„Gazeta Polska Codziennie” alarmuje, że w ubiegłym miesiącu w szczytowych godzinach w Polsce zaczynało brakować energii elektrycznej. Sytuacja ta groziła odcięciem setek tysięcy odbiorców od prądu.
Jak już informowaliśmy jest projekt ustawy, która przewiduje zakaz wstrzymywania zimą dostaw m.in. prądu gospodarstwom domowym, które zalegają z płatnościami. Ile polskich rodzin w najzimniejszym okresie roku pozostaje bez dostępu do energii? Czy jest to masowe zjawisko?
Na granicy Gdańska i Przejazdowa powstała właśnie największa w naszym kraju farma fotowoltaiczna, która pokryje zapotrzebowanie na prąd ponad 700 gospodarstw domowych. Farmę o mocy 1,64 MW wybudowała Grupa Energa, jeden z największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce.
Jak pokazują nowe plany taryfowe konsumenci potrafią oszczędzać energię elektryczną, czy przesunąć np. włączenie pralki, w tych godzinach, gdzie obowiązują niższe stawki za kWh. To wszystko dzięki inteligentnym licznikom prądu.
Jeden z czołowych polskich koncernów energetycznych – Energa wprowadza zupełnie innowacyjną ofertę, która łączy sprzedaż energii elektrycznej i pakietu Office 365. To wynik współpracy gdańskiej spółki z liderem branży IT - firmą Microsoft.
Jak informuje „Rzeczpospolita” Grupa Energa poniesie w tym roku około 100 mln zł dodatkowych kosztów w wyniku obowiązku odkupu energii ze źródeł OZE. Biorąc pod uwagę pozostałych sprzedawców energii z urzędu kwota ta może wynieść nawet 200 mln zł.
Bez zmiany w prawie wdrożenie dyrektywy unijnej dotyczącej smart meteringu może się okazać niemożliwe. Dystrybutorzy oczekują zmian w prawie i propozycji finansowania. W innym przypadku licznik zdalnego odczytu będzie kosztownym urządzeniem, za który zapłacą wszyscy konsumenci.
Jak informuje Energa liczba zdalnych odczytów liczników inteligentnych przekroczyła już milion. Odbiorcy energii elektrycznych, u których odczyt odbywa się właśnie w sposób zdalny mają niższą opłatę abonamentową.
Cztery największe przedsiębiorstwa energetyczne w naszym kraju nawiązały współpracę w zakresie badań oraz podnoszenia poziomu konkurencyjności. Podpis pod listem intencyjnym złożyli przedstawiciele PGE, Taurona, Energi oraz Enei.
Ten rok może się okazać przełomowy dla smart meteringu. Wdrażanie inteligentnych liczników nabiera tempa. Pierwsze przetargi już ruszyły.