Poradniki
Start Poradniki Zasada TPA - na czym polega?
Artykuł

Zasada TPA - na czym polega?

To jeden z kluczowym pojęć na rynku energii. „Third Party Access”, czyli zasada dostępu stron trzecich do sieci, oznacza możliwość zakupu energii od dowolnie wybranego sprzedawcy energii.

zasada tpa na czym polega

Energia i usługa jej dostarczenia

1 lipca 2007 roku nastąpiło rozdzielenie dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej. Od tego momentu każdy odbiorca energii kupuje energię oraz usługę jej dostawy od dwóch różnych firm energetycznych: od sprzedawcy energii i dystrybutora energii. Z tym, że usługę dostarczenia energii konsument musi zakupić od dystrybutora, na terenie którego jest zlokalizowany. Warto wspomnieć, że taryfy związane z dystrybucją energii są zatwierdzane przez URE.

Sprzedaż energii

Prąd można kupić od dowolnie wybranego sprzedawcy. Można oczywiście kupić energię od sprzedawcy, na terenie którego jesteśmy zlokalizowani. W tym przypadku stawki za kWh znajdujące się w taryfach sprzedawcy są także zatwierdzane przez URE. Obecnie na rynku energii działa aktywnie około stu alternatywnych sprzedawców prądu.

Zasada TPA

To dzięki zasadzie TPA możemy kupić energię od dowolnego sprzedawcy. Zasada Third Party Access to zasada dostępu stron trzecich do sieci. Pierwszą stroną jest dystrybutor (właściciel sieci energetycznej), drugą odbiorca energii, a trzecią sprzedawca energii. Oznacza to, że odbiorca ma prawo do swobodnego wyboru sprzedawcy energii i prawo do korzystania z sieci energetycznej OSD (dystrybutora).

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
artykuły
Archiwum
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7