Jedna z większych firm energetycznych w Polsce – PKP Energetyka przeprowadziła wspólnie z ARC Rynek i Opinia badania na grupie 510 firm na temat energii elektrycznej i gazu. Okazuje się, że przedsiębiorcy chętnie dokonują zmiany sprzedawcy energii, a blisko ¾ z nich liczy na ofertę dual fuel, czyli zakup prądu i gazu od jednego sprzedawcy.
Jeden z czołowych polskich koncernów energetycznych – Energa wprowadza zupełnie innowacyjną ofertę, która łączy sprzedaż energii elektrycznej i pakietu Office 365. To wynik współpracy gdańskiej spółki z liderem branży IT - firmą Microsoft.
Jak informuje „Rzeczpospolita” Grupa Energa poniesie w tym roku około 100 mln zł dodatkowych kosztów w wyniku obowiązku odkupu energii ze źródeł OZE. Biorąc pod uwagę pozostałych sprzedawców energii z urzędu kwota ta może wynieść nawet 200 mln zł.
Od stycznia URE ma mieć wpływ tylko na maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych. Dzięki temu na rynku energii ma się rozpocząć walka o klientów. To także pierwszy krok do uwolnienia cen, co może oznaczać wyższe rachunki za prąd.
Zdaniem prezesa PGE branża energetyczna nie odczuwa gospodarczego spowolnienia. Zapotrzebowanie na prąd rośnie, choć dynamika wzrostu popytu nie jest na tak wysokim poziomie jak jeszcze kilka lat temu. Zwiększa się za to intensywnie liczba odbiorców, którzy postanowili dokonać zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.
Jak informuje PAP, Prezes URE odmówił sprzedawcom prądu zatwierdzenia zmian taryf. To oznacza, że do końca tego roku nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.
Sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło ponad 211 tysięcy gospodarstw domowych i około 113 tysięcy odbiorców biznesowych oraz instytucjonalnych – tak wynika z monitoringu Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przygotowanego na koniec pierwszego półrocza br.
Okazuje się, że przedsiębiorstwa energetyczne tracą na wydobyciu oraz wytwarzaniu. Nieźle z kolei wychodzą na dystrybucji energii elektrycznej. Generalnie jednak to dla nich słaby rok.
Proponowana przez Urząd Regulacji Energetyki zmiana w taryfach dla energii elektrycznej może wejść w życie już w nowym roku. Zdaniem „Rzeczpospolitej” mechanizm ceny maksymalnej jednak raczej nie spowoduje, że sprzedawcy prądu zaczną ostro walczyć o odbiorcę indywidualnego.
Coraz częściej w mediach pojawiają się ostrzeżenia przez zmianą sprzedawcy energii elektrycznej. Największe koncerny energetyczne straszą przed nieuczciwymi praktykami konkurencji. Tymczasem to zdarza się w każdej branży, a wybierając mądrze sprzedawcę prądu można sporo zaoszczędzić.
Jesienią Tauron i T-mobile chcą razem wprowadzić nową ofertę na prąd dla klientów indywidualnych. Firmy są już po kilkumiesięcznych programach pilotażowych i obecnie pracują nad ostatecznym kształtem propozycji dla konsumentów – donosi „Rzeczpospolita”.
Jak podaje dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” prezes URE ma zamiar zaproponować zmiany w rozporządzeniu taryfowym. Rachunki za prąd mogą się zmniejszyć dzięki tzw. cenom maksymalnym energii elektrycznej dla odbiorców.