Poradniki
Start Poradniki Żarówki energooszczędne - przelicznik
Artykuł

Żarówki energooszczędne - przelicznik

Chcecie wiedzieć czy opłaca się zakup żarówek energooszczędnych, zatem zobaczcie co przygotowaliśmy.

Fot. Flickr.com

Najbardziej oszczędne

Żarówki energooszczędne dostępne są w Polsce od prawie 10 lat. Początkowo koszty jednej żarówki przekraczał 100 zł, jednak z czasem wzrósł popyt i zmalały ceny. Pod pojęciem najbardziej oszczędnych żarówek rozumiemy, to że ich pobór prądu nie będzie zbytnio obciążał naszego budżetu.

Rodzaje energooszczędnych żarówek

Halogeny – żarówki z żarnikiem wolframowym, ich bańka wypełniona jest gazem szlachetnym i halogenem. W procesie halogenowego cyklu regeneracyjnego, powstaje światło dające ok 18 lumenów na wat. Światło jakie emitują halogeny uważane jest za najbardziej podobne do światła słonecznego. Halogeny czułe są na wszelkiego rodzaju przepięcia, czy dotyk, montować należy je w rękawiczkach, nie zabrudzone powinny świecić przez 2 000 godzin.

LED - za proces świetlny odpowiada niebieska dioda, która swym światłem oświetla luminofor zawarty w obudowie. Wyróżnia się wiele rodzajów luminoforu, od niego zależy barwa światła ją dla żarówka. Ledy chwalone są nie tylko za niskie zużycie energii ale za ilość światła, na jedne wat mocy mogą dać nawet 30 lumenów, zwykłe żarówki dają 15. Oświetlenie Led jest bardzo żywotne, szacuje się, że będzie świecić do 50 000 godzin.

Świetlówki kompaktowe – Ich żywotność szacuje się na 10 000 godzin, lampa fluorescencyjna o spiralnym kształcie. Pomimo tego, że ich ceny jaki i niski pobór mocy są chwalone, zawraca się także uwagę na wady. Posiadają niewielkie ilości rtęci, dlatego należy zwracać uwagę na recykling, dodatkowo w niektórych egzemplarzach zauważalny jest efekt migotania, dający poczucie dyskomfortu jak i niebezpieczny dla oczu.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Nasz przelicznik

Dzienny koszt prądu w zł. (2H)

Roczny koszt prądu w zł. (730h)

Cena zakupu w zł.

Kiedy nastąpi zwrot kosztów

Żarówka tradycyjna 75W

0,085

31,21 4,80

Halogen 46W

0,053 19,14 19,25 9-8 miesięcy

Świetlówka kompaktowa 13W

0,015 5,40 16,80 5-4 miecięcy

LED 8W

0,0092 3,33 38,70 10-12 miesięcy

Kiedy zaczniemy oszczędzać

Nowoczesne oświetlenie pobiera mniej energii, co do tego nikt nie może mieć wątpliwości. Jednak pomimo wszystko żarówki te nadal mają konkurencję w postaci starych żarówek tradycyjnych, ze względu na cenę. Żarówki ledowe wypłacą nam się po roku użytkowania. Halogeny już po 8 czy 9 miesiącach. Najszybciej wypłacą się świetlówki, jednak, wszystko zależ od ceny i czasu używania danej żarówki.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak oszczędzać baterię w smartphonie?
28 Listopad 2014
Ładowarka do telefonu pobiera od 0,01-0,03 kWh, nie jest to dużo jednak włączona częściej, bądź wcale nie wyciągana z gniazdka pobierze znacznie więce...
Pogotowie energetyczne
22 Październik 2015
Awaria prądu, może problem z działaniem układu pomiarowego? Z prądem nie ma żartów dlatego warto znać numer pogotowia energetycznego.
OSD – Operator Systemu Dystrybucyjnego
28 Styczeń 2016
Operator Systemu Dystrybucyjnego, w skrócie OSD to firma energetyczna, która zajmuje się dystrybucją prądu. To na jego rzecz uiszczamy wchodzące w skł...
Jak negocjować ze sprzedawcą energii?
28 Październik 2014
Każdy przedsiębiorca ma prawo wybrać dowolnego sprzedawcę energii elektrycznej. Konkurencja na rynku zaostrza się, a to daje coraz większe pole do per...
Jak przenieść licznik elektryczny?
27 Maj 2014
Remontujesz dom albo mieszkanie i chcesz przenieść licznik energii elektrycznej? Przeczytaj nasz poradnik a unikniesz kłopotów z tym związanych. My wi...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7