Ceny prądu i ciepła
Z Monitora Cen Energii wynika, że ceny energii elektrycznej oraz cieplnej w miesiącu sierpień tak jak we wcześniejszych miesiącach były stabilne. Średnio cena nośników energii w poprzednim miesiącu była o 1,7% wyższa niż w sierpniu 2016 roku.
Ceny paliw
Cena paliw transportowych w sierpniu poszła do góry. To odwrócenie trendu, bowiem w miesiącach marzec – lipiec ceny systematycznie spadały. Podwyżka wyniosła 2,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca i 3,5% więcej niż rok temu. Wzrost cen to efekt wzrostu stawek za baryłkę ropy naftowej. Na świecie ropa zdrożała o 7%.
Ceny węgla
W górę idą także ceny węgla, a także innych stałych paliw przeznaczonych na opał. W ujęciu miesiąc do miesiąca stawki poszły w górę o prawie 1%. W sierpniu za węgiel trzeba było zapłacić o blisko 4,5% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To wynik m.in. wprowadzenia norm jakościowych, których celem była eliminacja z rynku węgla o najgorszych parametrach.
Podwyżki w UE
Cena energii w sierpniu br. wzrosła także w innych krajach należących do Unii Europejskiej. Stawki wzrosły średnio o 0,68%. Ceny poszybowały w górę najbardziej we Francji (o 1,14%). W porównaniu do sierpnia 2016 roku za energię gospodarstwa domowe płaciły o 3,62% więcej. Podwyżki cen energii najbardziej odczuli Brytyjczycy, gdzie stawki wzrosły o 5,2%.
Agnieszka Książek, Redaktor naczelna