Aktualności
Start Aktualności Dopłata do prądu czy dodatek mieszkaniowy?
Artykuł

Dopłata do prądu czy dodatek mieszkaniowy?

Od 31 sierpnia 2015 roku miesięczna kwota dodatku energetycznego będzie wliczona do dochodu osoby, która ubiega się o ulgę na czynsz – informuje „Gazeta Prawna”.

Co się zmieni?

Wliczanie do dochodu kwoty dofinansowania do prądu to zmiana niekorzystna dla osoby, która ubiega się o dodatek mieszkaniowy. Zmiana ta jest efektem uchwalenia ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych z 20 marca 2015 r. Artykuł 19 tej ustawy ma wpływ na brzmienie artykułu 3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Przepis ten precyzuje świadczenia, które nie są brane przy staraniu się o dopłatę do czynszu (trzeba spełnić kryterium dochodowe). Katalog ten został poszerzony o pomoc przewidzianą we wspomnianej ustawie z 20 marca br., ale wykreślono z niego dodatek energetyczny.

Niskie dopłaty do energii

"Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że niektórzy odbiorcy wrażliwy znajdą się w tzw. błędnym kole. Obecne kwoty dodatków są niskie (maksymalnie 18,48 zł miesięcznie), szczególnie biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej w 2015 roku. Może dojść do takiej sytuacji, że część osób poprzez wliczenie dodatku energetycznego do dochodu przekroczy kryterium dochodowe i tym samym nie będzie mogła pobierać dopłaty do czynszu oraz dofinansowania do rachunku za prąd. Są to, bowiem świadczenia powiązane. Jednym z trzech warunków uzyskania dodatku energetycznego jest prawo do dodatku mieszkaniowego.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy
Zobacz też inne aktualności
Dodatek energetyczny 2014
13 Październik 2014

Dodatek energetyczny 2014

Jak głosi obwieszczenie ministra gospodarki dodatek energetyczny w 2014 roku będzie przysługiwał w dotychczasowej wysokości.
Otrzymałeś dodatek energetyczny? Już nie zapłacisz podatku
11 Luty 2014

Otrzymałeś dodatek energetyczny? Już nie zapłacisz podatku

Dziennikarze wychwycili kolejny absurd podatkowy. Za tzw. dodatek energetyczny należy wnieść opłatę skarbową. Ministerstwo Finansów zajęło się spra...
Dodatek energetyczny – małe zainteresowanie Polaków
05 Luty 2015

Dodatek energetyczny – małe zainteresowanie Polaków

Budżet państwa na dopłaty do rachunków za prąd, czyli dodatki energetyczne wydał stosunkowo niewiele. W roku 2014 zarezerwowano na ten cel 114,8 mln z...
Od maja dopłaty do prądu będą…
27 Kwiecień 2015

Od maja dopłaty do prądu będą…

1 maja 2015 roku zmieni się wysokość dodatków energetycznych. Jak informuje „Gazeta Prawna” i tak już niskie kwoty dopłat do energii elektrycznej dla ...
Dodatek energetyczny już bez opłaty skarbowej
24 Luty 2014

Dodatek energetyczny już bez opłaty skarbowej

Wczoraj weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Finansów zwalniające z opłaty skarbowej decyzje odnośnie przyznania dodatku energetycznego.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7