Nasz kraj zużywa najwięcej wody na świecie, a wszystko przez węgiel. Pamiętamy zeszłoroczne problemy z blokami chłodniczymi, brak wody w rzekach utrudnił produkcję prądu, a utrzymanie rezerw to koszty rzędu kilku miliardów.
Hiszpańska firma Vortex stworzyła elektrownie wiatrową bez… wiernika! Wielki słup o nazwie „Bladeless” nie posiadający żadnych wystających elementów ma szanse zastąpić klasyczne turbiny wiatrowe, które niejednokrotnie z uwagi na hałas przeszkadzają pobliskim mieszkańcom – donosi Forbes.
W dziesięciu najbardziej zaludnionych obszarach w Wenezueli przez najbliższe 40 dni będą ograniczenia w dostępie do energii elektrycznej. Prądu ma nie być przez cztery godzinny dziennie. Decyzję tą podjął wenezuelski rząd w związku z panującą w tym kraju dotkliwą suszą – informuje PAP.
EDF, jeden z największych producentów energii elektrycznej na świecie, zwrócił się do francuskiego rządu o gwarancje cen wytworzonego prądu. Podobny scenariusz może się wydarzyć także w naszym kraju – donosi „Puls Biznesu”.
Dzięki nowej koncepcji o nazwie „Hydricity” wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca będzie możliwe przez całą dobę, nawet w środku nocy – donosi portal globenergia.pl Jak to możliwe?
Już wkrótce energia ze źródeł odnawialnych może uzyskać nowy sposób magazynowania – podwodne balony. Pomysł firmy z Kanady ma zrewolucjonizować rynek energetyczny – donosi Onet.pl.
Jak pisze nettg.pl powołując się na portal mining.com w ciągu ostatnich dwudziestu lat znacznie zmienił się udział poszczególnych źródeł w wytwarzaniu energii elektrycznej. Zmniejsza się rola paliw stałych, a zwiększa Odnawialnych Źródeł Energii.
Francuscy wynalazcy zapowiadają wielką energetyczną rewolucje. W ich opinii już niedługo energię elektryczną będą wytwarzać drogi i autostrady. Francuzi stworzyli najnowszej generacji nawierzchnie z niezwykle cienkich i wytrzymałych paneli baterii słonecznych.
W trakcie hamowania pojazdów wiele energii się marnuje, dlatego przykładowo bolidy Formuły 1 posiadają system odzyskiwania energii. Technologię tą zamierzają wykorzystać w metrze władze Londynu. Składy podczas hamowania mają produkować prąd, który będzie zasilał całą stacje.
Boing ma w planach wytwarzanie energii z hałasu, który jest generowany przez samoloty. Jak informuje tvn24bis.pl koncern lotniczy już złożył w tej sprawie wniosek patentowy.
Po dwóch latach Japonia ponownie wytwarza prąd w elektrowni jądrowej - informuje „Rzeczpospolita”. Zdecydowano się na ponowny rozruch reaktora nr 1 w elektrowni Sendai na trzeciej, co do wielkości japońskiej wyspie Kiusiu.
Ministerstwo Gospodarki przedstawiło „Politykę energetyczną Polski do 2050 r.”, z której wynika że węgiel kamienny oraz brunatny nadal będą pełnić największą rolę w wytwarzaniu energii elektrycznej. Ich udział w miksie energetycznym ma jednak spadać.