Poradniki
Start Poradniki Jaki prąd w USB?
Artykuł

Jaki prąd w USB?

Dziś raczej trudno znaleźć urządzenie, które nie posiada złącza USB. Sprzęt podłączony za pomocą tego portu jest w sposób automatyczny wykrywany oraz rozpoznawany przez system. Jaki jest prąd w USB?

Co to jest USB?

Universal Serial Bus, czyli w skrócie USB to uniwersalna szeregowa magistrala, która wyparła stare porty równoległe i szeregowe. Port USB umożliwia podłączenie do komputera wszelkiego rodzaju urządzeń od klawiatury po aparat fotograficzny do smartfona. System operacyjny jest w stanie po pierwsze automatycznie wykryć urządzenie, po drugie je rozpoznać. Dzięki czemu instalacja oraz konfiguracja jest praktycznie rzecz biorąc automatyczna. Złącze USB obsługuje obecnie zdecydowana większość systemów operacyjnych.

Transmisja elektryczna

Transmisja ma miejsce przy zastosowaniu dwóch przewodów, tj. przewodu zielonego Data+ oraz przewodu białego Data-. Ta szeregowa magistrala posiada zasilającą linie: czerwony +5 V DC oraz czarny przewód, czyli masa. Napięcie wynosi 5 V, a maksymalny pobór energii elektrycznej to w przypadku USB 2.0 0,5 A. W przypadku starszych płyt głównych mamy do czynienia z pięcioma stykami dla gniazda USB. Wówczas styk numer 5 łączymy z przewodem czarnym (masa) płytki z gniazdem. Nieco inny schemat połączeń występuje w przypadku wtyczek micro i mini.

Natężenie, napięcie i moc w USB

5 V to standardowe napięcie zasilania jakie występuje w przypadku portu USB 1.1/2.0. Dopuszcza się jednak napięcie na poziomie 4,75 V a 5,25 V. W przypadku portu USB 3.0 napięcie jest identyczne, ale może oscylować między 4,45 V a 5,25 V. Podstawową jednostką zasilania jest w przypadku portu USB 2.0 100 mA, a w przypadku portu USB 3.0 150 mA. Jednocześnie stanowią one minimalne wartości energii elektrycznej jakie może dać dany port. Są one osiągalne przy napięciach 4.0 V oraz 4,4 V. Wartości maksymalne dla tych specyfikacji to odpowiednio 500 mA i 900 mA. Wysokoprądowe urządzenie, które jest podłączone do danego portu jest w sposób domyślny zasilane prądem maksymalnym. Z kolei w przypadku niskoprądowego urządzenia wartość prądu jest domyślnie minimalna, ale urządzenie może wymusić wartość maksymalną.

Co jeśli dane urządzenie żąda więcej prądu niż wynosi ten maksymalny? Wówczas taki sprzęt ma możliwość zasilania także z dodatkowego portu USB. Podłączony do portu bazowego koncentrator portów USB ma możliwość przydzielenia jednej jednostki zasilania, resztę natomiast rezerwuje dla kolejnych urządzeń. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy koncentrator posiada własne zasilanie. Wtedy do urządzenia jest podawana maksymalna wartość prądu.

W 2007 roku pojawił się nowy typ portów USB, które służą do ładowania akumulatorów danych urządzeń. Porty te nazywane charging ports mają możliwość uzyskania prądu powyżej 500 mA i nie jest tu konieczna negocjacja z kontrolerem. Warto jednak pamiętać, że w sytuacji przeciążenia portu zasilanie na nim jest automatycznie odcinane.

Wyróżniamy dwa typy portów, które służą do ładowania: downstream charging ports (umożliwiają przesyłanie danych) oraz dedicated charging ports (nie ma możliwości przesyłania danych). Pierwszy typ portów ma maksymalny prąd wynoszący 900 mA – został ograniczony z uwagi na możliwość interferowania z sygnałowymi przewodami. Z kolei wartość maksymalnego prądu w przypadku dedykowanych portów wynosi 1,5 A (USB 2.0) oraz 1,8 A (USB 3.0).

Kolejny rodzaj portów to porty zasilane, zwane powered USB. Potrafią one dostarczyć energię elektryczną o napięciu 5 V, 12 V, 24V oraz natężeniu 6 A.

Standardy zasilania USB

Typ

Natężenie

Napięcie

Moc

USB1.x and 2.0

500mA

5V

2.5W

USB3.x

900mA

5V

4.5W

USB Battery Charging (BC 1.2)

0.5–1.5A

5V

2.5–7.5W

USB Type-C

500/900mA

5V

2.5/4.5W

1.5A

5V

7.5W

3A

5V

15W

USB Power Delivery

2A

5V

10W

1.5A

12V

18W

3A

12V

36W

5A

12V

60W

3A

20V

60W

5A

20V

100W

Źródło: wikipedia

Agnieszka Kierzkowska

Średnia ocena
 
 
 
 
 

Dziękujemy za oddanie głosu


Porównaj oferty instalacji fotowoltaicznych
dla domu:
na dachu
na gruncie
płaski
15o
35o - wzorcowy
powyżej 35o
dachówka
blacha
papa
Najlepsze oferty energii elektrycznej

Zobacz też inne wpisy

Jak chronić sprzęt przed burzą?
07 Lipiec 2014
W samym środku sezonu burzowego warto dowiedzieć się, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed niszczycielską siłą pioruna. Skutki jego uderzenia mo...
 Żarówki energooszczędne - przelicznik
14 Październik 2014
Chcecie wiedzieć czy opłaca się zakup żarówek energooszczędnych, zatem zobaczcie co przygotowaliśmy.
Produkcja energii elektrycznej w Polsce
29 Październik 2014
W Polsce rocznie produkuje się ok 160 TWh energii elektrycznej, czołowym surowcem jest węgiel, następnie do produkcji zużywa się biomasę i gaz, OZE to...
Rzecznik praw konsumenta – energetyka
23 Październik 2015
Na szczeblu państwowym ochroną konkurencji i konsumentów zajmuję się Prezes, na szczeblu lokalnym pomocy można poszukiwać u miejskich bądź powiatowych...
Jak dobrać bezpieczniki elektryczne do obciążenia?
18 Listopad 2016
Wartość wyłącznika głównego musi spełniać kilka wymagań. Nie powinna być zbyt wysoka, aby uniknąć zbędnej straty energii elektrycznej, ale nie może by...
Sprawdź zużycie energii dla urządzeń
łazienka
Łazienka
salon
Salon
warsztat
Warsztat
biuro
Biuro
ogród
Ogród
kuchnia
Kuchnia

Szybki kontakt

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h!

Obniżyliśmy rachunki
4 6 2 1 7