Poradniki
Start Poradniki Jaki mamy prąd w kontakcie?
Artykuł

Jaki mamy prąd w kontakcie?

Czym cechuje się prąd, który płynie w naszych gniazdkach? Dlaczego napięcie wynosi 230V a nie np. 100V? Dowiesz się z tego poradnika.

Cechy prądu

Prąd, który mamy w kontakcie ma trzy podstawowe własności. Po pierwsze jest przemienny. Po drugie napięcie wynosi 230 Volt. Po trzecie częstotliwość wynosi 50 Herz. Jak wygląda przebieg napięcia? Wartość napięcia zmienia się w czasie i można je przedstawić na wykresie – kształt sinusoidy. Jego wartość w danym momencie może wynieść 30 Volt, za chwilę 200 Volt, a później -300 Volt. Takie zmiany wartości napięcia trwają 20 milisekund. To oznacza, że w ciągu jednej sekundy sytuacja taka postarza się 50 razy. Minimalna wartość napięcia wynosi -325 Volt, a maksymalna 325 Volt.

Ujemne napięcie

Jako odbiorcy prądu powinniśmy wiedzieć, że znak czy do dodatni czy ujemny określa tylko w którym kierunku przemieszczają się elektrony. Cechą prądu przemiennego jest zatem to, że elektrony płyną sobie raz w jednym, a raz w drugim kierunku. Nie przeszkadza to w dostarczaniu prądu do danego urządzenia.

Skuteczne napięcie

Warto zobaczyć wykres obrazujący jak przebiega napięcie w przemiennym prądzie o napięciu 230V. Okaże się, że nie znajdziecie napięcia 230V. Jest to swego rodzaju uproszczenie. Taki wykres bowiem przedstawia przebieg prądu przemiennego o skutecznym napięciu 230V. Ta wartość daje informacje jakie napięcie powinien mieć prąd stały, aby dostarczyć identyczną co prąd przemienny moc do sprzętu elektrycznego.

W kontakcie mamy 230V

Zastanawialiście się dlaczego w naszych gniazdkach napięcie wynosi 230V? To kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a efektywnością dostawy mocy do urządzenia. Generalnie rzecz biorąc im napięcie jest mniejsze tym dla nas jest bezpieczniej. Moc jest z kolei dosyć mocno zależna od natężenia prądu. Jeśli stosowane byłoby niskie napięcie to straty energii byłyby spore. Z kolei zbyt wysokie napięcie wiązałoby się z większym niebezpieczeństwem. Z tego też powodu w naszych kontaktach napięcie wynosi 230V. Choć nie jest ono całkowicie bezpieczne to skutki jego działania nie są aż tak duże jak w przypadku wyższego napięcia. 230V nie obowiązuje jednak w każdym zakątku na ziemi. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych wynosi 110V.

Agnieszka Kierzkowska

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Giełda energii elektrycznej
07 Listopad 2014
Jak działa giełda energii elektrycznej, w skrócie publikujemy najważniejsze informacje.
Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej i czy warto?
18 Luty 2014
Z początkiem stycznia płacimy mniej za prąd. Średnio rachunki spadły o 2,5%. Można jednak sprawić, że energia będzie kosztować nas jeszcze mniej. Jak?...
Pogotowie energetyczne
22 Październik 2015
Awaria prądu, może problem z działaniem układu pomiarowego? Z prądem nie ma żartów dlatego warto znać numer pogotowia energetycznego.
Jak czyścić urządzenia energetyczne?
12 Październik 2015
W jednym poradników opisujemy jak oszczędzać na prądzie, okazuje się, że oszczędzanie energii jest w dużej mierze związane z utrzymaniem czystości. Ur...
Rodzaje gniazdek elektrycznych
29 Styczeń 2015
Gniazdko elektryczne, electrical outlet, Steckdose, toma de corriente eléctrica. Przyda Ci się wiedzieć jak się nazywa w języku państwa do, którego wy...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7