Na stronie NASA pojawiła się lista krajów, które zużywają najwięcej energii przeliczając na głowę mieszkańca w skali roku. Pierwsze cztery miejsca zajęły Islandia, Norwegia, Finlandia oraz Szwecja. Dopiero na piątym miejscu uplasowali się kojarzeni z konsumpcją Amerykanie.
Ile energii pobiera telewizor LED, jak działa, czy naprawdę jest bardziej energooszczędny od innych?
W Polsce w godzinach szczytu już zaczyna brakować energii elektrycznej. Okazuje się, że zakłady energetyczne są gotowe, aby zapłacić swoim klientom niemałe pieniądze, byle tylko na ich żądanie ograniczyli zużycie prądu.
Wymieniamy żarówki na energooszczędne, wyjmujemy z gniazdka ładowarki po naładowaniu telefonu i wyłączamy światło, gdy jest niepotrzebne. Nasza wiedza na temat sposobów oszczędzania prądu rośnie. Tak wynika z badań, które zrealizowano w ramach kampanii „Inteligentne sieci energetyczne – dla domu, środowiska i gospodarki”.
Unia Europejska chce wprowadzić następne regulacje dotyczące mocy sprzętu elektronicznego. Po odkurzaczach na „odchudzenie” pójdą czajniki, komputery, konsole, kosiarki, suszarki do włosów oraz nawet smartfony.
Zbyt późno ruszyła budowa nowych bloków energetycznych. Jak alarmują energetycy już za dwa lata trzeba będzie wyłączyć około 3000 MW. Co prawda, są wdrażane tymczasowe rozwiązania, które jednak mogą nas nie uchronić przed blackoutem.
Klimatyzacja to najprostszy sposób na uciążliwe wręcz tropikalne temperatury. Ta metoda jednak nie należy do najtańszych. Sam koszt prądu, który zużyje to urządzenie jest szacowany na około 4- 5 złoty dziennie.
W upalne dni zużywamy więcej energii elektrycznej – włączamy klimatyzację czy dające nieco ochłody wentylatory. Każde takie działające urządzenie może przyczynić się do obciążenia sieci energetycznej. Co prawda, są jeszcze rezerwy mocy, ale ryzyko wystąpienia wyłączeń ciągle rośnie. Wszystko przez wysokie temperatury.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA podały informację, że wczoraj padł kolejny w tym roku rekord na zapotrzebowanie na moc elektryczną. W szczycie rannym zapotrzebowanie wyniosło 21 763 MW. Co miało na to wpływ? Głównie panujące w Polsce wysokie temperatury.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały informacje, że padł kolejny rekord na zapotrzebowanie na moc elektryczną. 9 lipca bieżącego roku zapotrzebowanie w szczycie porannym wyniosło 21 733 MW.
Producenci AGD nieustannie rywalizują o miano najbardziej innowacyjnego. Mają świadomość, że teraz nie liczy się tylko i wyłącznie funkcjonalność sprzętu. Wchodzące na rynek urządzenie musi cechować się przede wszystkim energooszczędnością pod każdym względem. Taką cechę posiada pralka Xeros, która może zrewolucjonizować dotychczasowy sposób prania.
Urządzenie pracujące w trybie tzw. uśpienia pobiera przeciętnie prąd o wartości blisko 6 dolarów rocznie. Obecnie na całym świecie jest ok. 14 miliardów takich urządzeń, które marnują mnóstwo energii elektrycznej o wartości 80 miliardów USD. Za parę lat straty te wzrosną jeszcze o połowę.