Poradniki
Start Poradniki Zasada TPA
Artykuł

Zasada TPA

Zasada TPA to jeden z kluczowym pojęć na rynku energii. „Third Party Access”, czyli zasada dostępu stron trzecich do sieci, oznacza możliwość zakupu energii od dowolnie wybranego sprzedawcy energii.

Energia i usługa jej dostarczenia

1 lipca 2007 roku nastąpiło rozdzielenie dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej. Od tego momentu każdy odbiorca energii kupuje energię oraz usługę jej dostawy od dwóch różnych firm energetycznych: od sprzedawcy energii i dystrybutora energii. Z tym, że usługę dostarczenia energii konsument musi zakupić od dystrybutora, na terenie którego jest zlokalizowany. Warto wspomnieć, że taryfy związane z dystrybucją energii są zatwierdzane przez URE.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Sprzedaż energii

Prąd można kupić od dowolnie wybranego sprzedawcy. Można oczywiście kupić energię od sprzedawcy, na terenie którego jesteśmy zlokalizowani. W tym przypadku stawki za kWh znajdujące się w taryfach sprzedawcy są także zatwierdzane przez URE. Obecnie na rynku energii działa aktywnie około stu alternatywnych sprzedawców prądu.

Zasada TPA

To dzięki zasadzie TPA możemy kupić energię od dowolnego sprzedawcy. Zasada TPA – Third Party Access to zasada dostępu stron trzecich do sieci. Pierwszą stroną jest dystrybutor (właściciel sieci energetycznej), drugą odbiorca energii, a trzecią sprzedawca energii. Oznacza to, że odbiorca ma prawo do swobodnego wyboru sprzedawcy energii i prawo do korzystania z sieci energetycznej OSD (dystrybutora). 

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


TAGI:
artykuły
Archiwum
Dla domu
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
Dla firmy

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

Łazienka
Salon
Warsztat
Biuro
Ogród
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7