Energia i usługa jej dostarczenia
1 lipca 2007 roku nastąpiło rozdzielenie dystrybucji i sprzedaży energii elektrycznej. Od tego momentu każdy odbiorca energii kupuje energię oraz usługę jej dostawy od dwóch różnych firm energetycznych: od sprzedawcy energii i dystrybutora energii. Z tym, że usługę dostarczenia energii konsument musi zakupić od dystrybutora, na terenie którego jest zlokalizowany. Warto wspomnieć, że taryfy związane z dystrybucją energii są zatwierdzane przez URE.
Sprzedaż energii
Prąd można kupić od dowolnie wybranego sprzedawcy. Można oczywiście kupić energię od sprzedawcy, na terenie którego jesteśmy zlokalizowani. W tym przypadku stawki za kWh znajdujące się w taryfach sprzedawcy są także zatwierdzane przez URE. Obecnie na rynku energii działa aktywnie około stu alternatywnych sprzedawców prądu.
Zasada TPA
To dzięki zasadzie TPA możemy kupić energię od dowolnego sprzedawcy. Zasada Third Party Access to zasada dostępu stron trzecich do sieci. Pierwszą stroną jest dystrybutor (właściciel sieci energetycznej), drugą odbiorca energii, a trzecią sprzedawca energii. Oznacza to, że odbiorca ma prawo do swobodnego wyboru sprzedawcy energii i prawo do korzystania z sieci energetycznej OSD (dystrybutora).