Elektrownia a ekologia
Informację organizacji ekologicznej potwierdza zawiadomienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – czytamy w wyborcza.biz. Formalnie rzecz biorąc, decyzja o rezygnacji z lokalizacji Choczewo nastąpi w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jak podkreślają w rozmowie z portalem ekolodzy Wydma Lubiatowska to przyrodniczy unikat. Deklarują, że nadal będą sprzeciwiać się budowie elektrowni atomowej w pozostałych lokalizacjach nadmorskich. Według nich zamiast w energetykę jądrową Polska powinna inwestować w OZE.
Sprawdź oferty na tani prąd. Zamów porównanie cen
Lokalizacje elektrowni atomowej
W grze o budowę elektrowni pozostały więc dwie lokalizacje: Żarnowiec (gminy Gniewino i Krokowo) oraz Lubiatowo-Kopalino (także w gminie Choczewo). Do końca 2017 roku spółka PGE EJ1 wybierze jedną z tych lokalizacji. Decyzja ta jednak zapadnie po badaniach środowiskowych oraz lokalizacyjnych.
Kiedy powstanie atom?
Nadal nie wiadomo kiedy i czy w ogóle powstanie polska elektrownia jądrowa. Koszty jej budowy są szacowane na 40-60 miliardów złotych. Jak podkreśla wyborcza.biz największym problemem jest finansowanie inwestycji. Budową elektrowni jest zainteresowanych pięć konsorcjów: Westinghouse Electric Company, GE-Hitachi, Korea Electric Power Corporation, EdF/Areva oraz SNC-Lavalin Nuclear.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna