Fot. Flickr.com
Co zrobić, gdy zabraknie prądu?
Powodem wyłączenia zasilania może być działalność zabezpieczających urządzeń w naszej domowej instalacji, czyli bezpieczników czy wyłączników różnicowoprądowych. Dlatego też w pierwszej kolejności sprawdzamy tą opcję. Przyczyną może być również awaria w sieci zasilającej oraz planowe wyłączenia prądu (np. prace eksploatacyjne, przyłączenia nowych odbiorców), o których dystrybutor energii elektrycznej informuje swoich odbiorców z odpowiednim wyprzedzeniem. Wstępną przyczynę awarii prądu można określić dokonując zatem obserwacji czy w domach sąsiadów jest zasilanie, czy świecą się lampy uliczne itp.
Kiedy wzywamy Pogotowie Energetyczne?
Awarie prądu można zgłosić pod bezpłatnym numerem telefonu – 991. Jest on czynny siedem dni w tygodniu, przez całą dobę. Na ten numer zadzwoń: jeśli w Twojej okolicy nie ma prądu, gdy zauważysz uszkodzenia energetycznych linii, gdy licznik prądu działa w sposób nieprawidłowy (zobaczjak sprawdzić licznik prądu) oraz powoduje brak zasilania czy zagrożenie dla życia, mienia. Pogotowie energetyczne należy wezwać również wówczas, gdy miała miejsce wymiana bezpiecznika przelicznikowego i zerwanie plomby oraz jeśli zauważysz uszkodzenie wejść do energetycznych obiektów. Pamiętaj, że Pogotowanie Energetyczne w pierwszej kolejności usuwa te awarie prądu, które stwarzają zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.
Co najczęściej jest powodem uszkodzeń sieci?
Czynniki atmosferyczne to najczęstszy powód uszkodzeń energetycznej sieci. Chodzi tu głównie o burze, wichury powodujące spadanie konar i pni drzew oraz oblodzenie linii energetycznych. Nierzadko przyczyną awarii prądu jest kradzież elementów dystrybucyjnej sieci.
Kiedy zapłacisz za Pogotowie Energetyczne?
Za przyjazd i interwencję Pogotowania Energetycznego możesz zapłacić, jeśli awaria będzie odnosić się do wewnętrznej instalacji w budynku. Przykładowo, może to być awaria w instalacji w naszym domu. Taka instalacja nie należy, zatem do dystrybutora energii tylko odbiorcy. Szczegółowe informacje na temat tej odpowiedzialności znajdziesz w umowie kompleksowej (umowa na dystrybucje i sprzedaż prądu) lub umowie o świadczenie usługi dystrybucji.
Agnieszka Kierzkowska, Redaktor naczelna