Charakterystyka prądu
Energia elektryczna, która jest dostarczana do naszego domu czy mieszkania ma takie podstawowe własności jak: napięcie 230 V, częstotliwość 50 Hz oraz rodzaj prądu: przemienny. Z istotniejszych informacji warto wiedzieć, że wartość napięcia w czasie się zmienia i ma kształt sinusoidy. Maksymalna wartość napięcia wynosi 325V, a minimalna -325V.
Napięcie ujemne
Dodatni lub ujemny znak pokazuje tylko kierunek, w jakim elektrony przemieszczają się w przewodzie. Prąd przemienny cechuje się bowiem tym, że elektrony płyną raz w jedną a raz w drugą stronę. Kierunek elektronów dla odbiornika, który jest przystosowany to przemiennego napięcia, nie ma znaczenia.
Napięcie skuteczne
Jeśli zerkniecie na wykres, który przedstawia przebieg napięcia w prądzie przemiennym o napięciu 230V to napięcia 230V nigdzie nie znajdziecie. Jest to wynik uproszczenia oraz niedopowiedzenia. Faktycznie rzecz biorąc wykres ten prezentuje przebieg przemiennego prądu o napięciu skutecznym wynoszącym 230V. Jego wartość informuje o tym, jakie napięcie stałego prądu należałoby podać, aby dostarczyć taką samą, co w przemiennym prądzie moc do urządzenia.
230 V w gniazdku
Dlaczego napięcie z gniazdku ma wartość 230V? Jest to swego rodzaju kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a skutecznością dostarczania mocy do urządzeń. Jak wiemy, im mniejsza jest wartość napięcia tym dla nas bezpieczniej. Trzeba jednak pamiętać, że od natężenia prądu w dużym stopniu jest zależna moc. Niskie napięcie powodowałoby duże straty energii, a zbyt wysokie byłoby niebezpieczne. Dlatego też w naszych gniazdkach wynosi 230V – nie jest to oczywiście napięcie bezpieczne, ale nie powoduje takich skutków od napięcia wyższego. 230V nie jest jedynym słusznym założeniem, przykładowo w Stanach Zjednoczonych napięcie przyjęto na poziomie 110V.