Prym wśród największych europejskich elektrowni węglowych wiedzie elektrownia Bełchatów. To tutaj produkowany jest najtańszy prąd w naszym kraju. Elektrownia zaspokaja ponad 20% zapotrzebowania Polski na energie elektryczną, ale na jej działalności cierpi środowisko.
Do Urzędu Regulacji Energetyki trafiły już dwa wnioski o podniesienie taryfy dla gospodarstw domowych. O zmianę taryf wystąpiła poznańska firma Enea oraz gdańskie przedsiębiorstwo Energa Obrót. Czeka nas podwyżka cen energii elektrycznej?
Biorąc pod uwagę ceny energii wyrażonej w euro, nasz kraj należy do czołówki najtańszych krajów Unii Europejskiej. Jeśli jednak przeliczymy, jaką ilość prądu można kupić za przeciętną pensje w danym państwie to wyjdzie nam, że Polska plasuje się w czołówce najdroższych krajów UE. Opłaty za media to dla polskich rodzin spore obciążenie.
Do końca lutego sprzedawcę prądu zmieniło w Polsce w sumie 262 306 odbiorców, co oznacza, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2014 roku z prawa wyboru sprzedawcy skorzystało ponad 34 tysiące osób. Do europejskiego lidera w tej dziedzinie sporo nam jednak brakuje. W Wielkiej Brytanii tylko w samym lutym sprzedawcę energii zmieniło blisko 250 tysięcy odbiorców.
Tryb czuwania to rodzaj „zawieszenia broni’ w walce o oszczędzanie energii elektrycznej. Co prawda pamiętamy o wyłączeniu urządzeń, z których nie korzystamy, jednak nie odcinamy ich od źródła prądu.
Niedroga energia elektryczna z węgla to iluzja, na którą Polski nie stać. 1,6 bln zł – tyle w ciągu ostatnich 25 lat dopłaciliśmy do prądu z tego surowca. Wczoraj Greenspeace opublikował ekspertyzę „Ukryty rachunek za węgiel”, który przedstawia wysokość wsparcia dla sektora elektroenergetycznego w latach 1990-2012. Wyniki tej analizy porażają…
Rząd przyjął we wtorek projekt długo oczekiwanej ustawy o odnawialnych źródłach energii. System wsparcia dla zielonej energetyki, który zawarty jest w projekcie z pewnością przesądzi o rozwoju poszczególnych technologii. Odbije się również na zawartości naszego portfela.
Z eksportera energii elektrycznej przekształciliśmy się w importera. Wszystko przez wysokie ceny. Tańszy prąd jest i w Niemczech, i w Szwecji – podaje „Puls Biznesu”.
Urząd Regulacji Energetyki, jak co roku opublikował istotne dla wszystkich uczestników rynku energii sprawozdanie. Po raz pierwszy podano średnią cenę prądu dla gospodarstw domowych.
Po nowelizacji ustawy firmy energetyczne będą się zwracać do URE o podniesienie cen dla odbiorców indywidualnych. Uzasadniają to zwiększającymi się kosztami zakupu prądu oraz spadkiem rentowności. Nasze rachunki będą wyższe?
Kto ustala cenę za prąd? Co się na nią składa? Jakie są główne składniki ceny energii? Co to jest opłata za transport prądu? Wszystko o cenie za kilowatogodzinę.
Ceny energii w Unii Europejskiej ciągle rosną, co przekłada się na problemy z regulowaniem należności za prąd i gaz. Ubóstwo energetyczne to zjawisko pojawiające się na coraz to większą skale. Jak temu zapobiegać?