Poradniki
Start Poradniki Bezpieczeństwo energetyczne
Artykuł

Bezpieczeństwo energetyczne

Bezpieczeństwo energetyczne powiązane jest z ekonomią państwa oraz działaniami środowiskowymi. Definicja ustawowa głosi, że jest to stan gospodarki państwa, który umożliwia bieżące i przyszłe zapotrzebowanie na energię, dla wszystkich odbiorców.

Bezpieczeństwo dostaw energii

Ustawodawca nakreślił, jakie dziana składają się na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jednym z punktów jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw, poprzez działania doraźne i długofalowe takie jak inwestycje w systemy przesyłowe. Problem ten jest dużo szerszy niż dbałość o system elektroenergetyczny, pod pojęciem dostaw kryje się także problem węgla, który ma sukcesywnie być zastępowany innymi surowcami. Działanie powiązane jest z ograniczeniem negatywnego wpływu konwencjonalnego wytwarzania energii na środowisko. Ostatnim działaniem jest minimalizacja cen energii. Regulacje prawne i działania regulatora muszą dbać o to, aby sprzedawcy nie narzucali odbiorcom wysokich cen energii.

Zamów bezpłatne porównanie Twojego rachunku

Wpływ na bezpieczeństwo

Poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju uzależniony jest nie tylko od sytuacji krajowej ale także od sytuacji innych krajów, ich polityki czy przynależności Polski do europejskich organizacji takich jak UE.Fakt, że Polska posiada duże zasoby węgla, dlatego nieopłacalna jest dla nas szybka i całkowita dekarbonizacja, gdyż surowiec ten jest gwarancją na stałość dostaw. Należy jedynie poprawić politykę wydobywczą, poprawić stan techniczny i infrastrukturę wydobywczą oraz zadbać o stan i formę polskich kopalni. Wprowadzając zmiany do sektora energetycznego nie można doprowadzić do takich działań aby Polska była uzależniona od innych krajów Europy. Istnieje bowiem związek między sektorem energetycznym i wojskowym bezpieczeństwem.

Grażyna Kulik, Redaktor

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj ceny energii elektrycznej
dla domu:

Noc: 30%
Dzień: 70%
Dla domu dom
Płać za energię jak najmniej. Porównaj ceny.
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Instalacja elektryczna
15 Październik 2015
Przepalenie się bezpieczników to najczęstsza awaria instalacji elektrycznej. Warto więc wiedzieć jak wymienić przepalony bezpiecznik.
Poradnik jak składować elektrośmieci?
18 Grudzień 2014
Zakupiliście nowy sprzęt elektroniczny, może macie to w planach. Wiecie już co zrobicie z elektroniką, która pójdzie w odstawkę?
ENEA planowane wyłączenia prądu
18 Listopad 2014
Enea Operator tak jak i inni dystrybutorzy prowadzi na swojej stronie zakładkę, w której informuje o planowanych przerwach w dostawie prądu.
Czy mamy wpływ na emisję dwutlenku węgla?
07 Styczeń 2015
Lubisz wiedzieć co u znajomych, lajkujesz ich zdjęcia i nie złożyłbyś życzeń urodzinowych gdyby nie przypomnienie? Zobacz co jeszcze kryje się za korz...
Jak dobrać bezpieczniki elektryczne do obciążenia?
18 Listopad 2016
Wartość wyłącznika głównego musi spełniać kilka wymagań. Nie powinna być zbyt wysoka, aby uniknąć zbędnej straty energii elektrycznej, ale nie może by...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7