Organizacje zrzeszone w Koalicji Klimatycznej ostrzegają, że ustawa o rynku mocy przełoży się na podwyżki cen energii elektrycznej. Najmocniej wzrost stawek odczują małe i średnie firmy – informuje Money.pl.
Ceny energii elektrycznej w Polsce pomimo fali mrozów i wzrostu zapotrzebowania na energię nie poszły w górę. Tymczasem na rynku niemieckim czy francuskim można zauważyć spore wzrosty cen. Jak tłumaczy Bartłomiej Derski z WysokieNapiecie.pl to efekt pracy elektrociepłowni oraz farm wiatrowych.
Podwyżki cen prądu będą łagodniejsze? Nie, cena prądu spadnie, ale Polacy odczują wzrost opłat dystrybucyjnych. Te maksymalnie wyniosą o niecałe 4 proc.
Według ekspertów innogy Polska na rynku sprzedaży detalicznej o zachowaniach sprzedawców i klientów coraz mniej decyduje cen kWh, znaczenia nabiera charakter jakościowy.
Na antenie Polskiego Radia debatowano o cenach energii elektrycznej. Polski odbiorca będą dopłacał do węgla w naszych kopalniach. Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Kłoczko, gość „Pulsu gospodarki” wyraźnie zaznacza, że koszty są przerzucane na firmy energetyczne, a te chcą by klienci dokładali się do inwestycji.
Komisja Europejska zaprezentowała ostatnio zbiór przepisów, które zmienią rynek energii w UE. Z publikacji wynika, że w latach 2008-2015 prąd najbardziej podrożał w Portugalii – donosi wysokienapiecie.pl.
W Komisji Europejskiej trwają właśnie prace nad zmianami dot. kształtu rynku energii w Unii Europejskiej. Z informacji PAP wynika, że na niektórych rozwiązaniach zawartych w pakiecie „Czysta Energia dla Wszystkich” możemy sporo stracić.
Plus w najnowszej ofercie sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych o kilkanaście procent obniżył stawki za kilowatogodziny. Operator telefonii komórkowej ponadto daje gwarancje, że ceny energii pozostaną niezmienne przez cały okres trwania umowy.
We wrześniu br. ceny energii wzrosły średnio o 1%. To oznacza, że płacimy najwięcej od początku br. W porównaniu do sierpnia ceny zarówno energii elektrycznej, jak i ciepła sieciowego były stabilne. Znacznie natomiast wzrosły ceny paliw transportowych – wynika z Monitora Cen Energii.
Ministerstwo Energii ostrzega, że opłaty za energię elektryczną będą coraz to wyższe. Podwyżki cen prądu będą związane z kosztami polityki klimatycznej oraz koniecznością modernizacji elektrowni.
Ceny energii elektrycznej w lipcu poszły w górę o 0,4%. Taka niewielka podwyżka miała związek z wprowadzeniem nowego składniku rachunku za prąd – opłaty OZE. W porównaniu do poprzedniego roku ceny prądu były niższe o 1,5%. Podwyżki są jednak nieuniknione - donosi agencja Newseria.
Ceny energii elektrycznej w lipcu wzrosły o 0,4%, co było efektem wdrożenia nowego składniku rachunku za prąd – opłaty OZE. Mimo tego, odbiorcy energii płacili o 1,5% mniej niż w lipcu 2015 roku – czytamy w Monitorze Cen Energii.