Aktualności
Start Aktualności Dofinansowania do wymiany pieców w 2017 roku
Artykuł

Dofinansowania do wymiany pieców w 2017 roku

Gminy rozdają dopłaty w wysokości 50, 70 a nawet i 100 proc. Dopłata ma na celu sfinansowane nowego pieca centralnego, tak aby w domu zagościły proekologiczne rozwiązania ogrzewania budynku.

Dofinansowanie od gmin, – kiedy wnioski?

Już zaakceptowano zakaz wprowadzania do obrotu kotłów spoza piątej generacji, który ma obowiązywać od 2018 roku. Co prawda nie każda gmina uruchomi system dofinansowania do wymiany instalacji grzewczej. Informacji o wnioskach należy szukać na stronach urzędów poszczególnych gmin. Zdecydowani niech nie zwlekają ze złożeniem wniosku, ponieważ pula pieniędzy jest ograniczona. Niektóre nabory, trwają już od stycznia.

Jaką dopłatę można uzyskać?

Warszawski ratusz informuje, że mieszkańcy tej gminy będą mogli uzyskać 7 tys. zł dopłaty. Lepszy jest Karków, gdzie można liczyć na dopłatę na poziomie 80 proc, a to ze względu na wysokie skażenie smogiem. Na Pomorzu dopłaty wynoszą do 4 do 5 tys.

Dopłaty mają sens?

Tak, Kraków już odnotował 5500 wniosków dotyczących likwidacji ogrzewania węglowego dla niemal 8500 kotłów. Zamiast kotłów węglowym mieszkańcy wybrali głównie gazowe kotły kondensacyjne. Nic dziwnego gdyż w dużych miastach z dostępem do gazu sieciowego nie ma problemu. Mieszkańcy obrzeży dużych miast czy wsi, gdzie podłączenie sieci gazowej jeszcze nie nastąpiło, do wyboru mają ogrzewanie gazem LPG, – czyli tzw. dużą butlę, albo energię elektryczną. Aby chętnych do wymiany rodzaju ogrzewania przybywało, dopłat powinno pojawić się więcej. Pomoże także rozwijającą się infrastrukturą gazowa i energetyczna. Jak podaje portal PolskaTimes -

Resort zamierza zachęcić Polaków do montażu systemów cieplnych zasilanych energią elektryczną, poszerzoną o rozbudowaną akumulację ciepła. Z jednej strony ma to zrealizować poprzez atrakcyjną nocną taryfę, z drugiej oferując dopłaty do zmiany pieca węglowego na ogrzewanie elektryczne. Projekt jest na razie na etapie przygotowywania. Nowe rozwiązania opracowuje także resort rozwoju.

My wiemy, że do inwestycji w ogrzewanie gazowe i elektryczne Polaków zachęcą nie tylko dofinansowania. Co z późniejszymi kosztami eksploatacyjnymi? Wysoka cena energii i dystrybucji, niższa, co prawda cena gazu, sprawia, że miesięczny rachunek za prądu z poziomu 230 złotych zamieniamy na opiewający na prawie 2 000 złotych koszt, – kogo na to stać?

Dofinansowanie na zmiany ogrzewania – gminy mają pieniądze?

Środki wydatkowane na wymianę kotłów, pochodzą z funduszy wojewódzkich, środków krajowych pochodzących z Ministerstwa Środowiska, europejskich, których dysponentem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Gminy są także głównymi beneficjentami programów wprowadzonych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Kto płaci najwięcej za energię?
06 Lipiec 2015

Kto płaci najwięcej za energię?

Jak wynika z raportu, „Kogo obciąży wzrost energii? Mapa wydatków energetycznych Polaków” najwięcej na energię (prąd i ogrzewanie) wydają emeryci oraz...
Dopłaty do domów energooszczędnych. Chętnych brak
02 Lipiec 2015

Dopłaty do domów energooszczędnych. Chętnych brak

Jak podaje Bankier.pl od 2013 roku zaledwie 91 osób skorzystało z programu dotacji w kwocie nawet 50 tys. zł do kredytów za zakup lub budowę domów ene...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7