Co sprawia, że ceny za kilowatogodzinę kształtują się konkretnie na takim poziomie? Na odpowiedź składa się kilka czynników. Jedną z nich jest cena energii po jakiej zakupu dokona przedsiębiorstwo energetyczne, ale na tym się nie kończy.
Firmy energetyczne często proponują umowę na okres dwóch, trzech lat i gwarantują stałą cenę energii elektrycznej. Czy to jest skuteczna ochrona przed rosnącymi cenami prądu, czy może finansowa pułapka?
Jedna z większych firm energetycznych w Polsce – PKP Energetyka przeprowadziła wspólnie z ARC Rynek i Opinia badania na grupie 510 firm na temat energii elektrycznej i gazu. Okazuje się, że przedsiębiorcy chętnie dokonują zmiany sprzedawcy energii, a blisko ¾ z nich liczy na ofertę dual fuel, czyli zakup prądu i gazu od jednego sprzedawcy.
Od stycznia URE ma mieć wpływ tylko na maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych. Dzięki temu na rynku energii ma się rozpocząć walka o klientów. To także pierwszy krok do uwolnienia cen, co może oznaczać wyższe rachunki za prąd.
Zdaniem prezesa PGE branża energetyczna nie odczuwa gospodarczego spowolnienia. Zapotrzebowanie na prąd rośnie, choć dynamika wzrostu popytu nie jest na tak wysokim poziomie jak jeszcze kilka lat temu. Zwiększa się za to intensywnie liczba odbiorców, którzy postanowili dokonać zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.
Jak informuje PAP, Prezes URE odmówił sprzedawcom prądu zatwierdzenia zmian taryf. To oznacza, że do końca tego roku nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.
Sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło ponad 211 tysięcy gospodarstw domowych i około 113 tysięcy odbiorców biznesowych oraz instytucjonalnych – tak wynika z monitoringu Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przygotowanego na koniec pierwszego półrocza br.
Proponowana przez Urząd Regulacji Energetyki zmiana w taryfach dla energii elektrycznej może wejść w życie już w nowym roku. Zdaniem „Rzeczpospolitej” mechanizm ceny maksymalnej jednak raczej nie spowoduje, że sprzedawcy prądu zaczną ostro walczyć o odbiorcę indywidualnego.
Jak podaje dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” prezes URE ma zamiar zaproponować zmiany w rozporządzeniu taryfowym. Rachunki za prąd mogą się zmniejszyć dzięki tzw. cenom maksymalnym energii elektrycznej dla odbiorców.
Ceny energii elektrycznej ciągle rosną. Taka tendencja raczej będzie się utrzymywać. Wygląda na to, że czasy taniego prądu mamy już dawno za sobą. Czy można cos zrobić, aby zapobiec wysokim opłatom za energię?
Gwarancja ceny energii na rachunku to w ostatnim czasie bardzo popularna oferta sprzedawców prądu. Jednak czy jeśli się na nią zdecydujesz, to będziesz mieć tańszy prąd? Czy taki stan rzeczy doprowadzi do podwyżki Twoich rachunków?
Ostatnio upalne dni generują duże zapotrzebowanie na moc, a jeśli do tego dojdzie brak wiatru to często mamy do czynienia z wysokimi hurtowymi spotowymi cenami energii elektrycznej. Dlaczego? Bo, gdy wiatraki stoją, a popyt jest wysoki to do „gry” wchodzą najdroższe elektrownie węglowe i windują wysokie ceny.