Poradniki
Start Poradniki Porażenie prądem – jak udzielić pierwszej pomocy?
Artykuł

Porażenie prądem – jak udzielić pierwszej pomocy?

Brawura, nieostrożność, nieznajomość zasad postępowania bądź ich lekceważenie, brak umiejętności czy nadzoru, a czasem nieszczęśliwy wypadek, to główne przyczyny porażenia prądem elektrycznym. Dlatego warto poświecić kilka minut i zaznajomić się z podstawowymi zasadami pierwszej pomocy.

porażenie prądem

Ważne jest również Twoje bezpieczeństwo

Po pierwsze zadbaj o własne bezpieczeństwo, nie jesteś odporny na prąd. Wyłącz źródło zasilania, (bezpieczniki, wyjmij z gniazdka wtyczkę) jeśli nie potrafisz zawiadom pogotowie energetyczne. Poszkodowanego można odciągnąć od źródła prądu za pomocą materiałów, które nie przewodzą prądu, czyli drążka izolacyjnego czy kawałka drewna, dobrze jest założyć gumowe rękawice, ale jak wiadomo nie zawsze je mamy. W pierwszej minucie po porażeniu istniej prawie 90% szansa na uratowanie życia. Wraz z upływem czasu szanse spadają. Po 5 minutach jest to 25% a po 8 już tylko 5%. Następnie przejdź do oceny objawów życiowych, sprawdź czy poszkodowany oddycha czy jest przytomny.

Ważne jest zawiadomienie pomocy

Jeśli świadkami wypadku jest kilka osób warto aby któraś z nich od razu zadzwoniła na pogotowie. Niestety jesteś sam, nie trać czasu po wyeliminowaniu źródła prądu zadzwoń po pomoc.

Dwie czynności ratujące życie

Poszkodowany oddycha, wyczuwamy też puls jednak stracił przytomność, wówczas należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli porażony nie oddycha i nie ma pulsu, dodatkowo brak jakiejkolwiek reakcji z jego strony natychmiast przystąp do reanimacji !!!

Pozycja boczna ustalona – jak ją wykonać?

Jednym z przeciwwskazań ułożenia porażonego w taki sposób są doznania jakie mógł odnieść, są nimi złamania, zwłaszcza złamania kręgosłupa, miednicy czy otwarte rany brzucha. Doznania pozycja bocznatego typu są wynikiem upadku z dużej wysokości. Podczas porażenia poszkodowany doświadcza skurczu mięśni, co powoduje, że zostanie odrzucony do tyłu na kilka metrów. Wówczas nie stosujemy pozycji bocznej. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest obrócenie poszkodowanego na plecy i wyprostowanie jego nóg. Nogę bliższą nam zginamy wkolanie i wsuwamy stopę pod druga nogę poszkodowanego, aby się nie obsunęła. Rękę, która znajduje się dalej od nas należy ułożyć pod kontem prostym, i przyłożyć do policzka znajdującegosię bliżej nas. Jedną dłonią chwytamy bark, drugą biodro porażonego i obracamy go w swoim kierunku. Odwodzimy rękę, na której leży poszkodowany by ustabilizować pozycję. Pamiętamy by odchylić głowę w celu zapewnienia swobodnego oddechu poszkodowanemu. Poszkodowanego można okryć i czekać przy nim do przyjazdu karetki pogotowia.

Jak wykonać prawidłowo masaż serca?

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa czyli masaż serca. Wykonujemy go naciskając oburącz środkową okolicę mostka. Splecione palce obu dłoni, gdzie jedna jest na drugie, to ważny element masaż sercatej czynności, bowiem wtedy wykonując uciski nie będziemy zginać rąk w łokciach. Uzyskamy też większą siłę nacisku. Uciski wykonujemy, aż od czasu przybycia karetki pogotowia. Uciskajmy tak aby mostek ugiął się na głębokość 5 cm, ważne jest równoczesne tępo ucisku. Przed przystąpieniem do tych czynności należy udrożnić drogi oddechowe, odchylając głowę ku tyłowi kładąc rękę na czole i jednocześnie dwoma palcami drugiej ręki unieś żuchwę. W jamie ustnej mogą znajdować się wymiociny, guma do żucia, czy inna ułatwiająca oddychanie zawartość, usuń ją. Obserwacja klatki piersiowej pomoże nam stwierdzić czy poszkodowany oddycha, można też wsłuchiwać się w jego oddech, przykładając ucho do jego nosa. Puls mierzymy przykładając palce do tętnicy szyjnej, znajduje się ona między krtanią a mięśniem, który jest łatwo wyczuwalny.

Metoda usta-usta

Wykonując masaż serca nie zapominajmy o wdechach. Prawidłowa proporca to 30 ucisków i 2 wdechy. Zatykając nos porażonego wykonujemy dwa wdechy. Prawidłowe wykonanie tej metody wygląda tak, że ratownik obejmuje swoimi ustami usta poszkodowanego, a palcami jednocześnie zatyka nozdrza. Pamiętaj, że proporcja 30 : 2 sprawdza się u dorosłych, dla dzieci jest to stosunek 15 ucisków i 2 wdechów.

Skutki porażenia

Najgorszym skutkiem takiego zdarzenia jest śmierć, do, której może dojść w przypadku uszkodzenia narządów wewnętrznych. Bardzo inwazyjne i bolesne jest też uszkodzenie tkanek, które wyglądają jak poparzenia, są bolesne i długo się je leczy. Za najlżejsze uważa się mrowieniei drętwienie. Negatywne skutki są tym większe, im większe jest natężenie prądu. Sami potrafimy oderwać rękę od źródła przebicia które wynosi od 10 do 16 mA, uzależnione jest to wiekiem, płcią i innymi uwarunkowaniami fizycznymi.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Ceny prądu w Europie
15 Październik 2014
Ceny energii rosną o kilka procent rocznie. Zjawisko to dotyka nie tylko Polaków, ale wszystkich mieszkańców Europy.
Urządzenie elektryczne się pali? Sprawdź, co robić!
23 Czerwiec 2014
Urządzeń elektrycznych w naszym domu, czy mieszkaniu ciągle przybywa. Tym samym rośnie zagrożenie pożarowe związane z ewentualnymi zwarciami w ich ins...
Co to jest klasa energetyczna?
27 Luty 2014
Kupując sprzęt gospodarstwa domowego zwróć uwagę na jego energochłonności. Dzięki klasie energetycznej będziesz mógł/a określić, ile będzie kosztować ...
Kalkulator energii – ile kosztuje używanie urządzeń elektrycznych?
02 Kwiecień 2014
Energia elektryczna to niewątpliwie jeden z najbardziej niezbędnych do życia mediów. Absorbuje jednak znaczą część domowego budżetu. Co zrobić, aby ra...
Jaki jest prąd w gniazdku?
13 Styczeń 2016
Zastanawialiście się dlaczego w gniazdku prąd ma 230V? Czym charakteryzuje się prąd, który jest dostarczany do naszego domu? Słyszeliście o napięciu u...

Sprawdź zużycie energii dla urządzeń

łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7