Aktualności
Start Aktualności Żarówki tradycyjne wrócą do sklepów?
Artykuł

Żarówki tradycyjne wrócą do sklepów?

Pojawia się szansa, że do sprzedaży wrócą tradycyjne żarówki. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że znają metodę na zwiększenie ich efektywności. Dzięki niej żarówki mają być tak samo wydajne, jak ich energooszczędne odpowiedniki – donosi BBC.

Jak działa żarówka?

Tradycyjna żarówka ma dosyć prostą zasadę działania. W zasadzie nie zmieniła się ona od momentu jej wynalezienia. Prąd przepływa przez wykonany z wolframu drucik, nagrzewa go i powoduje emitowanie światła. Ta metoda działa powoduje jednak spore marnowanie energii w formie ciepła. Do wytwarzania światła wykorzystuje zaledwie 2-3% prądu. Z tego też powodu wiele państw zdecydowało się wycofać takie żarówki z produkcji a w ich miejsce pojawiły się droższe żarówki energooszczędne.

Poznaj oferty na tańszy prąd

Kryształowe żarówki

Badacze z Massachusetts Institute of Technology mają metodę na ponowne wykorzystanie cieplnej energii i przetworzenie jej w taki sposób, aby emitowanie światła było większe. Naukowcy stosując nanotechnologię otoczyli powłoką z kryształu żarnik żarówki. Powłoka ta odbija promieniowanie podczerwone. Energia tym sposobem jest odzyskiwana i przetwarzana do emitowania większej ilości światła. Największym problemem z jakim spotkali się badacze było ułożenie warstwy wokół żarnika. Okazało się, że istotne znaczenie ma tu sposób ułożenia materiału. Nowa tradycyjna żarówka ma na wytworzenie światła wykorzystywać aż 40% energii. To sporo więcej niż żarówki energooszczędne, które mają efektywność na poziome kilkunastu procent.

Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Zobacz też inne aktualności
Energooszczędne żarówki mało energooszczędne!
18 Grudzień 2015

Energooszczędne żarówki mało energooszczędne!

Jak pisze „Sueddeutsche Zeitung” wiele żarówek jest energooszczędnych tylko na opakowaniu. Producenci wykorzystują unijne przepisy, które umożliwiają ...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7