Wyróżniamy kilka rodzajów układów pomiarowych, zobacz jaki licznik posiadasz.
Inteligentne liczniki energii elektrycznej „opanowały” już niemal całą Europę. Co ciekawe ewentualne mniejsze rachunki za prąd nie były najistotniejszym powodem ich wdrożenia. Dlaczego kraje europejskie postanowiły wymienić liczniki prądu i czy było to rentowne?
Energia elektryczna może być tańsza. Wystarczy wprowadzić nowe, specjalne taryfy energetyczne oraz zmienić swoje przyzwyczajenia jako konsumenta energii. Niezbędne do tego są też inteligentne liczniki.
Jak przekonują spółki dystrybucyjne inteligentne liczniki energii elektrycznej nie mają możliwości dostarczać danych o zachowaniach odbiorców w czasie rzeczywistym. Skutecznie ogranicza to wybrana technologia.
Zdaniem Fundacji Panoptykon centralna baza danych pomiarowych z inteligentnych liczników energii elektrycznej rodzi poważne zagrożenia. Istnieje obawa, że mogą się nimi zainteresować służby państwowe obecnie niemające w myśl projektu ustawy dostępu do nich. Dane te mogą być również łakomym kąskiem dla hakerów.
Projekt resortu gospodarki odnoszący się do zmian w prawie energetycznym, a szczególnie rozwoju smart meteringu, był długo wyczekiwany przez branże. Specjaliści jednak poddali go ostrej krytyce. Koszty oraz oszczędności, które będą wynikać z wdrożenia owych zapisów są ich zdaniem zaniżone. Jakie są rzeczywiste oszczędności?
Już za sześć lat aż 80% z nas będzie miało w swoich domach inteligentne liczniki energii elektrycznej. Projekt ustawy, która będzie regulować wdrożenie nowych urządzeń już jest, a w niej znajdziemy szczegółowy harmonogram wymiany liczników.
Do końca 2020 roku, u co czwartego konsumenta ma być zamontowany inteligentny licznik energii elektrycznej. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” przedsiębiorcy zapłacą za to łącznie około 1,1 mld zł, a odbiorcy indywidualni ponad 2,5 mln zł. Jednak w ciągu dziesięciu lat przewiduje się z tego tytułu spore oszczędności.
Bez zmiany w prawie wdrożenie dyrektywy unijnej dotyczącej smart meteringu może się okazać niemożliwe. Dystrybutorzy oczekują zmian w prawie i propozycji finansowania. W innym przypadku licznik zdalnego odczytu będzie kosztownym urządzeniem, za który zapłacą wszyscy konsumenci.
Jak informuje Energa liczba zdalnych odczytów liczników inteligentnych przekroczyła już milion. Odbiorcy energii elektrycznych, u których odczyt odbywa się właśnie w sposób zdalny mają niższą opłatę abonamentową.
Pre-paid to sposób rozliczenia, który już dawno szturmem zdobył rynek komórkowej telefonii. Dziś wkracza do energetyki i może być wygodną opcją nie tylko dla właścicieli domków letniskowych czy wynajmujących. Korzyścią liczników przedpłatowych jest, bowiem płacenie za rzeczywiste zużycie prądu.
RWE w stolicy Polski zamierza zamontować 50 tysięcy inteligentnych liczników energii elektrycznej. Właśnie podpisano umowę z firmą produkującą tego typu urządzenia. Czy Warszawiacy zyskają na tej wymianie?