Jak podała w piątek Małgorzata Mika-Bryska z Ministerstwa Gospodarki na inwestycje w efektywność energetyczną oraz na unowocześnienie energetyki z Funduszu Modernizacji „popłynie” nawet 12 mld zł.
W roku ubiegłym w Polsce przybyło aż dwa razy mniej mocy napędzanych wiatrem niż w roku 2013. Przyczyną tak gwałtownego spadku była niepewność inwestorów związana z projektami ustawy o OZE – podaje „Rzeczpospolita”.
Połączenie koncernów energetycznych jest nieuniknione. Jak zapewnia w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Włodzimierz Karpiński minister skarbu państwa zostaną uszanowane prawa pracowników, akcjonariuszy oraz społeczności lokalnych.
Zdaniem „Rzeczpospolitej” planowane połączenie Taurona i Enei jest coraz bliżej realizacji. Dużo gorzej sprawy się mają odnośnie fuzji dwóch pozostałych koncernów energetycznych: PGE i Energi. Tutaj opór stawiają m.in. samorządowcy z Pomorza.
Na początku przyszłego tygodnia ma zostać upubliczniony plan konsolidacji sektora energetycznego. Ministerstwo skarbu państwa rozpoczęło już oficjalne konsultacje. Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że przedstawiciele resortu najpierw plany połączenia Taurona z Eneą, PGE z Energą będą omawiać ze związkami zawodowymi.
Czy do Polski ze Wschodu popłynie tania energia elektryczna? Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nawołuje do inwestowania na Ukrainie. Jan Kulczyk chce kupować prąd pochodzący z elektrowni atomowej Chmielnicki i przesyłać go do państw należących do Unii Europejskiej. Co na to polskie elektrownie?
W ciągu dwudziestu lat ceny surowców nie powinny mieć negatywnego wpływu na ceny prądu. Więcej do „powiedzenia” będzie mieć za to polityka klimatyczna, efektywność energetyczna oraz tempo wzrostu gospodarczego.
Współczesny świat nie wyobraża sobie życia bez energii. W ciągu dwóch ostatnich stuleci liczba ludności wzrosła z 1 do 7 milionów. Zużycie energii skoczyło natomiast aż czterokrotnie. Wokół energii narosło wiele mitów…
Ceny prądu w ciągu kilkunastu najbliższych lat wzrosną – to pewne. W wariancie optymistycznym podwyżka sięgnie 20%, w pesymistycznym nawet 80%. Na pocieszenie dodamy, że siła naszych wynagrodzeń ma rosnąć szybciej. Tak przynajmniej prognozują ekonomiści.
Rozpoczynający się dziś w Brukseli unijny szczyt klimatyczny może mieć istotny wpływ na losy wielu gospodarek, a już w szczególności polskiej. Stawką jest tu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, którym trują nasze elektrownie wytwarzające tanią energię elektryczną.
Stawiająca na efektywność energetyczną Unia Europejska pomoże nam zmniejszyć wydatki na energię. W najbliższych latach będzie można się starać o środki finansowe na remont, który poprawi charakterystykę energetyczną budynku oraz na energetykę obywatelską.
Przedstawiamy kilka sposobów na uzyskanie energii z fal morskich. Niektóre znane są od dawna inne być może okażą się przełomowym rozwiązaniem w pozyskiwaniu "zielonej energii."