Przyszłość polskiej energetyki
Z ustaleń dziennika wynika, że w ubiegły czwartek w Ministerstwie Energii prowadzono rozmowy nt. przyszłości energetyki jądrowej w Polsce oraz finansowaniu budowy elektrowni. Z kolei w Sejmie odbyło się posiedzenie zespołu zajmującego się tą tematyką.
Decyzja na "tak"?
Dziennik cytuje wypowiedź wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego, który podkreśla że w exposé Mateusza Morawieckiego padło zdanie "pozytywnie patrzymy na atom". Zaznacza, że to pierwszy tego rodzaju sygnał od exposé Kaczyńskiego. Piotrowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zdradził, że decyzji na "tak" jest już bardzo blisko. Jest już wstępna aprobata premiera, ale dyskusja rządu nadal trwa. Wiceminister energii podkreślił, że energetyka jądrowa w Polsce to konieczność.
Finansowanie elektrowni jądrowej
Z informacji uzyskanych przez dziennik wynika, że model finansowania elektrowni atomowej wyklucza zarówno kontrakty różnicowe, jak i kredyty bankowe. Kontrakty różnicowe to mechanizm polegający na ustaleniu przez rząd ceny energii z góry – gdy zachodzi sytuacja, że jest ona niższa od rynkowej rząd dopłaca producentowi prądu. "DGP" przypomina, że koszt 3000 MW ma wynieść około 60 mld zł.
Agnieszka Książek, Redaktor naczelna