Poradniki
Start Poradniki Żarówki energooszczędne - przelicznik
Artykuł

Żarówki energooszczędne - przelicznik

Chcecie wiedzieć czy opłaca się zakup żarówek energooszczędnych, zatem zobaczcie co przygotowaliśmy.

Fot. Flickr.com

Najbardziej oszczędne

Żarówki energooszczędne dostępne są w Polsce od prawie 10 lat. Początkowo koszty jednej żarówki przekraczał 100 zł, jednak z czasem wzrósł popyt i zmalały ceny. Pod pojęciem najbardziej oszczędnych żarówek rozumiemy, to że ich pobór prądu nie będzie zbytnio obciążał naszego budżetu.

Rodzaje energooszczędnych żarówek

Halogeny – żarówki z żarnikiem wolframowym, ich bańka wypełniona jest gazem szlachetnym i halogenem. W procesie halogenowego cyklu regeneracyjnego, powstaje światło dające ok 18 lumenów na wat. Światło jakie emitują halogeny uważane jest za najbardziej podobne do światła słonecznego. Halogeny czułe są na wszelkiego rodzaju przepięcia, czy dotyk, montować należy je w rękawiczkach, nie zabrudzone powinny świecić przez 2 000 godzin.

LED - za proces świetlny odpowiada niebieska dioda, która swym światłem oświetla luminofor zawarty w obudowie. Wyróżnia się wiele rodzajów luminoforu, od niego zależy barwa światła ją dla żarówka. Ledy chwalone są nie tylko za niskie zużycie energii ale za ilość światła, na jedne wat mocy mogą dać nawet 30 lumenów, zwykłe żarówki dają 15. Oświetlenie Led jest bardzo żywotne, szacuje się, że będzie świecić do 50 000 godzin.

Świetlówki kompaktowe – Ich żywotność szacuje się na 10 000 godzin, lampa fluorescencyjna o spiralnym kształcie. Pomimo tego, że ich ceny jaki i niski pobór mocy są chwalone, zawraca się także uwagę na wady. Posiadają niewielkie ilości rtęci, dlatego należy zwracać uwagę na recykling, dodatkowo w niektórych egzemplarzach zauważalny jest efekt migotania, dający poczucie dyskomfortu jak i niebezpieczny dla oczu.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Nasz przelicznik

Dzienny koszt prądu w zł. (2H)

Roczny koszt prądu w zł. (730h)

Cena zakupu w zł.

Kiedy nastąpi zwrot kosztów

Żarówka tradycyjna 75W

0,085

31,21 4,80

Halogen 46W

0,053 19,14 19,25 9-8 miesięcy

Świetlówka kompaktowa 13W

0,015 5,40 16,80 5-4 miecięcy

LED 8W

0,0092 3,33 38,70 10-12 miesięcy

Kiedy zaczniemy oszczędzać

Nowoczesne oświetlenie pobiera mniej energii, co do tego nikt nie może mieć wątpliwości. Jednak pomimo wszystko żarówki te nadal mają konkurencję w postaci starych żarówek tradycyjnych, ze względu na cenę. Żarówki ledowe wypłacą nam się po roku użytkowania. Halogeny już po 8 czy 9 miesiącach. Najszybciej wypłacą się świetlówki, jednak, wszystko zależ od ceny i czasu używania danej żarówki.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Jak czyścić urządzenia energetyczne?
12 Październik 2015
W jednym poradników opisujemy jak oszczędzać na prądzie, okazuje się, że oszczędzanie energii jest w dużej mierze związane z utrzymaniem czystości. Ur...
Jak dobrać bezpieczniki elektryczne do obciążenia?
18 Listopad 2016
Wartość wyłącznika głównego musi spełniać kilka wymagań. Nie powinna być zbyt wysoka, aby uniknąć zbędnej straty energii elektrycznej, ale nie może by...
PS4 ile prądu pobiera?
21 Styczeń 2016
Telewizory, radia czy laptopy, już dawno odkryliśmy, że te urządzenia są cichymi pożeraczami prądu. Jak to jest z PlayStation 4?
Sprzedawcy prądu – jak są kontrolowani?
06 Sierpień 2014
Na terenie Polski działa obecnie kilkaset firm trudzących się sprzedażą energii elektrycznej. O wielu z nich być może w ogóle nie słyszeliśmy. Skąd, z...
 Wytwarzanie energii elektrycznej
19 Wrzesień 2014
Poznaj cztery sposoby powstawania prądu.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7