Sektor energetyczny na świecie
Sektor energetyczny niemal na całym świecie przechodzi turbulencje. Koncerny mają kilka strategii przetrwania – pisze "Puls Biznesu". Giganci energetyczni albo tak jak Engie (dawny GdF) spisują konwencjonalne elektrownie do "zera", albo tak jak RWE i E.ON rozdzielają biznes na tradycyjną i zieloną energię.
Gwarancja cen energii
Zupełnie inną drogę wybrał francuski koncern energetyczny EDF. Jak powiedział cytowany przez dziennik Jean-Bernard Lévy, prezes EDF, koncern jeśli nie będzie miał gwarancji cen prądu, to nie będzie w stanie udźwignąć inwestycji. Jak zauważa "Puls Biznesu" deklaracja ta może dziwić, bowiem przychody grupy EDF w ubiegłym roku wyniosły 75 mld euro (4,8 mld euro zysku netto). Kontrolowany w 84,5% przez państwo EDF podał wczoraj informacje o redukcji dywidendy. Ponadto, państwo nie otrzyma dywidendy w gotówce, a w akcjach nowej emisji. To, jak mówi prezes EDF, oznacza dodatkowe 1,8 mld euro na inwestycje.
Polska energetyka
W polskiej branży energetycznej także mówi się o rządowych gwarancjach ceny energii elektrycznej. Takie wsparcie może zostać udzielone m.in. należącemu do grupy Energa nowemu blokowi węglowemu w Ostrołęce. Bez gwarancji cen inwestycja ta może się nie zwrócić - zwraca uwagę dziennik.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna