Poradniki
Start Poradniki Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej i czy warto?
Artykuł

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej i czy warto?

Z początkiem stycznia płacimy mniej za prąd. Średnio rachunki spadły o 2,5%. Można jednak sprawić, że energia będzie kosztować nas jeszcze mniej. Jak? Wystarczy zmienić sprzedawcę prądu.

jak zmienić sprzedawcę energii

Zmiana sprzedawcy to Twój przywilej

Zgodnie z prawem energetycznym, który wszedł w życie 1 lipca 2007r. każdy klient może swobodnie wybierać sprzedawcę energii elektrycznej z dowolnego miejsca Polski. Oznacza to, że nie musimy już kupować prąd od lokalnych przedsiębiorstw energetycznych, do których "należeliśmy" wcześniej terytorialnie.Do tej pory z tego prawa skorzystało jednak niewielu uprawnionych, bo zaledwie kilka procentwszystkich odbiorców prądu. Dodajmy, że sprzedawcę prądu może zmieniać zarówno odbiorca indywidualny, jak i biznesowy. Proces zmiany mylnie przez wielu konsumentów jest postrzegany za skomplikowany. W rzeczywistości jednak wystarczy upoważnić nowego sprzedawcę, a ten będzie nas reprezentował w procesie zmiany. Nie musimy zatem samodzielnie przeprowadzać zmiany, co trzeba przyznać jest trochę czasochłonne. Wówczas należy m.in. powiadomić o zmianie Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Prąd to też towar

Pomimo, że prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej Polacy mają już od ponad dekady to nadal sporo z nich nie ma świadomości, że prąd to też towar. Wiele osób nie jest w ogóle zainteresowanych zmianami. To błąd, bo poprzez zmianę sprzedawcy prądu można sporo zaoszczędzić. Usługa ta jest bowiem podobna do usług operatora telefonii stacjonarnej. Kable są wspólne, ale firmy proponują różne taryfy czy promocje. Nie ma jednak porównania, jeśli chodzi o odsetek osób przenoszących numer stacjonarny a zmieniających sprzedawcę energii. Ci drudzy są wręcz nazywani konsumencką elitą.

Dystrybutor się nie zmienia

Warto zaznaczyć, że dostawca prądu, a właściwie mówiąc dystrybutor prądu, pozostaje ten sam. To właśnie własnością Operatora Systemu Dystrybucyjnego są kable łączące Twój dom z siecią ogólnokrajową. To jego pracownicy przyjadą np. w przypadku awarii. W tej dziedzinie nadal bowiem obowiązuje rejonizacja. Nie musisz się martwić, że zmianiając sprzedawcę będzie pozostawiony sam sobie w przypadku awarii energetycznej. Pogotowie energetyczne ma obowiązek przyjechać do każdego odbiorcy prądu bez względu na to, czy jest on klientem "siostrzanej spółki" sprzedażowej czy też nie. Ponadto, zmiana nie powoduje żadnych przerw w dostawie prądu - mamy to zagwarantowane w prawie energetycznym.

Możesz sporo zaoszczędzić

Oszczędność to główny powód, dla którego warto zmienić sprzedawcę prądu. Na rynku jest wiele ofert. To Ty wybierasz tą, która dla Ciebie jest najbardziej atrakcyjna. Firmy proponują np. gwarancje stałej ceny, taryfy z tańszymi weekendami czy promocje w postaci tańszego prądu przez kilka miesięcy. Coraz więcej sprzedawców w swojej ofercie ma nie tylko samą energię elektryczną, ale i też produkty czy usługi nawet nie związane z energetyką. Spora grupa sprzedawców oferuje usługę elektryka - w ramach tej propozycji można w razie domowej awarii wezwać fachowca. W ofercie jest wyszczególniony zakres oraz ilość prac wykonanych przez elekryka oraz maksymalny koszt naprawy, jaki zostanie pokryty w ramach umowy na sprzedaż energii przez firmę energetyczną. Oprócz tego firmy proponują między innymi żarówki, ubezpieczenia, porady prawne, rabaty i promocje na wybrane produkty swoich partnerów czy usługi ślusarza, szklarza czy serwistanta sprzętu AGD czy komputerowego.

Ile można zaoszczędzić dzięki zmianie sprzedawcy?

Im więcej zużywasz prądu, tym większe będą oszczędności. Rachunki za energię mogą być niższe nawet o kilkanaście procent. Sam proces zmiany sprzedawcy nic nie kosztuje, warto więc choćby przejrzeć oferty. Wybierając ofertę zwróć uwagę na:

  • cenę za kilowatogodzinę
  • opłatę handlową
  • karę za zerwanie umowy
  • długość trwania umowy
  • długość trwania promocji/cennika promocyjnego

Możesz skorzystać z przydatnych narzędzi - porównywarek cen energii elektrycznej, gdzie wystarczy podać kilka podstawowych danych, by dowiedzieć się kto ma aktualnie najlepszą na rynku ofertę energetyczną.

Pamiętaj:

  • Od 1 lipca 2007r. możesz zmienić sprzedawce prądu.
  • Dystrybutor energii pozostaje ten sam.

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Rodzaje gniazdek elektrycznych
29 Styczeń 2015
Gniazdko elektryczne, electrical outlet, Steckdose, toma de corriente eléctrica. Przyda Ci się wiedzieć jak się nazywa w języku państwa do, którego wy...
Usługi dodatkowe firm energetycznych
30 Wrzesień 2014
Prezentujemy analizę usług dodatkowych, jakie mają w swojej ofercie poszczególne firmy energetyczne. Przeanalizowaliśmy tylko te, które w swoim zakres...
Sprzedawcy prądu – jak są kontrolowani?
06 Sierpień 2014
Na terenie Polski działa obecnie kilkaset firm trudzących się sprzedażą energii elektrycznej. O wielu z nich być może w ogóle nie słyszeliśmy. Skąd, z...
Pogotowie energetyczne
22 Październik 2015
Awaria prądu, może problem z działaniem układu pomiarowego? Z prądem nie ma żartów dlatego warto znać numer pogotowia energetycznego.
Poradnik jak składować elektrośmieci?
18 Grudzień 2014
Zakupiliście nowy sprzęt elektroniczny, może macie to w planach. Wiecie już co zrobicie z elektroniką, która pójdzie w odstawkę?
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7