Kamil Kondracki, Dyrektor ds. Ekonomicznych Elektrix Sp. z o.o.
Cena węgla może wzrosnąć
Na światowych rynkach utrzymuje się nadpodaż węgla, czego skutkiem są taniejące od 2012 roku ceny surowca. W samym tylko 2014 roku cena spadła o 16%. - Tego rodzaju sytuacja prowadzi do naturalnej selekcji dostaw z najtańszych kopalń w celu zaspokojenia zapotrzebowania. Istnieje dolna granica ceny, przy której wielkość produkcji zostanie ponownie zweryfikowana. Po długotrwałym trendzie spadkowym, cena węgla może wzrosnąć w perspektywie kolejnego roku jednak trudna sytuacja polskiego górnictwa nie będzie jej determinantą – mówi Kamil Kondracki z Elektrix.
Pomoc dla górnictwa ograniczona
Dyrektor ds. Ekonomicznych Elektrix zwraca również uwagę, że Polska jako członek UE musi przestrzegać zasad swobodnego przepływu towarów i wzmacniania konkurencyjności. Dlatego też nie ma zbyt wielu instrumentów służących wspieraniu wydobycia węgla w czasie gdy wydobycie nie jest konkurencyjne wobec importu - Każda pomoc publiczna czy zmiana polityki celnej musiałaby przejść przez procedurę notyfikacji w Komisji Europejskiej, co uniemożliwia niejednokrotnie jakiekolwiek wsparcie wybranej gałęzi przemysłu. Pomysł o jakim słyszy się w mediach, a który dotyczy potencjalnego przejęcia nierentownych kopalń przez koncerny energetyczne nie jest również rozwiązaniem, które zapobiegnie nieuchronnej restrukturyzacji górnictwa. – wyjaśnia Kondracki.
Jakie będzie zapotrzebowanie na węgiel?
Konkurencją dla polskiego węgla jest surowiec wydobywany w m.in. Rosji i USA. To jak będzie się kształtować cena węgla będzie zależeć przede wszystkim od zmian w globalnym popycie. W ocenie Kamila Kondrackiego z Elektrix perspektywa wzrostu zapotrzebowania na węgiel istnieje, choć dynamika wzrostu będzie się utrzymywać na niższym poziomie niż dotychczas.
Cena węgla a rachunki za prąd
Węgiel w Polsce to podstawowe paliwo energetyczne, które jest wykorzystywane do wytwarzania energii. Ma oczywiście przełożenie na koszty produkcji energii elektrycznej. Od początku liberalizacji rynku energii w roku 2007 konkurencja cenowa wśród koncernów energetycznych wyraźnie się zaostrzyła, a ceny ofertowe sygnalizują spadek marży, szczególnie w przypadku odbiorców o wysokiej konsumpcji. To z kolei powoduje, że cena węgla pozostaje w bliskiej relacji z ofertą cenową dla największych Klientów. Odbiorcy z sektora MŚP oraz gospodarstwa domowe są w znacznie mniejszym stopniu zależni od tych zmian, jednak i oni w perspektywie kolejnych lat staną się na nie bardziej wrażliwi - mówi Kamil Kondracki.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna