
- generowanie oszczędności na fakturach za energię elektryczną - uzyskiwanie atrakcyjniejszych ofert energetycznej, możliwość negocjacji cen za prąd,
- podejmowanie przedsięwzięć, których celem jest poprawa efektywność energetyczna,
- usługi związane z ładowaniem samochodów elektrycznych.
Agregator - nowy podmiot na rynku energii w Polsce
Nowe prawo energetyczne ma wprowadzić zupełnie nowe pojęcie - agregator. Jego zadaniem ma być pośredniczenie w sprzedaży prądu i pozostałych usług oferowanych przez wytwórców energii, odbiorców czy właścicieli magazynów energii.
Takie zmiany są wręcz rewolucyjne na polskim rynku energetycznym. Nigdy wcześniej odbiorca energii nie mógł oferować swoich usług. Dotychczas jego rolą na rynku energii było wyłącznie korzystanie z usług firm energetycznych.
Wytwórca energii i zarazem konsument energii, czyli w skrócie prosument będzie miał możliwość sprzedaży z zyskiem własnych nadwyżek energii właśnie agregatorowi. W ten sposób odbiorca energii będzie mógł być bardziej aktywnym uczestnikiem rynku energetycznego.
Prosument - nowy model rozliczeniowy
Energia elektryczna ma być przez prosumentów sprzedawana i kupowana po rynkowych cenach. Ten przepis ma jednak obowiązywać tylko tych prosumentów, którzy wejdą na rynek po 2022 roku.
Nadwyżkę energii prosument będzie mógł sprzedać po średniej cenie prądu, która obowiązywała w poprzednim kwartale na konkurencyjnym rynku. Stawka będzie ogłaszana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Właściciele instalacji fotowoltaicznej, którzy przyłączą się do sieci energetycznej do końca grudnia 2021 roku nadal będa mogli korzystać z obowiązujących dotąd systemów upustów.
Osoby przyłączające się do sieci po 1 stycznia 2022 roku nie będa miały możliwości skorzystania z systemu upustów. W ich przypadku będzie obowiązywać nowy sposób rozliczenia energii, czyli sprzedaż nadwyżek energii za odgórnie ustaloną cenę.
W opinii przedstawicieli branży fotowoltaicznej likwidacja systemu upustów może mieć bardzo negatywne skutki: od likwidacji miejsc pracy i utratę unijnych środków, przez wzrost cen instalacji fotowoltaicznej, po niesprawiedliwe traktowanie prosumentów.
Sprawdź również aktualną nowelizację ustawy prawo energetyczne 2023 r.
Podsumowanie:
- Dotąd dosyć nieczytelny rachunek za energię elektryczną ma mieć bardziej przejrzystą w odbiorze formę.
- Nowe prawo ma przyczynić się do ekspresowej zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Proces ma trwać zaledwie 24 godziny.
- Urząd Regulacji Energetyki ma udostępnić narzędzie służące do porównania cen prądu.
- Nowelizacja ustawy daje możliwość tworzenia obywatelskich społeczności energetycznych.
- Powstanie zupełnie nowy podmiot na polskim rynku energetycznym - agregator.
- Dla prosumentów zacznie obowiązywać zupełnie nowy model rozliczeniowy.