Fortum, dawniej DUON. Prowadzi działalność w takich obszarach jak sprzedaż i dystrybucja gazu ziemnego oraz energii elektrycznej. Początki firmy sięgają 2000 roku. Obrotem energii elektrycznej zajmuje się od 2011 roku, kiedy to doszło do połączenia spółki KRI z spółka CP Energia.
Zrównoważony Rozwój
Fortum chce być liderem w obszarze czystej energii. Dostarczamy naszym klientom energię elektryczną, ciepło i chłód sieciowy, a także inne rozwiązania w dziedzinie energetyki, które przyczyniają się do poprawy jakości życia dzisiaj i w przyszłości. Obecnie już 64% wytwarzanej przez nas energii elektrycznej powstaje bez emisji CO2.
Odpowiedzialność ma dla nas w Fortum trzy wymiary – ekonomiczny, ekologiczny i społeczny. Tylko ich jednoczesna realizacja zapewnia firmie zyski i bezpieczeństwo na rynku. Biznes nie działa w odosobnieniu. Od dużych graczy rynkowych oczekuje się dziś elastyczności w działaniu, szerokiego spojrzenia na otoczenie konkurencyjne, a także dostrzegania i rozwiązywania problemów środowiskowych oraz społecznych.
Fortum w ramach infrastruktury zajmuje się dostawą gazu ziemnego skroplonego oraz sieciowego poprzez własne sieci dystrybucyjne oraz stacje regazyfikacji gazu Liquefied Natural Gas (LNG). Surowiec ten pozyskuje z krajowych oraz zagranicznych źródeł. Ponadto zajmuje się sprzedażą gazu płynnego LPG, ciepła oraz świadczy usługi z zakresu transportu gazu LNG. W ofercie spółki znajdują się nie tylko sprzedaż surowców czy energii ale także outsourcing, budowa układów kogeneracyjnych oraz audyt instalacji.
Do Grupy Kapitałowej DUON należało pięć spółek:
-
Grupa DUON S.A. – dominujący podmiot Grupy Kapitałowej DUON,
-
DUON Dystrybucja S.A. – dystrybucja gazu poprzez własne sieci gazowe a także stacje regazyfikacji,
-
DUON Marketing and Trading S.A. – obrót energią elektryczną oraz gazem ziemnym,
-
PGS Sp. z.o. – usługi transportowe gazu LNG,
-
DUON Praszka Sp. z o.o. – produkcja ciepła w kotłowniach gazowych oraz jego obrót na terenie miasta Praszka.

Obecnie do odbiorców końcowych energia elektryczna trafia zgodnie z zasadami Third Part Access (TPA) czyli dzięki sieciom operatorów zarządzających systemami przemysłowymi i dystrybucyjnymi. Zaopatrzenie w energię elektryczną odbywa się więc przez jej zakup od podmiotów trzecich, na rynkach hurtowych tzw. giełdach energii. Obrót energią leży w gestii spółki Marketing and Trading S.A. z Gdańska. Do tej pory sprzedaż energii przekroczyła 165 tyś. MWh, a spółka zyskała 5 tys. odbiorców. Sprzedaż odbywa się pośrednio, energię od spółki można nabyć od przedstawicieli handlowych ale także na platformach zakupowych czasem oferta pojawia się w Internecie na portalach aukcyjnych czy salonach sprzedaży.
Zmiana dostawcy energii ma dostarczyć korzyści, zobacz na jak długo opłaca się podpisać umowę.