Ponad połowa z nas jest za budową elektrowni jądrowej w naszym kraju – wynika z sondażu, który został przeprowadzony na zlecenie resortu energii. Ministerstwo podkreśla, że atom jeszcze nigdy nie miał takiego poparcia.
Morze Bałtyckie to idealne miejsce na rozwój morskich farm wiatrowych. Ta energia z wiatru może dać pracę tylu osobom, ilu właśnie jest zatrudnionych w górnictwie. Koszty budowy morskiej farmy wiatrowej i elektrowni atomowej są porównywalne – pisze „Gazeta Wyborcza”.
Nasz kraj zużywa najwięcej wody na świecie, a wszystko przez węgiel. Pamiętamy zeszłoroczne problemy z blokami chłodniczymi, brak wody w rzekach utrudnił produkcję prądu, a utrzymanie rezerw to koszty rzędu kilku miliardów.
Mieszkańcy Pomorza są przeciwni powstaniu elektrowni atomowej w Polsce. Za rezygnacją z planów jej budowy jest 71% ankietowanych. Aż 79% Pomorzan opowiada się natomiast za rozwojem Odnawialnych Źródeł Energii – wynika z badań TNS Polska.
Jak zapewniło wczoraj Ministerstwo Energii plan budowy elektrowni jądrowej w Polsce będzie kontynuowany. Decyzja o likwidacji stanowiska pełnomocnika ds. energetyki jądrowej jest tylko „uporządkowaniem systemu prawnego”.
Rząd planuje zlikwidować stanowisko ds. energetyki jądrowej – informuje „Rzeczpospolita”. Projekt rozporządzenia w tej sprawie wczoraj zgłosiła kancelaria premier Beaty Szydło.
Już wiadomo gdzie na pewno nie powstanie pierwsza polska elektrownia atomowa. PGE EJ1, spółka odpowiedzialna za jej budowę, zrezygnowała z terenów Wydmy Lubiatowskiej w gminie Choczewo – poinformował Greenpeace.
Minister energii, Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że program polskiej energetyki jądrowej będzie kontynuowany. Jak zaznaczył musimy być gotowi w każdej chwili do tej inwestycji.
Kto zostanie wykonawcą pierwszego polskiego reaktora? Grupa PGE ogłosiła konkurs ofert na dostawę reaktora, na ogłoszenie zwycięzcy przyjdzie nam poczekać.
We wtorek Neoen, francuski koncern energetyczny zainaugurował największą na Starym Kontynencie farmę słoneczną o mocy produkcyjnej wynoszącej 300 megawatów. Pochodzący z niej prąd ma być tańszy, niż ten wyprodukowany w nowych elektrowniach jądrowych – donosi agencja Reuters.
Wielkie światowe koncerny chcą stanąć do przetargu na budowę polskiej elektrowni jądrowej – donosi „Puls Biznesu”. Teoretycznie pierwszy prąd z atomu miał popłynąć do naszych gniazdek najpóźniej w 2025 roku. Termin ten jest jednak mało realny.
Decyzje odnośnie lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce zapadną w 2019 roku – podało PGE EJ 1. Spółka odpowiedzialna za budowę siłowni zapowiedziała, że podstawowy wariant lokalizacyjny zostanie zaprezentowany w ciągu dwóch najbliższych lat.