Fot. Flicrk.com
Wydatki na ogrzewanie
Emeryci oraz renciści wydają aż o 10% więcej niż osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz pracownicy najemni. Autorzy raportu "Kogo obciąży wzrost energii" wskazują, że przyczyną tego stanu rzeczy jest wysoki poziom opłat za ogrzewanie. Na to wpływu nie mają nieefektywne energetycznie budynki, tylko utrzymywanie wyższej temperatury w mieszkaniach zamieszkiwanych przez osoby starsze.
Wydatki na prąd a na ogrzewanie
W raporcie podkreślono, że inne czynniki determinują wydatki na energię elektryczną, a inne na ogrzewanie. Wydatki na elektryczność są kształtowane przede wszystkim przez liczbę osób składających się na gospodarstwo domowe oraz źródło utrzymania. Natomiast wydatki na ogrzewanie są determinowane głównie przez sposób ogrzewania oraz powierzchnię.
Największe wydatki na energię
W Polsce największe wydatki energetyczne ponoszą gospodarstwa domowe, które utrzymują się z samozatrudnienia, zamieszkują większe mieszkania oraz korzystają z centralnego ogrzewania z sieci. Zdaniem autorów raportu wysokie wydatki na energię w tej grupie są prawdopodobnie związane z wysokim dobrobytem. Ewentualny wzrost ceny energii elektrycznej w 2015 roku i kolejnych latach najbardziej odczuje jednak druga pod względem najwyższych wydatków na energię grupa – gospodarstwa domowe utrzymujące się z renty, emerytury, mieszkające w niewielkich miastach, w budynkach socjalnych, domach szeregowych czy wolnostojących.
Raport został opracowany na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2013 roku.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna