Poradniki
Start Poradniki Jak chronić sprzęt przed burzą?
Artykuł

Jak chronić sprzęt przed burzą?

W samym środku sezonu burzowego warto dowiedzieć się, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed niszczycielską siłą pioruna. Skutki jego uderzenia mogą okazać się dramatyczne, a cenny sprzęt może ucierpieć, nawet wtedy gdy piorun uderzy nawet kilometr od naszego domu.

Fot. Flickr.com,Fabiano (LicoSp)

Dlaczego pioruny są tak niebezpieczne?

Pioruny są wynikiem zderzenia się mas powietrza: ciepłych i zimnych. Wówczas w chmurach tworzy się silny wznoszący prąd powodujący pocieranie się o siebie cząstek, które występują w chmurach. Tak powstają elektryczne ładunki. W chwili, gdy ma miejsce ich wyładowanie, ładunki te właśnie w postaci pioruna spływają do ziemi. Napięcie takiego wyładowania osiągać może miliard woltów, a z kolei natężenie można porównać do mocy niewielkiej elektrowni atomowej – kilka tysięcy amperów. Naturalnie największym niebezpieczeństwem cechują się bezpośrednie przepięcia. Piorun, który uderza w sposób bezpośredni w linie oraz sprzęt do niej podłączony może doprowadzić do jego zniszczenia. Co istotne, piorun działa również na odległość. Poprzez wyładowanie w niedalekiej odległości linii oraz podłączonej do niej urządzeń, ma miejsce zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Przepięcia, które w taki sposób powstają są, co prawda mniej groźne, ale także mogą znacząco uszkodzić nasz sprzęt.

Czy pomoże listwa?

Zwróć uwagę na to, że nie każdy przedłużacz z wyłącznikiem to listwa zabezpieczająca. Bardzo często nazewnictwo jest niejednoznaczne. Spotkać się możesz z przykładowo listwami antyprzepięciowymi, przepięciowymi, zabezpieczającymi czy antyprzepięciowymi z filtrem. Która z nich ochroni nasze urządzenia? Najlepsza jest listwa antyprzepięciowa. Kupując taką listwę wybierz jednak ten model, który posiada minimum jeden warystor. Okazuje się bowiem, że w sytuacji przepięć daje on lepsze rezultaty niż zwykły bezpiecznik. Warto zainwestować w droższe listwy posiadające np. gniazda, które umożliwiają filtrowanie napięć dla linii telefonicznych czy LAN.

Co z telefonem?

Jak wiemy telefon komórkowy emituje radiowe fale, jednak są one zbyt słabe by ściągnąć pioruny. Włączona komórka w trakcie burzy jest, zatem tak samo niebezpieczna, jak klucze czy moneta. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rozmów przez telefon stacjonarny. W czasie wyładowań atmosferycznych powinno się unikać takich rozmów. Elektryczny sygnał uderzający w transformatorową sieć może "przemaszerować" po przewodzie telefonu i porazić osobę rozmawiającą przez telefon. Co istotne w telefonicznej sieci prąd pochodzący od pioruna może rozprzestrzenić się nawet wtedy, kiedy uderzenie miało miejsce nawet kilometr dalej.

Co ze sprzętem RTV i AGD?

Pamiętaj, że nawet w przypadku wyłączenia prądu przez elektrownie istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu. Elektroenergetyczna linia, która zasila dany obiekt nadal jest drogą dla przepięć. Najprościej jest, zatem odłączyć wszelki sprzęt z gniazdek.

  • Sprzęt RTV. Sprzęt typu telewizor dodatkowo należy odłączyć od zewnętrznych anten czy instalacji telewizji kablowej. Dlaczego? W przypadku uderzenia pioruna istnieje duże ryzyko uszkodzenia telewizora oraz podłączonego do niego sprzętu.
  • Sprzęt komputerowy. Na przepięcia bardzo wrażliwe są komputery. Oprócz uszkodzenia sprzętu grozi nam utrata danych zapisanych na twardych dyskach. Odłącz je nie tylko od prądu, ale od instalacji dostarczającej Internet. Ponadto, warto podłączyć je do zasilacza awaryjnego. UPS, jak często określa się ten zasilacz, spełnia także funkcję listwy przeciwprzepięciowej oraz w momencie utraty zasilania podtrzymuje pracę komputera umożliwiając zapisanie danych i bezpieczne zamknięcie systemu.
  • Sprzęt AGD. Ten rodzaj urządzeń przez to, że jest w zasadzie pozbawiony elektroniki jest odporniejszy na przepięcia od typowo elektronicznego sprzętu. Elementami lodówek, zmywarek czy pralek są, bowiem grzałki lub silniki elektryczne, które nie są w dużym stopniu narażone na uszkodzenia w trakcie burzy. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że ryzyko tak czy inaczej istnieje. Warto, zatem z włączeniem np. pralki zaczekać aż burza przejdzie.

Radosław Lis, Doradca energetyczny

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej
Dla domu dom
Porównaj oferty na fotowoltaikę i oszczędzaj nawet 40%
firma Dla firmy

Zobacz też inne wpisy

Bezpieczeństwo energetyczne
28 Październik 2015
Bezpieczeństwo energetyczne powiązane jest z ekonomią państwa oraz działaniami środowiskowymi. Definicja ustawowa głosi, że jest to stan gospodarki ...
Sposoby na wytwarzanie energii elektrycznej
08 Październik 2014
Ciekawi Cię jak powstaje prąd? Przedstawiamy metody jego pozyskiwania.
Ile wat ma lodówka?
15 Luty 2016
Ilość wat danego urządzenia pomoże Nam ustalić jego pobór energii. Pisaliśmy już, że można zrobić to za pomocą wzoru, kalkulatora energii czy miernika...
Jakie lampki choinkowe wybrać? LED-owe czy tradycyjne?
22 Grudzień 2015
Wybór ozdobnego oświetlenia z roku na rok jest trudniejszy. W sprzedaży jest coraz więcej modeli, dlatego trudno się zdecydować. Czym się kierować prz...
Czy aluminium przewodzi prąd?
18 Styczeń 2016
Prawdopodobnie spotkałeś już glin, z którego wykonuje się naczynia kuchenne i cienką folię używaną w kuchni.
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7