Fot. Flickr.com
Wyłączenia prądu - przyczyny
Jednym z przyczyn wyłączeń energii elektrycznej jest modernizacja sieci. Są to wyłączenia planowane. Przykładowo może to być nie tylko unowocześnienie sieci istniejącej, ale i także przyłączenie nowej sieci energetycznej. Dystrybutorzy o takich wyłączeniach prądu informują m.in. na ogłoszeniowych słupach, prasie czy w Internecie. Brak energii elektrycznej może też być spowodowany awarią sieci energetycznej, np. zerwaną przez silne wiatry siecią, uszkodzeniami wykonanymi przez człowieka, np. nieprawidłowo wykonane prace budowlane, kradzież przewodów. Przyczyną braku prądu może być także awaria instalacji w naszym domu.
Co zrobić, jeśli w domu nie ma energii elektrycznej?
Jeśli prądu nie ma tylko w Twoim domu czy mieszkaniu sprawdź bezpieczniki. W przypadku, gdy nie ma go schodowej klatce skontaktuj się w właścicielem obiektu lub jego administratorem. Natomiast, jeśli prądu nie ma na całej ulicy to oznacza, że najprawdopodobniej wystąpiła awaria bądź prąd wyłączono z powodu planowanej modernizacji sieci.
Dystrybutor energii nie informuje o awariach
Dystrybutor prądu nie ma możliwości przewidzenia przerw w zasilaniu, które są spowodowane np. silnym wiatrem. Trudno też w takim przypadku przewidzieć, kiedy dokładnie awaria będzie usunięta. Co prawda dystrybutorzy nierzadko podają czas naprawy, ale podkreślają przy tym, że jest to oparte na danych statystycznych. Faktycznie na szybkość przywrócenia dostaw energii wpływ ma wiele czynników.
Agnieszka Kierzkowska