Aktualności
Start Aktualności Energooszczędne żarówki mało energooszczędne!
Artykuł

Energooszczędne żarówki mało energooszczędne!

Jak pisze „Sueddeutsche Zeitung” wiele żarówek jest energooszczędnych tylko na opakowaniu. Producenci wykorzystują unijne przepisy, które umożliwiają „ukrywanie” faktycznych pomiarów wydajności źródeł światła.

Nowe przepisy dla żarówek

Według niemieckiego dziennika o sprawie żarówek, które pobierają więcej prądu i dają mniej światła niż deklaruje na opakowaniu ich producent, Komisja Europejska wiedziała już w 2011 roku. Rzecznik Komisji cytowany przez gazetę przyznał, że obowiązujące przepisy nie zakazują takich manipulacji. KE zamierza jednak na nowo opracować normy dla wszystkich produktów energooszczędnych, także dla źródeł światła.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Wyższe rachunki za prąd

Osram, jeden z większych producentów oświetlenia przyznał, że stosuje marginesy tolerancji, aby na opakowaniu móc zamieścić informacje o lepszych wynikach pomiarów. Zdaniem rzecznika tej firmy w przypadku zaostrzenia norm większa część żarówek nie będzie spełniać standardów, a odrzucenie produkcyjnej partii przełoży się na cenę pozostałych produktów. Jak informuje EEB (Europejskie Biuro Ochrony Środowiska) poprzez zawyżone wskazania na opakowaniach żarówek konsumenci ponoszą dodatkowe koszty – nawet do 2 mld euro w skali roku.

Informacje na opakowaniach żarówek

Na opakowaniach żarówek producenci mają obowiązek umieszczać informacje o pomiarach mocy (waty), strumieniu (lumeny) oraz skuteczności (lumeny w przeliczeniu na waty), która wyrażana jest w skali od A do G. W 2012 roku zlikwidowano tylko lukę w przepisach dotyczącą pomiaru skuteczności. Luki w przepisach tyczą się wszystkich rodzajów żarówek, które stosujemy w gospodarstwach domowych.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Żarówki tradycyjne wrócą do sklepów?
13 Styczeń 2016

Żarówki tradycyjne wrócą do sklepów?

Pojawia się szansa, że do sprzedaży wrócą tradycyjne żarówki. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że znają metodę na zwiększenie ich efektywności. Dzięki n...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7