Michał Wilamowski, Dyrektor Wykonawczy Elektrix Sp. z o.o
Polacy coraz częściej korzystają z prawa do zmiany sprzedawcy energii. Daleko nam jednak do Niemców czy Brytyjczyków, którzy robią to na potęgę. Z czego to wynika?
Michał Wilamowski, Dyrektor Wykonawczy Elektrix Sp. z o.o.: Z niskiej jeszcze świadomości konsumentów. Polakom często zmiana sprzedawcy prądu kojarzy się z bardzo skomplikowaną procedurą. Tymczasem jest to proces prosty i składający się w zasadzie z dwóch kroków: wyboru sprzedawcy i podpisania umowy. Wszelkie niezbędne formalności bierze na siebie nowy sprzedawca – wystarczy podpisać odpowiednie upoważnienie. Zupełnie bezzasadne są także pojawiające się nierzadko obawy o przerwy w dostawie energii. Za ciągłość dostarczania prądu odpowiada bowiem dystrybutor, który się nie zmienia. Potrzebna jest zatem edukacja odbiorców.
Branża energetyczna nie należy do łatwych, a Elektrix ma na tym polu wiele powodów do dumy.Jaki jest przepis na sukces firmy?
MW: Za sukcesem firmy stoi Andrzej Wilamowski, Prezes Zarządu i założyciel Elektrix. Jego bogate doświadczenie biznesowe oraz wartości, jakimi się kieruje wywindowało nas na wysoką pozycję wśród polskich firm energetycznych. Nieodzownym elementem sukcesu są również zaangażowani i wykwalifikowani pracownicy. Bez nich prowadzenie odpowiedzialnego biznesu nie miałoby szansy powodzenia. Postawiliśmy na rzetelność, lojalność, terminowość oraz kompleksową obsługę klienta. Do każdego kontrahenta podchodzimy w sposób indywidualny, przygotowujemy wycenę, negocjujemy zapisy w umowach. Kierujemy się wyłącznie zasadami fair play. Zaletą naszej oferty są również dodatkowe możliwości. Działamy na towarowych giełdach, posiadamy własny trading desk, dajemy możliwość zakupu prądu i gazu w cenie opartej o giełdowe indeksy. Proponujemy także szereg niestandardowych rozwiązań dedykowanych dla głównie dużych, energochłonnych firm.
Oprócz sprzedaży energii elektrycznej, Elektrix oferuje także gaz ziemny. W jakim kierunku będzie się rozwijał ten rynek?
MW: Potencjał polskiego rynku gazu jest ogromny. W pełni zostanie on jednak uwolniony dopiero po zniesieniu obowiązku zatwierdzania taryf przez regulatora, czyli Urząd Regulacji Energetyki. W chwili obecnej postępowanie taryfowe jest dla przedsiębiorców zbyt skomplikowane, aby móc w sposób efektywny dopasowywać się do pojawiających się na rynku hurtowym trendów. Spodziewamy się jednak, że w najbliższym czasie taryfy będą zniesione. Wówczas będziemy mieli możliwość szybkiego reagowania na dynamicznie zachodzące na rynku zmiany.
Elektrix sukcesywnie poszerza swoją ofertę produktową oraz portfel klientów. Jakie są plany na przyszły rok?
MW: Planujemy rozszerzyć swoją działalność o handel hurtowy na rynku czeskim. Nowy oddział w Czechach już istnieje, a w tej chwili finalizujemy wszelkie procedury związane z uzyskaniem niezbędnej koncesji na sprzedaż prądu i gazu. W roku 2015 spodziewamy się, że nasz portfel energii elektrycznej osiągnie już 2 TWh. W przyszłym roku planujemy zakończenie budowy nowoczesnej, niskoemisyjnej elektrociepłowni o mocy 10 MW, w której wykorzystaną technologią będzie wysokosprawna kogeneracja, a paliwem gaz ziemny wysokometanowy. Produkcja energii elektrycznej będzie na poziomie 70 GWh, a ciepła 270 GJ.
W nadchodzących latach można się spodziewać wzrostu, czy obniżki cen prądu?
MW: Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest podwyżka cen energii elektrycznej. Wpływ na to ma m.in. wyższa cena prądu na rynku hurtowym, intensyfikacja wpływu instrumentów wspierania rozwoju OZE, kogeneracji, a także efektywności energetycznej. Konsumenci mogą jednak skorzystać z oferty sprzedawcy, która chroni ich przed podwyżkami i gwarantuje niezmienność ceny nawet do końca 2017 roku.
Więcej informacji na temat firmy na stroniehttp://www.elektrix.com.pl/
Rozmawiała: Agnieszka Kierzkowska