Jak donosi „Gazeta Wyborcza” w tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieni rekordowa liczba osób. W pierwszych trzech kwartałach zrobiło to już 116 tys. Polaków. Z danych URE wynika, że w roku ubiegłym taką decyzję podjęło 59 tys. gospodarstw domowych. Jest zatem duży progres.
Od paru lat dynamicznie rośnie liczba gospodarstw domowych i firm, które zmieniły sprzedawcę energii elektrycznej. Najnowsze dane Urzędu Regulacji Energetyki pokazują jednak, że coraz częściej przenosimy rachunek także za błękitne paliwo.
Coraz więcej gospodarstw domowych korzysta z prawa sprzedawcy energii elektrycznej – wynika z najnowszego monitoringu Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W lipcu na nowego sprzedawcę prądu zdecydowało się 12 593 odbiorców indywidualnych, a w kolejnym miesiącu 12 248 osób.
Od stycznia o ponad połowę wzrosła liczba gospodarstw domowych, które dokonały zmiany sprzedawcy prądu – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Szacuje się, że ten sposób na obniżenie rachunków za energię chce wybrać nawet milion Polaków.
Enea Operator wdrożyła właśnie elektroniczną obsługę tych umów kompleksowych, które są zawierane na podstawie tzw. GUD-K, czyli Generalnej Umowy Dystrybucyjnej dla usługi kompleksowej. Ma to ułatwić proces zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.
Poza oszczędzaniem prądu to zmiana sprzedawcy energii elektrycznej okazuje się być dobrym pomysłem na wygenerowanie dodatkowych oszczędności na płatnościach za energię. Wokół zmiany sprzedawcy prądu wyrosło jednak wiele mitów. My je dziś obalamy!
Nie ma znaczenia czy sprzedawca prądu jest duży czy mały. Najważniejsza jest jakość oferty oraz jej przejrzystość, tak aby konsument energii elektrycznej dokonywał w pełni świadomego wyboru. Konkurencja na rynku energii musi być uczciwa.
Wśród gospodarstw domowych, które do tej chwili nie zmieniło sprzedawcy energii 11% rozważa dokonanie takiego kroku. Z kolei w grupie odbiorców, którzy już zmieniali sprzedawcę, co piąte gospodarstwo domowe planuje zrobić to po raz kolejny.
Z Monitoringu Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że do końca lipca br. sprzedawcę energii postanowiło zmienić 339,33 tys. odbiorców indywidualnych i biznesowych.
Rezultatem wprowadzenia w lipcu 2007 roku prawa do zmiany sprzedawcy energii jest ponad 324 tysiące takich zmian dokonanych przez gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa. To stosunkowo niewiele, choć jak ogłasza Urząd Regulacji Energetyki z miesiąca na miesiąc rośnie liczba konsumentów zmieniających sprzedawcę prądu.
Zdaniem prezesa PGE branża energetyczna nie odczuwa gospodarczego spowolnienia. Zapotrzebowanie na prąd rośnie, choć dynamika wzrostu popytu nie jest na tak wysokim poziomie jak jeszcze kilka lat temu. Zwiększa się za to intensywnie liczba odbiorców, którzy postanowili dokonać zmiany sprzedawcy energii elektrycznej.
Sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło ponad 211 tysięcy gospodarstw domowych i około 113 tysięcy odbiorców biznesowych oraz instytucjonalnych – tak wynika z monitoringu Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przygotowanego na koniec pierwszego półrocza br.