Elektromobilność w Polsce
TOR zaprezentowało we wtorek na konferencji prasowej raport o elektromobilności w Polsce. Zdaniem autorów raportu elektromobilność w naszym kraju rozwinie się głównie w transporcie publicznym. W marcu 2017 roku polski rząd przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce, który zakłada że za 8 lat po polskich drogach będzie jeździć aż 1 milion aut na prąd. Jak szacuje Ministerstwo Energii popyt na energię elektryczną w skali roku zwiększyłby się o 4,3 TWh.
Zachęty do zakupu samochodu elektrycznego
Potencjalnych klientów aut na prąd jest w Polsce jak obliczyli autorzy w/w raportu 3,5 mln (gospodarstwa domowe posiadające 2 samochody). Rozwój rynku może jednak być zahamowany. Brakuje bowiem zachęt, które byłyby w stanie zrównać koszt zakupu takich pojazdów oraz ich koszt eksploatacji. Jak zauważają eksperci TOR proponowane w projekcie ustawy zachęty do kupna samochodów elektrycznych, czyli darmowe parkingi, zwolnienia z akcyzy, możliwość korzystania z bus pasów czy szybsza amortyzacja, mogą być niewystarczające. Europejski Fundusz Leasingowy obliczył, że koszt zakupu auta z spalinowym silnikiem to około 55 tys. zł, a z elektrycznym 104 tys. zł. Wyższe są także koszty eksploatacji samochodu na prąd – o około 28%.
Dopłaty na zakup auta na prąd
Autorzy raportu wskazują, że rynek aut z silnikiem elektrycznym rośnie najbardziej w tych krajach, gdzie wprowadzono wysokie dopłaty do ich zakupu (m.in. w Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Francji).
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna