Od blisko 20 lat techniki solarne dynamicznie rozwijają się na całym świecie, głównie w krajach, które rozumieją znaczenie i potencjał sektora energii słonecznej. Polska powinna znaleźć się wśród nich.
W wielkopolskim Ostrzeszowie otwarto właśnie farmę fotowoltaiczną, której moc wynosi 2 MW. Koszt inwestycji wyniósł 17,5 mln zł, z czego 8,5 mln zł pochodziło ze środków unijnych. To największa tego rodzaju instalacja w Polsce – informuje gramwzielone.pl
Jutrzejsze zaćmienie Słońca może na kilka godzin znacznie obniżyć moc słonecznych elektrowni w Europie oraz spowodować spadki napięcia w sieci energetycznej – informuje ENTSO-E.
Niemieccy specjaliści od rynku energetycznego twierdzą, że energia solarna najpóźniej za 10 lat będzie sporo tańsza, niż ta wyprodukowana z węgla czy gazu - donosi biznesalert.pl. Czeka nas era taniej energii?
Na granicy Gdańska i Przejazdowa powstała właśnie największa w naszym kraju farma fotowoltaiczna, która pokryje zapotrzebowanie na prąd ponad 700 gospodarstw domowych. Farmę o mocy 1,64 MW wybudowała Grupa Energa, jeden z największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce.
Najnowszy wynalazek zespołu badawczego z Uniwersytetu Extremo Sul Catarinense (UNESC) potrafi wytworzyć energię elektryczną z fotowoltaicznej. Badacze z Santa Catarina twierdzą, że testy przeprowadzane na innowacyjnej farbie przynoszą rokujące efekty.
Bydgoszcz ma niecodzienny pomysł na zagospodarowanie części terenów należących do lotniska. Powstanie tu farma fotowoltaiczna, dzięki której do mieszkańców popłynie ekologiczny prąd. To pierwsza taka inicjatywa w naszym kraju.
Jak informuje „Rzeczpospolita” w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku przybyło prawie 200 prosumentów, czyli osób produkujących energię elektryczną na własny użytek.
Koncerny energetyczne mają zamiar wprowadzić do swojej oferty sprzedaż kompleksowych systemów do wytwarzania oraz zarządzania energią. Krótko mówiąc, chcą zarabiać na prądzie produkowanym przez Kowalskiego – informuje „Rzeczpospolita”.
Okazuje się, że osioł i elektrownia słoneczna mogą mieć wiele wspólnego. W niektórych regionach Turcji osły są, bowiem pośrednikiem w wytwarzaniu prądu z fotowoltaicznych paneli.
„Rzeczpospolita” podała właśnie informacje o bieżącym etapie realizacji programu Prosument, który ma wspierać finansowo inwestycje w przydomowe mikroinstalacje Odnawialnych Źródeł Energii. Obecnie z wnioskami o dotacje mogą występować tylko samorządy, a dotychczasowe aplikacje dotyczą tylko i wyłącznie fotowoltaiki.
Bezpieczeństwo energetyczne to w ostatnim czasie temat numer jeden nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Być może problem ten już wkrótce rozwiążą m.in. pływające wyspy solarne, które zapewnią dostawę energii elektrycznej.